terminów gramatycznych online
dopełnienie wyraz określający, część zdania
Język: polski
- Części mowy odmienne: Malecz/1882
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Część czwarta. Rzecz o zdaniach: Such/1849
- Dopełnienie. Wezwanie. Przypadek. Przyimek: Czep/1871–1872
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o składni: Kam/1870
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka o zdaniu: Kl/1939
- O Składni: Rew/1845
- O Słowie: Malin/1869
- O rzeczowniku i przymiotniku: Bor/1830
- O słowie: Kam/1870
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- O zdaniu wykształconém czyli określoném: Gr/1861
- Podział słów ze względu na podmiot. Zdanie twierdzące i przeczące. Spójnik: Czep/1871–1872
- Rzeczowniki: Desz/1846
- Składnia: Kurh/1852, Kr/1917
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, tom II (D-G): Dor/1958–1969
Dopełnienie (przedmiot, obiekt) to część zdania tworząca związek składniowy na zasadzie składni rządu czasownika (wyjątkowo także przymiotnika, np. skłonny do bitki i przysłówka, np. nieprzyjemnie mi), który uzupełnia składniowo. Dopełnienie wyrażane jest rzeczownikiem we wszystkich przypadkach zależnych i wyrażeniami przyimkowymi. [EJP 1991, 69]
Cytaty
Co do znaczenia słowa są: […] 4) Zaimkowe, tak nazwane od tego, że się łączą z zaimkiem się, który czasem jest tylko dopełnieniem słowa, np. pocę się; czasem zaś znaczy zwrócenie czynienia na osobę czyniącego, np. kocham się.
Uwaga. Sztuka mięsa, nie jest Rzeczownikiem złożonym, ale drugi rzeczownik w spadku 2gim jest tylko dopełnieniem Rzeczownika pierwszego, tak jakbym powiedział, sztuka płótna, śklanka wody, i t. d.
II. Przypadek.
Szesnaście jest powodów główniejszych, dla których się kładzie. [...]
3.Po przymiotnikach wymagających dopełnienia, jakiemi są: blizki, chciwy, godzien, pewien, pomny, potrzebny, syt, wart, i t. d.
Kiedy człowiek rozważał daléj myślą i chciał powiedziéć nie o całości jakiego przedmiotu, ale tylko o części np. daj mi chleba, wody; ten wzgląd myśli był przyczyną utworzenia 4go skłońnika, dawniéj od grammatykarzów 2gim zwanego (genitivus). Tenże sam skłońnik został użyty i do oznaczenia dopełnienia, należności, własności: bo w rzeczy samej zasada myśli około tegoż samego punktu krąży. Mówiąc np. koniec noża, daję do zrozumienia: że chcę mówić nie o całym nożu; ale tylko o jego części, którą koniec nazywamy.
Dopełniające części zdania. Prócz domiotu i łącznika są jeszcze dopełniające części orzeczenia, dopełnieniami (dopełnikami) zwane.
Wyrazy do okréślenia lub dopełnienia którejkolwiek części zdania służące, same przez inne wyrazy okréślane i dopełniane być mogą. Z takiego połączenia wyrazów utworzone okréślenia i dopełnienia, zwać się mogą złożonemi.
Piérwszy człowiek nazywał się Adam. Przymiotnik „pierwszy” jest okréśleniem przedmiotu zdania człowiek; a zaś Adam służy do dopełnienia słowa nazywał się.
W tym przykładzie zdanie przydane, „że długo żyć będzie" jest dopełnieniem słowa „obiecuje" i zajmuje miejsce rzeczownika zależnego od tegoż słowa.
Również w polskim języku tryby bezokoliczne nie mogą być dopełnieniem rzeczowników. Np. Sztuka pisania (nie zaś pisać). Chęć widzenia (a nie widzieć).
Gdy przy jednym wyrazie jest kilka okréśleń lub dopełnień, ważniejsze z nich zajmują piérwsze miejsce, a potém się kładą podrzędne.
Przedmiot, u, lm. y, m. [...] 5) = gram. pojęcie téj rzeczy, która jest przed uwagą miotu i na którą ten wywiera czynność za pomocą złącznika; dawniéj objekt, rząd słowa, dziś dopełnienie słowa (czynnego); np. rolnik uprawia ziemię, tu ziemię jest przedmiotem (Żoch.).
