terminów gramatycznych online
znak przestankowy
Język: polski
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O czytaniu: Kop/1817
- Nauka XI. O znamionach czyli znakach pisarskich: Sier/1838
- Nauka XII. O błędach w wymawianiu i pisaniu: Sier/1838
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- Pisownia: Kurh/1852, Łaz/1861
- Przepisy dla uczących: Sier/1838
- Składnia: Kurh/1852
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, tom VII (Pri-R): Dor/1958–1969
- Zadanie gramatyki i jéj podział: Łaz/1861
Cytaty
Zgłoski każdégo wyrazu wymawiają się ciągle [...] ale między wyrazem a wyrazem, chociaż nié mają przestankowégo znaku, jest maléńka przerwa.
Przy znakach przestankowych trzeba miéć wzgląd i na ton, który się mniéj więcéj podnosi i zawiesza na przecinku, średniku i dwukropku, a zniża się zupełnie na kropce.
Nareszcie liczne trafiają się błędy w opuszczaniu lub nienależytém pisaniu znaków przestankowych.
Wcześnie przyzwyczajać dzieci do wymawiania wciąż całkowitych wyrazów osobno wziętych, lub nawet kilku razem do siebie należących, i obeznawszy je ze znakami przestankowymi, przestrzegać, aby w czytaniu zachowywały przestanki temi znakami wskazane.
PISOWNIA. (ПРАВОПИСАНIЕ.) Pisownia wskazuje użycie w piśmie liter i znaków przestankowych.
§. 4. O znakach przestankowych. 1. Każde zdanie, całkowicie wyrażone albo téż skrócone, oddziela się przecinkiem lub innym znakiem przestankowym. 2. Przecinkiem (запятая) rozdzielają się [...].
Po liczbach w ciągu okresu umieszczonych, tudzież po innych tego rodzaju znakach, używanych w algebrze, astronomii i t. p. a które za skrócenia uważaćby można, nie kładzie się kropka, lecz taki znak przestankowy, jakiego układ okresu wymaga. Np. Miesiąc peryjodyczny zamyka w sobie 27 dni, 7 godzin, 43 minuty, 12 sekund; to jest: księzyć na dzień przebiega łuk wynoszący 13o,11'.
Interpunkcja, ji, lm. je, ż. 1) punktuacja, kropkowanie, rozkropkowanie. 2) = nauka o stosowném używaniu znaków pisarskich czyli przestankowych, dla odznaczenia jednej myśli od drugiej.
Zwrótnik, v. Zwrotnik, a, lm. i, m. [...] 2) = gram. znak przestankowy, oznaczający znaczny przedział, zwrót nagły lub przeskok w myślach, np. Wchodzi pan ― już umilkła świegotliwa zgraja. [...].
Stąd wypada podział gramatyki na naukę: […] 5. Naukę o pisaniu słów i używaniu znaków przestankowych, czyli pisownię […].
Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).
W środku zdania pierwotnego nie kładziemy żadnego znaku przestankowego, ponieważ przecinek, średnik i dwukropek służą tylko do oddzielania jednego zdania od drugiego i dla tego tylko w zdaniu złożoném używać się mogą, n. p. Róża pachnie. Czas upływa.
Przecinek, nka, lm. nki 1. znak przestankowy, wyrażający najmniejszy z przestanków w wymawianiu, oznaczanych przez znaki przestankowe, koma, tenże znak użyty do oddzielenia od siebie cyfr sąsiednich.
Pauza, y, lm. y [...] 3. jeden ze znaków przestankowych w piśmie oznaczanych przez kreskę poziomą.
Przestankowy, przym. od Przestanek. Gram.: Znaki przestankowe.
Cudzysłów, owu, lm. owy X Cudzymów gram. 1. znak przestankowy, oddzielający słowa przytaczane dosłownie od słów autora. 2. X wyrazy, objęte tym znakiem.
Przestankowy [...] Znaki przestankowe «znaki graficzne używane w piśmie dla oznaczenia końca zdania, przerwy, przy wyliczeniu, wtrąceniu itp.; do najczęściej używanych należą; kropka, przecinek, średnik, dwukropek».
Powiązane terminy
- ? (znak zapytania)
- dwa punkta (dwukropek)
- dwie równoległe linijki
- dwukropek
- koma (przecinek)
- kreska (znak interpunkcyjny)
- kropka (znak interp.)
- kropki (wielokropek)
- łącznik (dywiz, pauza)
- nawias
- pauza (w piśmie)
- period (kropka)
- przecinek
- przestanek głosu
- przytocznik
- rozłącznik
- średnik
- trzy kropki
- wielokropek
- znak pytania
- znak rozdzielenia
- znak wykrzyknienia
- znak wykrzyknięcia
- znak zapytania
- znak zawieszenia
- znak złączenia
- zwrotnik