terminów gramatycznych online
kropka znak interp.
Język: polski
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część I. O znamionach: Jak/1823
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Część III. Pisownia: Mucz/1825
- Część V. O pisowni: Jak/1823
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Fundamenta grammatyki: Marc/1833
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- Główne przepisy: Łoś/1918
- O pismowni w języku polskim: Prz/1816
- O pisowni: DwBg/1813, Such/1849
- O przecinkowaniu: Rew/1845
- O rozznaczeniu mowy: Nał/1774
- O użyciu znaków pisarskich: Kam/1870
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- Ortografia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Pisownia: Kurh/1852, Desz/1846, Br/1848, Morz/1857, Łaz/1861
- Pisownia cz. Ortografia: Mał/1863
- Pisownia czyli ortografia: Lerc/1877
- Pisownia prawidłowa poprawna: Oż/1883
- Słownik: Kn/1621, Kn/1644 (I wyd. 1626)
- Wielkie litery: Uchw.AU/1891
- Wspólne z sobą odmiany: Malecz/1882
- Zasady pisowni polskiej: Kr/1917
- Zdanie sprawy Deputacyi: Rozp/1830
- Znaki pisarskie: Kon/1920, ZwO/1924
- Словосочиненiе [Składnia]: Grub/1891
Znak interpunkcyjny kończący zdanie oznajmujące.
Cytaty
Kreská pisarska, v. Kropká, et Przedział 1.
Interpunctio. Interpunctum. Przédział. Kropká.
Punctum. Kropká. Punkt 2. 3. 5.
- Kropka czyli Period -- [.]
Kropka czyli period. (.)
Gdy sens już doskonale jest zawarty, tak, że albo nic więcej po nim nie następuje, albo jeśli następuje, on od tego bynajmniej nie zawisł, daje się kropka czyli Period [...].
P. Jakiemi Znaczkami albo Postawkami rożnią cząstki Mowy? O. Te Znaczki są komma (la Virgule ( , ); kropka z kommą le Point avec la Virgule (;). Dwie kropki ( : ) les deux points. Kropka ( . ) Point; Znaczek Pytania ( ? ) le Point interrogatif; Znaczek Podziwienia (!) le Point Admiratif).
6ty Znak, nazywa się Kropka (Punctum). Pisze się tak . Oznacza on spuszczenie głosu i krótki wypoczynek; kładzie się w ten czas, kiedy jest myśl zupełna.
Kropka, punctum.
Na kropce (.) przestaje się najdłużéj z zupełném spusczeniém głosu.
Takich Czert rachuje się w Polszczyźnie 10: 1) Przecinek (,), 2) Kropka (.), 3) Dwukropek (:), 4) Średnik (;), 5) Zapytnik (?), 6) Wykrzyknik (!), 7) Połącznik (-), 8) Nawias ( ), 9) Cudzosłow („), 10) Odsyłka (⁕) lub (a) lub (1) z pomnażaniem gwiazdek, albo przybieraniem dalszych głosek lub czyseł według dalszej potrzeby.
Kropka (.) (koniec zdania) która jest znakiem zupełnéj myśli a przestanku największego.
Zdanie zupełne albo skończone może być równie proste, jak złożone, rozwinięte jak nierozwinięte. [...] Zdania takie kropką się kończą. Znamie to zowie się kropka, punctum, period, koniec okresu.
O znamionach pisownych [...] […] . – Kropka, czyli peryod [...] Kres czyli kropka jest znakiem najdłuższego spoczynku, ze spuszczeniem zupełnem głosu przy końcu zupełnéj myśli, np. Ucz się od niéj mądrości.
[...] Kres czyli kropka ród: na końcu okresu czyli periodu, gdzie myśl jest skończona, i gdzie się głos zupełnie spuszcza […].
W piérwszém słowie pisma, i w piérwszém słowie od ustępu, chociażby ten nie po kropce ale po innym znaku pisarskim następował.