W 6. p. l. p. używa się stem, jako rzeczownik, wtenczas następujący po nim rzeczownik kładzie się w 2. p. jako dopełnienie […] stem żołnierzy.
Jeżeli orzecznikiem jest czasownik lub przymiotnik dodaje mu się według potrzeby rzeczownik w jednym ze spadków zależnych [...], a rzeczownik taki stojący w spadku zależnym nazywa się przedmiotem czyli objektem. Przedmioty zaś są dwojakie, t. j. 1) dopełniające, 2) przysłówkowe czyli adwerbialne. Niektóre bowiem czasowniki i przymiotniki są tego rodzaju, że dokładniejszego określenia niezbędnie wymagają [...]. Takie określenie nazywa się dla tego dopełnieniem czyli przedmiotem dopełniającym i stoi w bierniku, celowniku, dopełniaczu lub téż w jakim spadku z przyimkiem.
W takowym używaniu słowa posiłkowego być do wyrażeń nieosobistych spostrzegamy tę osobliwość, że w czasie przeszłym używá się formy nijakiéj jimiesłowu, pomimo że dopełniający jego znaczenie wyráz może być rodzaju męzkiego lub żeńskiego; np. ƶál ⴅi było, a nie był, gdyż tu ƶál jest tylko dopełnieniem orzeczeniá, a bynajmniéj podmiotem zdaniá [...].
Słowa: trzeba, potrzeba, można, należy, wymagają przy sobie dopełnienia drugiego jakiegoś słowa, i równie jak słowo niema, nie mają trybu bezokolicznego.
Najgłówniejszym dopełnieniem bywa przedmiot zdania, czyli rzeczownik, zaimek, przymiotnik, imiesłów oznaczający przedmiot, ku któremu jest skierowane: działanie, życzenie, uczucie, albo chęć podmiotu.
Dopełnienie jest to wyraz w zdaniu, przez który myśl staje się pełniejszą, i oznacza istotę czyli przedmiot, na które spływa działanie podmiotu; dopełnieniem podobnie jak i podmiotem są istotniki, lecz podmiot odpowiada na pytania: kto? co? i oznacza istotę działającą; dopełnienie oznacza istotę bierną, uległą działaniu podmiotu i odpowiada na pytania: kogo? czego? komu? czemu? kogo? co? kim? czém? O (na, w, przy) kim? O (na, w przy) czém? [...].
Dopełnienie nie oddziela się żadnym znakiem pisarskim od podmiotu i orzeczenia.
[…] Pszczółka—podmiot; co zrobiła? Odwiedziła—orzeczenie; Co odwiedziła? Mrówkę—dopełnienie, położone w bierniku. Takie dopełnienie nazywamy prostém […].
Słowo bierne, jest to słowo, które oznacza czynność wywieraną na podmiot, na dopełnienie, czyli na wyraz odmienny w 4-ym przypadku; słowo bierne powstaje z imiesłowu biernego i ze słów: być, zostać, stać się, i t.d.
Niektóre z tych zdań, jak: ciemność ogarnia, ludzie żegnają, nie są nawet zrozumiałe, potrzebują koniecznie określenia lub dopełnienia.
III. DOPEŁNIENIA. § 129. Dopełnieniem nazywa się dodatek, przynależny czasownikom przedmiotowym, rzeczownikom słownym, pochodzącym od takich czasowników, oraz przymiotnikom względnym, a przynależny im z konieczności czyli z samej natury czynności lub przymiotu, przez nie wyrażonego.
Dopełnienie rzeczowników słownych.
[…] Dopełnienia przymiotników. […] Z przymiotników względnych […] tylko winien i wart rządzą przyp. 4.
[…] Przyimek do z 2. przyp. wyraża: […] 4) Dopełnienie przymiotników […], gdzie zastępuje 3. przyp. […].
[…] Przyimek — z (z 2. przyp.) oznacza oprócz tego: […] 4) Dopełnienie czasownika […].
[…] Oprócz tego przyimek od z 2. przyp. wyraża: […] 3) Dopełnienie czasowników […], przy czym pierwotne znaczenie przyimka (oddalenie lub rozłączenie); bardzo wyraźnie występuje […].
