terminów gramatycznych online
słowo pojedyncze
Język: polski
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Etymologia: SzyGram/1767
- O Słowie: Malin/1869
- O pisowni: Such/1849
- Ortografia: SzyGram/1767
- Prosodia: SzyGram/1767
- Rozdział VII. O słowie: Szt/1854
- Zdanie dziewiąte: Klecz/1767
Cytaty
Nawet wynalezione do rożnych nauk, i robot słowa, coś osobliwszego znaczące, czyli składane, czyli pojedyncze dobrą Polszczyzną wyłożyć by się mogły. Jako: Anguł, Tryanguł, Pentagon, Poligon, Paralelipopedon; Machina Pneumatica, Barometrum, Thermometrum, Pantometrum.
P. Czyliż nigdy dwa słowa razem nie piszą się? O. Słowa pojedyncze nigdy; składane zawsze się w pisaniu łączą.
Słowa składane kończące się na am, ktorych pojedyncze inaczej się kończą, staczają się wprawdzie według tych konjugacyi, ale czas przeszły doskonały, à za tym i inne od tego pochodzące biorą od swoich pojedynczych, jako: obmywam, od myję; utracam od tracę.
Taka jest obfitość słow składanych w rodowitym języku, iż częściej w mowieniu trafiają się, jak pojedyncze czyli nieskładane.
Przywara jest kadencyi, gdy jedno słowo będzie pojedyncze; drugie z niego złożone, lub oboje składające się z trzeciego, jak: daję, rozdaję; dostępuję ustępuję.
Jak się odmieniają słowa pojedyńcze, tak téż czasują się słowa z nich złożone.
Względem składu słów rozróżniamy: [...] pojedyncze: pół, beczka; nie, do, piérze.
Możebność wyprowadzania rodu słów pojedynczych i porządna a logiczna tychże budowa stanowi najpiérwszą godność języka.
Są także słowa pojedyncze, swojskie, cudzoziemskie i t. d.
Tym niedostatkiem czasu teraźniejszego różnią się słowa dokonane i jednotliwe od słów niedokonanych i częstotliwych, których forma czasu teraźniejszego oznaczá zarazem czynność trwającą w teraźniejszości; np. pise [...]. Wszystkie słowa pojedyńcze czyli niezłożone s przyjimkiem, tak piérwotne, jak pochodne, oprócz wymienionych pod nrem 3im i słów jednotliwych, są słowami niedokonanemi.
Jeżeli słowo pojedyńcze prócz zakończeniá składá się tylko s samego piérwiastku, jako to: bodę […] itd., których piérwiástki są: bod […], to takowe słowa są piérwotne […].