terminów gramatycznych online
pełnogłoska
Język: polski
- Dane morfologiczne: BdC/1915
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Fonetyzacja, morfologizacja, semazjologizacja: BdC/1915
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, tom VI (P-Prę): Dor/1958–1969
Zob. samogłoska
Cytaty
Pełnogłoska, i, lm. i samogłoska Rozw.
Każda końcówka deklinacyjna, o ile nie jest równa»zeru», musi zawierać w sobie przynajmniej jedną pełnogłoskę, t.j. musi być zgłoskotwórczą. Przechodzi to przez wszystkie gromady i przez wszystkie typy deklinacyjne.
Następnie w morfemach pierwszych są m. i. morfologizowane: wyobrażenie składu wymawianiowo-słuchowego tych morfem z jednej fonemy zgłoskotwórczej (pełnogłoski [o] lub [e]), znajdującej się między fonemami nie-zgłoskotwórczemi (spółgłoskami).
Nazwy te określają tylko rolę głoski w zgłosce; mianowicie samogłoska tak się nazywa, gdyż sama może utworzyć zgłoskę, podczas gdy spółgłoska tworzy zgłoskę tylko wespół z samogłoską [...]. Proponowano wobec tego używać wyrazu»pełnogłoska«zamiast»samogłoska«dla określenia tego rodzaju głoski w jej istocie. Będzie to terminologja, oparta na wrażeniu akustycznem, której odpowiada artykulacyjny termin»głoska otwarta«. My dla wygody będziemy używali obu terminów tradycyjnych: samogłoska i spółgłoska, zawsze jednak tylko w znaczeniu głoski»otwartej«i»nieotwartej«.
W polskim języku pełnogłoski (vocales, samogłoski) prawie wszystkie istnieją jako osobne wyrazy, ale tylko jako partykuły: a e i u o, nawet y jako wykrzyknik; inne głoski wyjątkowo, i także tylko jako partykuły: z (s), w itp.
W narzeczach kaszubsko-słowińskich jest podobny stosunek, z tą jednak ważną różnicą, że ta oboczność obejmuje także resztę pełnogłosek, to jest i (y) u, podczas gdy w polskiem różnica przy tych samogłoskach znikła prawie zupełnie wraz z zatratą różnicy iloczasowej, nie doprowadziwszy do wyraźnej różnicy jakościowej, względnie że ta różnica wcześniej tu znikła.
★Głoski, najmniejsze elementy wymawianiowo-słuchowe. Dzielą się ogólnie na: [...] c) otwarte samogłoski (pełnogłoski), półsamogłoski, spółgłoski.
★Samogłoski (pełnogłoski, vocales) dzielą się: a) ze względu na iloczas na ★długie (longae), ★krótkie (breves) i zredukowane.
Pełnogłoski, p. samogłoski.
Pełnogłoska ż III, Im D. -sek jęz. p. samogłoska: Pełnogłoski i, y stoją do siebie w bliższym wzajemnym stosunku niż jakiekolwiek inne. NITSCH Wyb. III, 326. // SW. <terminu pełnogłoska używał J. Rozwadowski; nie jest on jednak upowszechniony>.
Powiązane terminy
- następująca pełnogłoska
- pełnogłoska czysta
- pełnogłoska długa
- pełnogłoska długa cyrkumfleksowa
- pełnogłoska głucha słaba
- pełnogłoska krótka
- pełnogłoska nagłosowa nowa
- pełnogłoska niejednolicie artykułowana
- pełnogłoska niejednolita
- pełnogłoska nieprzyciskowa
- pełnogłoska nosowa
- pełnogłoska obojętna (pod względem czasu trwania)
- pełnogłoska pochylona
- pełnogłoska przednia
- pełnogłoska przyciskowa
- pełnogłoska sąsiednia
- pełnogłoska ustna
- pełnogłoska wąska
- pełnogłoska wyraźna
- pełnogłoska zwykła
- początek artykulacyjny pełnogłoski