terminów gramatycznych online
znak przestankowy
Język: polski
Cytaty
PISOWNIA. (ПРАВОПИСАНIЕ.) Pisownia wskazuje użycie w piśmie liter i znaków przestankowych.
§. 4. O znakach przestankowych. 1. Każde zdanie, całkowicie wyrażone albo téż skrócone, oddziela się przecinkiem lub innym znakiem przestankowym. 2. Przecinkiem (запятая) rozdzielają się [...].
Po liczbach w ciągu okresu umieszczonych, tudzież po innych tego rodzaju znakach, używanych w algebrze, astronomii i t. p. a które za skrócenia uważaćby można, nie kładzie się kropka, lecz taki znak przestankowy, jakiego układ okresu wymaga. Np. Miesiąc peryjodyczny zamyka w sobie 27 dni, 7 godzin, 43 minuty, 12 sekund; to jest: księzyć na dzień przebiega łuk wynoszący 13o,11'.
Stąd wypada podział gramatyki na naukę: […] 5. Naukę o pisaniu słów i używaniu znaków przestankowych, czyli pisownię […].
Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).
W środku zdania pierwotnego nie kładziemy żadnego znaku przestankowego, ponieważ przecinek, średnik i dwukropek służą tylko do oddzielania jednego zdania od drugiego i dla tego tylko w zdaniu złożoném używać się mogą, n. p. Róża pachnie. Czas upływa.
Powiązane terminy
- ? (znak zapytania)
- dwa punkta (dwukropek)
- dwie równoległe linijki
- dwukropek
- koma (przecinek)
- kreska (znak interpunkcyjny)
- kropka (znak interp.)
- kropki (wielokropek)
- łącznik (dywiz, pauza)
- nawias
- okrzyknienie
- pauza (w piśmie)
- period (kropka)
- przecinek
- przestanek głosu
- przytocznik
- rozłącznik
- średnik
- wielokropek
- znak pytania
- znak rozdzielenia
- znak wykrzyknienia
- znak wykrzyknięcia
- znak zapytania
- znak zawieszenia
- znak złączenia
- zwrotnik