Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

odmiana złożona

Hasło w cytatach: odmiana przymiotników złożona, złożona odmiana, złożonej odmiany
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)
  • Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
  • Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
  • Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
  • Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
  • Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923

Cytaty

Powyższa odmiana przymiotników nazywa się ogólnie przymiotnikową (dla wyróżnienia od dawnej rzeczownikowej) . Odmiana ta nazywa się także [odmianą] złożoną, ponieważ się na nią złożyły dwie różne deklinacye, tj. deklinacya rzeczowna, (o której mówiliśmy na wstępie tego paragrafu) i deklinacya zaimkowa.

Deklinacja przymiotników zaimkowa. § 210. Już w języku staropolskim, obok deklinacji przymiotników rzeczownikowej, istniała druga odmiana przymiotników, zwana zaimkową albo złożoną.

Deklinacja przymiotników zaimkowa.

§ 305. Obok deklinacji przymiotników rzeczownikowej istniała już w języku staropolskim inna odmiana przymiotników zwana zaimkową albo złożoną. Powstała ona z połączenia odmiany rzeczownikowej z formami odpowiednich przypadków zaimka wskazującego ji, ja, je. Tak np. z dobr + ji powstało dobry; z dobra + ja — dobra; z dobro + je — dobre; z dobra + jego — dobrego; z dobru + jemu — dobremu ild.

Język prasłowiański miał dwojaką odmianę przymiotników, - jedną, prostą, odpowiadającą deklinacji rzeczownikowej, i drugą, [odmianę] złożoną, która się składała z form deklinacji rzeczownikowej w połączeniu z odpowiednimi formami zaimka ji, ja je (= on, ona, ono).

Rozplątać stosunki iloczasowo-akcentowe przymiotników, wydobyć pierwotną prasł. zasadę, jaka panowała w stosunku odmiany rzeczownikowej do złożonej, nie jest łatwo.

Przy tem trzeba pamiętać, że w większości form złożonej odmiany musiało chyba nastąpić skrócenie, czyli że już w nom. sg. była różnica między masc., gdzie metatonja, a fem. i neutr., gdzie skrócenie.

Końcówka l. złożonej odmiany zawierała długie wzgl. pochylone e.