Znamiona przestankowe. Przecinek (,); znak przestanku małego i równo przeciętego głosu. Srednik (;); znaczy przestanek większy podniesionego i zawieszonego głosu. Dwukropek (:); znaczy przestanek jeszcze większy nieco spusczonego głosu. Kropka (.); znaczy przestanek największy gdy głos spusczony zupełnie ustaje. Znak wykrzyknienia (!); kładzie się po wyrazach mających się wymawiać wyższym i mocniejszym głosem. Znak pytania (?); pokazuje, iż głos podniesiony ma być niejako zakręcony. Znak zamilczenia (.....); kładzie się w miejscu wyrazów opusczonych. Ustęp; jest-to miesce próżne w pismie między końcem linii poprzedzającej, a początkiem następującej. Dyktując mówi się, Od ustępu. Oddzielnik (—);-znak pospolicie kładący się abo zamiast od Ustępu, między frazą zupełnie skończoną a nowozaczynającą się, lub też dla niepowtarzania wyrazu wyżej położonego. Paragraf (§); znak oddziału w pismie.
§. 2. Znaki pisarskie.
Znokay rasztu ira tie, kurie diadas terp żodziu: lenkiszkay wadynas:
Przecinek (,) Mażas perstojams skaytyme. [...]
Kropka (.) Didziauses.
Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:
1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).
2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).
3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).
Kropka służy do oznaczenia myśli skończonej i zupełnej, na znak wyrazów skróconych, i t. d.
Kres, kropka jest znakiem kończącego się okresu, całkowitéj myśli, a za tym i najdłuższego przestanka.
(.) Kropka jest znakiem zakończenia myśli i dlatego wymaga dłuższéj przerwy głosu.
Kropka (.). Kropka oznacza najdłuższy przestanek, a głos przy niéj zupełnie się spuszcza.
Niekiedy zamiast całych wyrazów, piszą się początkowe tylko ich głoski z dodaniem kropki, która w takim razie jest znakiem skrócenia, nie zaś przestanku, np. d. (dnia), m. (miesiąca), r. b. (roku bieżącego), ś. p. (świętéj pamięci) i t. p.
Kropka (точка) kładzie się na końcu okresów pojedyńczych i złożonych.
Kropka czyli punkt, ( . ) oznacza skończenie dłuższego zdania albo okresu, a więc przestanek najdłuższy.
[...] Kropka zamyka zdanie zupełnie skończone [...].
Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).
[...] Kropkę kładziemy: 1). Gdy gramatyczne słów połączenie, i zdanie albo okres tak są ukończone, iź do zupełnego zrozumienia niczego się więcéj nie wymaga [...]. Jakkolwiek kropka oddziela myśli zupełne, i od siebie niezawisłe; nie znosi jednakże stosunku między myślą poprzedzającą a następującą; dlatego może oddzielać zdania nie tylko związek wewnętrzny mające, ale i zaczynające się spójnikiem: i, a, ale, albo itp. [...] 2). Po pojedynczych słowach w napisach książek i w odpowiedziach na zapytania [...]. 3). Kładzie się także kropka po literach skrócenie oznaczających [...].
Na końcu zdania kładziemy kropkę, jeżeli to jest zdanie opowiadające lub sąd o jakiéj rzeczy w sobie zawiera; znak pytania, jeżeli zdanie pytanie w sobie mieści; znak wykrzyknienia, jeżeli wyraża przemowę do kogo, życzenie, rozkaz lub wybuch uczucia [...].
Są to tak zwane znaki przecinkowe (Interpunctionszeichen).
Są one następujące:
1) , Przecinek czyli komat (comma) [...]
4) . Punkt czyli kropka (punctum).
Z pomiędzy wszystkich dotąd wymienionych znaków pisarskich najmocniejszym jest punkt czyli kropka. Punkt wyraża, że myśl jest skończona, i kładzie się na końcu zdań (pojedynczych albo złożonych).
