Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

deklinacja przymiotnikowa

Hasło w cytatach: deklinacya przymiotnikowa, deklinacyja przym., deklinacyja przymiotnikowa
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Deklinacya przymiotników jest w obecnym stanie języka naszego tylko jedna, nazywa się przymiotnikowa czyli ściągnięta; np. dobry-dobra-dobre.

§. 178. Deklinacya przymiotników jest w obecnym stanie języka naszego tylko jedna, nazywa się przymiotnikowa czyli ZŁOŻONA; np. dobry — dobra — dobre.

Obecnie atoli niektóre tylko odmieniają się jeszcze według tej odmiany; większa część zaimków przyjęła deklinacyą przymiotnikową.

VI. i VII. przypadek l. poj. w deklinacyi przym. i zaim. pisać w rodzaju męskim ym (im), w nij. em: pilnym uczniem — na tym koniu — z małem dzieckiem — w swojem dziele.

Chwiejność między deklinacyą rzeczownikową a przymiotnikową w żeńskich nazwach miejscowości, tudzież żon, córek i w niektórych imionach przymiotnych.

Obce imiona własne na i, y odmieniają się jak: Antoni, Pafnucy: Antoniego, Pafnucego, n. p. Garibaldi: Garibaldiego, Verdego; wszakże w niejasnych, t. j. takich, w których przez deklinacyę przymiotnikową polską utrudniłoby się wyrozumienie ich pochodzenia, należy przed końcówką dawać apostrof, n. p.: Morny’ego, Percy’ego, Caprivi’ego.

W deklinacji polskiej wyróżniać należy trzy typy zasadnicze: 1) deklinację rzeczownikową, 2) deklinację przymiotnikową i 3) deklinację liczebnikową; poza tem jest jeszcze deklinacja mieszana, rzeczownikowo-przymiotnikowa.