Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

samogłoska litera

Hasło w cytatach: samogłoski
Język: polski
Dział: Ortografia (współcześnie)
Definicja współczesna

Litera samogłoskowa

Cytaty

Ułożyliśmy ie początkowo w używany u nas szereg, kładąc przy samogłoskach i współgłoskach głównych, podwóyne, potróyne lub poczwórne postacie, tudzież zgłoski czyli syllaby; [...].

S. Między dwiema samogłoskami czyta się jak z.

Przedłuża się syllaba przedostatnia, jeśli w niej samogłoska notuje się znamieniem daszkowatym, naprz. hôte gość, gospodarz.

Litera. Głoska. Vocalis. Samogłoska. Notata. Kreskowanie. Diphtongus. Dwugłoska. Consonans. Społgłoska

Jak Kopczyński wszelkiemi sposoby, popiérał te znamiona nad samogłoskami, których potrzeby naród już nie czuł [...].

Poparł i usprawiedliwił Feliński zwyczaj co do znamion nad samogłoskami [...]

PISOWNIA. (ПРАВОПИСАНIЕ.) Pisownia wskazuje użycie w piśmie liter i znaków przestankowych. [...] Litery w piśmie polskiém używane są następne: a, ą [...] z, ź, ż. Każda z nich ma dwojaką postać: większą (большія или прописныя буквы) A , B, C, Cz, i t. d. i mniejszą (малыя или строчныя буквы) a, b, c, cz, i t. d. Litery dzielą się na samogłoski (гласныя буквы) i spółgłoski (согласныя буквы).

Samogłoska jest to litera, która się wymawia samym tylko głosem, więc wydaje brzmienie pojedyncze. [...] Spółgłoska jest to litera, do wymówienia któréj potrzeba użyć nie tylko głosu, ale jeszcze i narzędzi mownych, jakiemi są: wargi, podniebienie, język, gardło, i dlatego wydają one brzmienie złożone.

Głoski polskie dzielą się głównie na samogłoski i spółgłoski.[...] Samogłoska jest to litera, która wydaje dźwięk pojedynczy, dźwięk sam jeden bez pomocy innej głoski. P. Które głoski są głównemi samogłoskami. O. Głównemi samogłoskami są: a, e, i, o, u, y.