Punkt czyli kropka wyraża, że myśl jest skończona, i kładzie się na końcu zdań pojedynczych, albo téż złożonych.
KROPKA czyli PUNKT, Kropka oznacza ze wszystkich znaków najdłuższy przestanek; powtóre kropka oznacza, że myśl jest skończona. Kropkę kładzie się: 1. Na końcu zdań pojedynczych i złożonych, np. Książka leży na stole. Bydło się pasie na łące. Wisła, która Kraków opływa, płynie przez Warszawę i wpada do morza. 2. Kropkę kładziemy jako znak skrócenia po wszystkich głoskach oznaczających całe wyrazy, jak: n. p. na przykład, i t. d. i tam dalej; i t. p. i tym podobne; Dr. Doktór; p. str. patrz stronę; t. j. to jest. 3. Po liczbach, które w wyliczaniu porządek oznaczają, np. 6. przypadek, szósty przypadek; 2. przykazanie, drugie przykazanie, itd.
Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.
Kropka czyli Kres-, gdy zakończa się całe zdanie osobne.
Po zdaniu twierdzącem lub przeczącem kładzie się kropka (.).
( . ) Punkt czyli kropka. Przy kropce głos się zupełnie zawiesza i robi się najdłuższy przestanek.
Знаки препинанія суть: 1) Запятая, przecinek (,). 2) Точка съ запятой, średnik (;). 3) Двоеточіе, dwukropek (:). 4) Точка, kropka (.), 5) Многоточіе, kilka kropek (....). 6) Знакъ восклицательный, wykrzyknik (!). 7) Знакъ вопросительный, znak pytania (?). 8) Черта или тире, pauza (–). 9) Скобки или знакъ вмѣстительный, nawias ( ). 10) Двузапятая или кавычки, cudzysłów („ ”).
Piszemy wielką literą: a) Wyraz początkowy każdego okresu, a więc zawsze po kropce, albo też i po dwukropku, mianowicie przed przytoczeniem cudzego tekstu oraz przy wyliczeniach kategorycznych (jak w tym właśnie ustępie); w poezyi początek każdego wiersza.
Piszemy wielką literą: a) Początek każdego zdania (po kropce i dwukropku) a w poezyi każdego wiersza [...].
Liczebniki porządkowe, o ile się ich nie wypisuje słowami, wyraża się cyfrą bez kropki, np. w IV wieku, w 20 tomie, albo też dodaje się odnośną końcówkę: w IV-ym wieku, w 2-im tomie, 10-y rozdział, 20-a mowa itd.
Wielkie i małe litery. Imiona własne [...] piszemy dużą literą np. Jan Kochanowski. [...] Zaczynamy pismo od wielkiej litery, od której też rozpoczynamy zdanie po kropce a także po dwukropku.
Kropka (.).
§ 196. Żniwo. — Dnieje. Słońce wschodzi. Żniwiarze ruszają w pole. [...].
Kropka jest najdłuższym przestankiem, a wskazuje, że myśl jest skończona. Kropkę kładzie się na końcu zdań pojedynczych i złożonych.
Znaki pisarskie
(Signaes graphicos — Pontuação)
Przecinek , Virgula
Kropka . Ponto final
Powiązane terminy
- czerta
- przestanek (znak pisarski)
- *znaczek (znak interp., diakryt)
- znak ortograficzny
- znak pisarski
- znak pisarski (diakryt lub znak przestankowy)
- znak pisowny
- znak przecinkowy
- znak przestankowy
- znaki wierszowe, wierszowe znaki
- znamię (znak pisarski)
- znamię pisarskie
- znamię przestankowe
- znamiona pisowne
- koniec okresu
- kres
- kreska (kropka)
- kreska pisarska
- kropka pisarska
- period (kropka)
- punkt (znak interpunkcyjny)
- interpunctum
- periodus (kropka)
- point (znak interp.)
- ponto final
- punctum (punkt, kropka, znak)
- Punctum
- stigmḗ
- точка