terminów gramatycznych online
domyślnia w zdaniu
- Czasowanie: Bor/1830
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, tom I. część I. (A-F): L/1807–1814
- Słówko o układzie tego dzieła: Bor/1830
Cytaty
DOMYŚLNIA, -i, ż., dorozumienie [...]. Cechą rodzajową częstokroć jest domyślnia, czyli domyślenie się opuszczonego wyrazu. Kpcz. Gr. 2, 11. (cf. wyrzutnia).
Jedno tylko w języku polskim jest Słowo posiłkowe, Być , a to odmienia się dziesięcią sposobów, to jest: 1. z Twierdzeniem, 2. z Pytaniem, 3. z Przeczeniem, 4.z Przyrostnią, w tych tylko czasach w których są przyrostki, 5. z Przeczeniem i pytaniem, 6. z Pytaniem i przyrostnią, 7. z Przyrostnią i przeczeniem, 8. z Przeczeniem, pytaniem i przyrostnią, 9. w Przymiotnikach z Przyrostnią i domyślnią, 10. w Częściach mowy nieodmiennych z Przyrostnią i domyślnią.
Słowo posiłkowe dziesięcią czasuje się sposobów: 1e. z twierdzeniem; 2e. z pytaniem; 3e. z przeczeniem; 4e. z przyrostnią; 5e. z przeczeniem i pytaniem; 6e. z pytaniem i przyrostnią; 7e. z przyrostnią i przeczeniem; 8e. z przeczeniem, pytaniem, i przyrostnią; 9e. z przyrostnią i domyślnią czasu teraźniejszego słowa być; 10e. w Częściach mowy nieodmiennych, z przyrostnią, domyślnią czasu teraźniejszego słowa być, i z Przymiotnikiem lub z jakiém słowem wyraźném w czasie przeszłym.
O wyrzutni czyli domyślni w zdaniu pierwotném.
W zdaniu opuszczać można wyrazy tylko wtedy, gdy ich się z łatwością domyślamy.
X Domyślnia, i, lm. e gram. domyślenie ś. opuszczonego wyrazu: Cechą rodzajową częstokroć jest D., czyli domyślenie ś. opuszczonego wyrazu. Kopcz.