[...] Pytanie może być dwojakie: 1) Pytanie formalne czyli takie, w którym już jest wyrażony członek zdania (tj. podmiot, orzeczenie, dopełnienie, określenie), podlegający pytaniu, a co do którego tylko chcemy mieć pewność. Na takie pytania można odpowiedzieć tak lub nie. 2) Pytanie materialne, w którym chodzi o wykrycie niewiadomego członka zdania, i na które odpowiada się podmiotem, orzeczeniem, dopełnieniem lub określeniem.
Przedmiot, u, lm. y [...] 4. gram. dopełnienie słowa czynnego, objekt. W zdaniu: Rolnik uprawia ziemię - wyraz "ziemię" jest przedmiotem. Żoch.
Dopełnienie, a [...] gram. nazwa części zdania w jednym z przypadków ubocznych.
Określenie, a [...] 2. [...] d) gram. wyraz określający: określenia i dopełnienia. O. rzeczowne (= dopowiedzenie, apozycja). O. przymiotne, przysłówkowe. O. miejsca, czasu, sposobu (= okoliczność).
Właściwe więc dopełnienie nie jest samodzielną częścią zdania, wyrażającą jakąś odrębną część naszej myśli, jak np. podmiot zdania jest wyrazem podmiotu myśli, a orzeczenie zdania wyrazem orzeczenia myśli; dopełnienie jest niejako częścią orzeczenia właściwego, tworzy z nim jedną całość i razem z orzeczeniem właściwym wyraża to, co mówiący o podmiocie pomyślał.
Najczęściej jednak przy słowach czynnych znajduje się wyraz, oznaczający przedmiot, na który przechodzi czynność podmiotu zdania (wyrażona orzeczeniem właściwym), np. Muzyk jakby sam swojej dziwił się piosence. Mickiewicz. Niech żywi nie tracą nadziei. Słowacki. [...]. Otóż to uzupełnienie orzeczenia właściwego nazywa się dopełnieniem.
Dopełnienie, p. zdanie I.
I. Części zdania: [...] C. ★Określenia: a) ★przydawka, określająca właściwość [...]; b) ★okolicznik, określający stosunek [...]; c) ★przedmiot (dopełnienie, obiectum) określa wyrazy wskazując na osobę lub rzecz.
Określenie, o które ze stanowiska określanego członu związku pytamy się jakimkolwiek prócz mianownika przypadkiem zaimków kto? co bez przyimka lub z przyimkiem, nazywamy dopełnieniem, np. Czytam książkę (co?), Przysłuchuję się śpiewowi (czemu?).
Dopełnienie n I [...] 3. jęz. in. przedmiot «część zdania określająca przedmiot, na który kieruje się czynność orzeczenia»: Zasadnicza funkcja form odmiany polega na tym, że wyrażają one zależność dopełnień od orzeczenia (uczeń czyta książkę). DOR. Gram. 283. // L.
Składni poświęcona była książeczka S. Gruszczyńskiego.
Terminologia. Propositio simplex — zdanie pierwotne, gołe, complexa — wykształcone, określone; subiectum — podmiot, praedicatum — orzecznik, predykat, copula — łącznik, kopula, obiectum — przedmiot, obiekt dopełniający, dopełnienie [...].
Powiązane terminy
- dodatek
- dopełniacz (dopełnienie)
- dopełniające części zdania
- dopełnik (dopełnienie)
- obiekt
- obiekt bliższy
- przedmiot (dopełnienie, obiectum)
- przedmiot zdania
- skłonnik dopełnienia
- wyraz dopełniający
- obiectum
- Object
- дополнительное слово
- biernik (dopełnienie)
- celownik (w zdaniu)
- dopełniacz materii
- dopełniający (przypadek)
- dopełnienie bezokolicznikowe
- dopełnienie bliższe
- dopełnienie bliższe cząstkowe
- dopełnienie bliższe materialne
- dopełnienie bliższe skutkowe
- dopełnienie celowe
- dopełnienie czasownikowe
- dopełnienie dalsze
- dopełnienie dalsze osobowe
- dopełnienie dalsze przyimkowe
- dopełnienie dalsze skutkowe
- dopełnienie domyślne
- dopełnienie dzierżawcze
- dopełnienie materialne
- dopełnienie nadrzędne
- dopełnienie osobowe
- dopełnienie proste
- dopełnienie przyczynowe
- dopełnienie przyimkowe
- dopełnienie przysłówka
- dopełnienie różnorzędne
- dopełnienie rzeczowe
- dopełnienie rzeczowne
- dopełnienie rzeczownika
- dopełnienie skutkowe
- dopełnienie złożone