terminów gramatycznych online
zdanie podrzędne
Język: polski
- Część II. Rozdz. 3. Nauka o zdaniu (Składnia): Jes/1886
- Część czwarta. Rzecz o zdaniach: Such/1849
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o składni: Kam/1870
- Nauka o zdaniu: Szob/1923
- O Partykułach: Malin/1869
- O Składni: Rew/1845
- O składni: Ryk/1850
- O zdaniach: Rew/1845
- O zdaniu złożoném: Gr/1861
- Pisownia prawidłowa poprawna: Oż/1883
- Podział zaimków: Czep/1871–1872
- Składnia: Mał/1863, Kurh/1852, Mał/1879, PolTerm/1921, Król/1922, Kon/1920, Kr/1917, Łaz/1861, Lerc/1877, ZwO/1924
- Słowniczek: Gaert/1927
Zdanie podrzędne (poboczne). Zdanie składniowo zależne od innego w obrębie z. złożonego. Z. p. pełnią w z. złożonym podobne funkcje jak części z. pojedynczego.
Cytaty
Jeśli w zdaniu główném jest słowo w czasie teraźniejszym, to w zdaniu podrzędném, może być w teraźniejszym, lub w przyszłym, lub w przeszłym [...].
Z przytoczonych przykładów widzimy, iż zdania podrzędne (dodatkowe) służą do wyjaśnienia zdań głównych, i że tyle dodatkowych do głównego przyłączyć możemy, ile potrzebnemi uważamy [...].
Zdania spojone, czyli spój zdań, z których jedno główną myśl zawiéra, a przeto główném zwane; inne do okréślenia zdania głównego są przyłączone, a dlatego podrzędnémi się zowią.
Zdanie podrzędne zależy zawsze od zdania głównego, z którém jest spójnikiem, zaimkiem względnym lub czém inném połączone.
Główném zowie się zdanie, które od innego nie zależy, i samo przez się zrozumiałém być może. 5. Przy zdaniu główném, w miejscu pojedyńczych wyrazów okréślających lub dopełniających, mogą się znajdować całe zdania, które się zowią przydanemi (придаточныя) i dzielą się na okréślające (опредѣлительныя) i dopełniające (дополнительныя). Zdania przydane względem głównego są podrzędnemi (подчинительныя); a zaś główne zdania, połączone między sobą spójnikami, spółrzędnemi (сочинительныя). Spółrzędnemi mogą być także zdania przydane, uważane względem siebie samych, nie zaś w stosunku do głównego.
Zdanie główne uzupełnione przez dodanie zdań podrzędnych, istotnie potrzebnych do wyjaśnienia zawartéj w niém myśli, zowie się okresem. Tworzą sie także okresy z połączenia kilku oddzielnych myśli głównych.
Dwa zdania składające się w jedno złożone, są albo oba główne, a zatem równorzędne i każde dla siebie zupełnie zrozumiałe, a takie połączenie ich nazywamy skojarzeniem zdań […]; albo jedno z nich jest główne, zupełnie dla siebie zrozumiałe, a drugie poboczne, czyli podrzędne, służące do objaśnienia zdania głównego, a zatem samo dla siebie niezupełnie zrozumiałe; takie połączenie ich nazywamy spojem zdań [...].
[...] Dwa zdania składające się w jedno złożone, są albo oba główne, a zatem równorzędne i każde dla siebie zupełnie zrozumiałe, a takie połączenie ich nazywamy skojarzeniem zdań […]; albo jedno z nich jest główne, zupełnie dla siebie zrozumiałe, a drugie poboczne, czyli podrzędne, służące do objaśnienia zdania głównego, a zatem samo dla siebie niezupełnie zrozumiałe; takie połączenie ich nazywamy spojem zdań [...].
Zdanie główne ma większe znaczenie gramatyczne od zdania pobocznego; dla tego téż zdanie główne nazywamy inaczéj nadrzędném, zdanie poboczne [zdaniem] podrzędném.
