terminów gramatycznych online
język narodowy
Język: polski
Cytaty
Przypadki te nie idą wprawdzie w porządku łacińskim i Sławiańskim, i mianują się tak jak w Grammatyce narodowego języka [...].
Wiadomość ta zupełnie naukowa, będąc w języku narodowym upowszechnioną, nie tylko dla młodzieży do urzędów sposobiącéj się i urzędnikom, zwłaszcza pracującym przy Archiwach stanie się przydatna.
[...] Niech dwa lub trzy razy przepiszą czyli raczéj przerysują Abecadłowe tablice w porządku narodowym polskim i Samskrytskim, a obeznają się praktycznie bez łamania głowy jak nad greczyzną, należycie z licznemi głoskami prostemi i złożonymi czyli sylabami tudzież z krótłami, pisząc przy nich stojące w języku narodowym wymawianie i znaczenie.
[...] Historja naszego języka przekonywa nas, że przodkowie nasi w wiekach wzrostu oświaty, aczkolwiek uczyli się po łacinie i po grecku, tworzyli jednakże słowa w duchu swojskiego języka, a od słów łacińskich wprowadzonych z obrządkiem łacińskim religii chrześcijańskiéj, odrzucali obce końcówki i nadawali im brzmienie polskie [...], bo żywioł polski był u nich silniejszy od łaciny, która im była tylko macochą: późniéj zaś, w wiekach upadku oświaty, tak osłabło to poczucie języka narodowego, że na wzór słów łacińskich potworzono słowa z końcówkami łacińskiemi np. babus, wiarus [...], a w czasach panowania u nas francuszczyzny, utworzono na sposób francuski: kosyńjer. Te przykłady dostatecznie wskazują potrzebę obeznania się ze słoworodem polskim.
Ojczystym czyli narodowym językiem Polaków jest język polski.
[Józef Szujski] Ścisłość badania i wiedzy połączona z gorącą miłością języka narodowego, z umiejętną jego uprawą, z miłością pokoleń młodych, z nieporównaną prawością i słodyczą w stosunkach koleżeńskich, uczyniła Cię ulubieńcem i chlubą Almae Matris Jagellonicae.
Miłujemy nasz język ojczysty, którym sami mówimy, i którego cały nasz naród używa; miłujemy dla tego, że jest naszym językiem narodowym [...].