Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

określenie przyimkowe

Hasło w cytatach: określenia przyimkowe
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

A. Objaśniające dodatki przynależne rzeczownikowi [...].

§. 587. Na koniec należą tu Rzeczowniki dodane do głównego rzeczownika za pomocą wszelakiego rodzaju przyimków; np. gwiazdy około twojéj głowy; — uśmiech na twarzy.

Tego rodzaju dopełnienia będziemy nazywali określeniem przyimkowém.

Rzeczowniki dodane do głównego rzeczownika zapomocą jakichkolwiek przyimków, nazywamy określeniami przyimkowemi, np. ptak w klatce, łza na oku, uśmiech na ustach, list od matki, książka do nabożeństwa itd.

§. 580. Na koniec należą tu Rzeczowniki, dodawane do głównego rzeczownika za pomocą wszelakiego rodzaju przyimków.

Gwiazdy około twojéj głowy; — uśmiech na twarzy; — ptak w klatce; — gra w szachy; [...].

Tego rodzaju dopełnienia nazywamy OKREŚLENIEM PRZYIMKOWÉM.

Rzeczowniki dodane do innego rzeczownika, za pomocą wszelakiego rodzaju przyimków, nazywają się w ogóle: Określeniami przyimkowemi.

Określeniem rzeczownym może być: [...] 4) Rzeczownik z przyimkiem: Stawiła przed nim trzy z chleba gałeczki. Mickiewicz. Chart bez ogona jest jak szlachcic bez urzędu. Mickiewicz [...] Takie określenia, wyrażone za pomocą rzeczownika z przyimkiem, nazywają się określeniami przyimkowymi.

Rzeczownik, połączony z przyimkiem (w szachy, bez nogi, na obrazku, około głowy, od rodziców, do czytania), służący do bliższego określenia innego rzeczownika, nazywa się określeniem przyimkowem.

W szachy jest określeniem przyimkowem rzeczownika gra; bez nogi jest określeniem przyimkowem rzeczownika żołnierz i t. d.