terminów gramatycznych online
zdanie warunkowe
Język: polski
Zdanie warunkowe. Zdanie podrzędne okolicznikowe wyrażające warunek zrealizowania zdarzenia będącego treścią z. nadrzędnego.
Cytaty
Zdanie łączne spaja się z główném za pomocą rozmaitych Spójników, od których téż i nazwisko bierze; tak będą zdania: [...] Warunkowe: jeśli prawda nie zwycięży, toć zginąć by przyszło.
[…] Zdania życzące i warunkowe wyrażają się zwykle samym trybem warunkowym bez osobnych przysłówków formalnych; dla wzmocnienia życzenia dodaje się wykrzyknik —o, który ma tu znaczenie przysłówka formalnego, albo: bodaj, niech, byle […].
[…] Zdania okolicznościowe przyczyny dzielą się (podobnie, jak określenie okolicznościowe przyczyny): 1) na zdania przyczyny realnej czyli właściwe zdania przyczynowe; 2) na zdania przyczyny logicznej; 3) na zdania przyczyny koniecznej czyli zdania warunkowe; 4) na zdania przyczyny niewystarczającej czyli zdania przyzwolone.
[…] Zdanie przyczyny koniecznej czyli zdanie warunkowe wyraża warunek, od którego spełnienia zależy urzeczywistnienie tego, co orzeka zdanie nadrzędne. Obydwa zdania razem tworzą okres warunkowe; w tym okresie poprzednikiem bywa najczęściej zdanie podrzędne (protasis), następnikiem — nadrzędne (apodosis), a następnik w tym razie zaczyna się od zaimka wskazującego to [...].