terminów gramatycznych online
period kropka
Język: polski
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O głosie pisanym: Kop/1817
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część V. O pisowni: Jak/1823
- O pisowni polskiej: Kop/1780
- Ortografia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, tom II. część II. (P): L/1807–1814
Cytaty
IV. Początkowe litery w wierszach, po Periodach, i odstępując aż na drugi wiersz, co pospolicie zowią: à capite, albo à nova linea, wielkie być mają.
- Kropka czyli Period -- [.]
Początkowe litery w wierszach, po Periodach, i odstępując aż na drugi wiersz, co pospolicie zowią à capite, abo à nova linea, wielkie być mają.
Kropka czyli period. (.)
Gdy sens już doskonale jest zawarty, tak, że albo nic więcej po nim nie następuje, albo jeśli następuje, on od tego bynajmniej nie zawisł, daje się kropka czyli Period [...].
Kropka czyli perjód, gdzie głos zupełnie spuszczony, przestaje.
PERJOD, -u, m., z Greckołac. [...]. – §. W ortografii: perjod, = punkt, kropka, oznaczająca, że się sens całkowity zawiera. Kras. Zb. 2, 342.
. Krés, czyli peryod.
Zdanie zupełne albo skończone może być równie proste, jak złożone, rozwinięte jak nierozwinięte. [...] Zdania takie kropką się kończą. Znamie to zowie się kropka, punctum, period, koniec okresu.
O znamionach pisownych [...] […] . – Kropka, czyli peryod [...] Kres czyli kropka jest znakiem najdłuższego spoczynku, ze spuszczeniem zupełnem głosu przy końcu zupełnéj myśli, np. Ucz się od niéj mądrości.
Perjod, u, lm. y [...] 2. X P. kropka, punkt po skończonym zdaniu.