Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słoworód wyraz podstawowy

Język: polski
Dział: Słowotwórstwo, Etymologia (współcześnie)

Cytaty

Słoworód dwoisto się rozumieć może: ráz za słowo piérwotné, z którégó się rodzą inszé słowa, drugi ráz za naukę pokazującą rodzénié słów ze słów. Ta nauka blizko się styká ze źrzódłosłówém, tylko idzie na odwrot: tam przez pochodné wyrazy szliśmy do piérwotnégo, tu z piérwotnégo pójdziémy do pochodnych; uwáżając jak się pochodné wyrazy rodzą z piérwotnégo.

SŁOWORÓD, -u, m., słowo pierwotne, z którego się rodzą insze słowa. Kpcz. Gr. 3, 34, [...].

Części Grammatyki przedniejszé są: Składniá, Zrzódłosłów, Słoworód, Iloczas i Pisownia.

Słoworód dwojako się rozu­miéć może: ráz za słowo pierwotné z którégo się rodzą inszé słowa: dru­gi ráz za naukę pokazującą rodzénié się słów ze słów. Ta nauka blisko się styká ze źrzódłosłowem, tylko idzie na odwrot: tam się szło do piérwotnégo przez pochodné wyrazy, tu zaś idzie się z piérwotnégo do pochodnych, uważając jak się pochodné wyrazy rodzą z piérwotnégo.

Słoworód, odu, lm. ody, m. 1) słowo pierwotne z którego się rodzą inne słowa [...].

§. 302. Samo się rozumieć powinno, że bezpośredni słoworód z √ może w zakresie niektórych części mowy obejmować i więcej wyrazów, jak jeden.

Słoworód, odu, lm. ody 1. X S. słowo pierowtne z którego się rodzą insze słowa Kopcz.

Etymologia, i 1. lm. e wyprowadzenie pochodzenia wyrazu, źródłosłów, słoworód: E. jakiegoś wyrazu, E. ludowa. 2. blm. nauka o pochodzeniu wyrazów, słowrodnia, słoworód. <Gr. etymologia>