Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

archaizm

Hasło w cytatach: archaizmy
Język: polski
Geneza: gr. archē 'początek, przyczyna, zasada, pierwiastek'
Dział: Fleksja, Fonetyka, Morfologia, Słowotwórstwo, Składnia, Leksykologia (współcześnie)
EJO 1999, 54 Definicja współczesna

Archaizm. 1. Jednostka systemu jęz. reprezentująca stan wcześniejszy w stosunku do innych jednostek tego systemu.

Cytaty

[...] Młodzieniec zaś nauczywszy się skłanianiá [...], gdy po tym przystąpi do czytaniá wzorowych pisarzy Zygmuntowskich, [...] i poczytá bierniki liczby mnogiéj, oznaczające osoby płci męzkiéj, za jakieś niestósowne dla dzisiejszéj polszczyzny archaizmy [...].

Nieregularności i archaizmy.

§. 153. Poszczególne nieregularności itd. w obrębie téj dekl. ograniczają się do następujących punktów :

  1. Zamiast książęcia, książęciu, książęciem, używamy zwyczajnie form skróconych: księcia, księciu, księciem. [...]
  2. Dziecię ma w liczbie mn. nie dziecięta, lecz dzieci.

Z fonetyki uwzględnione są przedewszystkiem zjawiska o znaczeniu ogólniejszem, ale nieraz i podrzędniejsze, o niewielkim zakresie, jeśli typowe są dla pewnych dialektów i uwydatniają ich związki geograficzne; z morfologji podniesione głównie najrozmaitsze uproszczenia typów odmian. W obu razach na drugi plan usunięte tak szczątkowe archaizmy jak i odosobnione nowe zmiany. Składnia naogół pominięta, w zgodzie ze stanem nauki, ale niejedno zagadnienie z zakresu używania form włączone do morfologji. Pominięta też t. zw.»etymologja ludowa«,jako niełącząca się właściwie z geografją języka, krótko omówiony słownik mimo jego wielkiej do tych celów ważności, znów z powodu braku prac przygotowawczych

Pominąwszy ten archaizm, cała Polska dzieli się na dwa wielkie obszary: południowy, zachowujący literacką różnicę i od y, i północny, wymawiający każde y jak i, tylko bez palatalizacji poprzedzającej spółgłoski.

A ten sam archaizm — na drugim końcu Polski, na Warmji i w Ostródzkiem [...].

Sądzę, że dla wieku X—XII można przypuścić dla języka polskiego stary swobodny przycisk i to w postaci pierwotniejszej niż dzisiejszy akcent kaszubsko-słowiński. Ciekawe jest porównanie z czeszczyzną, gdzie (wedle Gebauera HM III 39) w języku starym formy z -i są już archaizmem [...].

Gwary zachowują z jednej strony mnóstwo archaizmów i pozwalają zrozumieć łączność języka staropolskiego z dzisiejszym językiem kulturalnym, z drugiej zaś strony są żywem źródłem dla odświeżania i wzbogacania języka literackiego (Tetmajer, Żeromski, Reymont i w. i.).

Archaizm, zjawisko językowe (a więc np. właściwość fonetyczna, forma fleksyjna, wyraz, zwrot i t. p.), niezgodne ze współczesnym systemem językowym, a utrzymujące się tradycyjnie w użyciu, lub świadomie do dzisiejszego języka wprowadzone.