Takie zdania, które tylko przez rozwinięcie jakiéj szczególnéj części zdania pierwotnego powstały, nazywamy zdaniami pobocznemi albo podrzędnemi (Nebensätze, subordinirte Sätze). Owo zaś zdanie pierwotne zowie się zdaniem główném (Hauptsatz).
[...] Cały ten ustęp o gatunkach spójników wráz s przykładami objaśniającemi, z wyjątkiem przykładów z Bibliji kś. Wujka, jest wyjęty z gramatyki prof. Muczkowskiego. Z niego widzim, że większá część przysłówków oznaczających czas i miejsce czyni w języku naszym, jak i w jinnych posługę spójników, i że nauka o jich używaniu wkráczá w dziedzinę Składni, a w szczególności w naukę o łączeniu s sobą zdáń spółrzędnych i podrzędnych [...].
Zdanie podrzędne różni się tém od głównego, że samo przez się nigdy całkowitéj myśli wypowiedzieć nie może i tylko w połączeniu z główném, znaczenia jakiegoś nabiera.
Na koniec, zdania podrzędne dzielą się: na określające i dopełniające.
[…] To zaś zdanie, które samo przez się całkowitéj myśli nie wyraża, stanowi rozwinięcie jakiéj szczególnéj części zdania głównego i tylko razem z niém może być zrozumianém, nazywa się poboczném, podrzędném […].
Takie zdania, które powstały przez rozwinięcie jakiej części zdania pierwotnego, nazywamy zdaniami pobocznemi, albo podrzędnemi, a pierwotne zdania - zdaniami głównemi. Między zdaniami pobocznemi a głównemi taka zachodzi różnica, że zdanie poboczne samo przez się nigdy całkowitej myśli nie wyraża, i dlatego jest niezrozumiałe, dopiero w połączeniu z zdaniem głównem, staje się zrozumiałem: - przeciwnie zaś zdania główne same przez się wyrażają myśl całkowitą i zrozumiałą [...].
Zdania podrzędne są takie zdania, które chociaż mają swój własny podmiot i swoje własne orzeczenie, przecież same przez się zrozumiałej myśli nie wyrażają. Zdania podrzędne nazywają się także pobocznemi albo zależnemi, albowiem zawsze od jakiegoś słowa w zdaniu głównem zależą, np. Bóg, który niebo i ziemię z niczego stworzył, jest wszechmocny. Zdanie: który niebo i ziemię z niczego stworzył, nie czyni samo przez się zrozumiałej myśli i jest zależne od słowa: Bóg.
Takie zdania, które tylko przez rozwinięcie jakiéj szczególnéj części zdania pierwotnego powstały, nazywamy zdaniami POBOCZNYMI albo PODRZĘDNYMI (Nebensätze, subordinirte Sätze). Owo zaś zdanie pierwotne zowie się zdaniem GŁÓWNÉM (Hauptsatz).
Dwukropek-: gdzie dzieli się zdanie główne od podrzędnego.
Takie więc zdania, które służą do uzupełnienia myśli zdań innych, a same przez się żadnéj samoistnej i jasnéj myśli nie dają, nazywamy zdaniami pobocznemi (zależnemi albo podrzędnemi); tamte zaś od których one zależą, zdaniami głównemi.
Oprócz zdań złożonych, które składają się ze zdań pojedyńczych współrzędnych, są też zdania złożone, które składają się z dwu lub więcej zdań pojedyńczych, przyczym jedno z tych zdań wyraża dokładnie jakąś myśl i to zdanie nazywa się zdaniem głównym, pozostałe zaś zdanie, lub zdania pojedyńcze wyrażają wprawdzie pewne myśli, ale te myśli są uzupełnieniem albo bliższym wyjaśnieniem myśli, wyrażonej zdaniem głównym; te zdania nazywają się pobocznymi albo podrzędnymi.
Zdanie, które zastępuje którekolwiek określenie zdania rozwiniętego (przedmiot, dopełniacz, przydawkę, dopowiedzenie, określenie przysłówkowe lub przyimkowe), nazywa się zdanie poboczne czyli podrzędne.
Zdanie podrzędne i nadrzędne. Zdanie główne i zdanie poboczne. Zdanie podrzędne podmiotowe, orzecznikowe i określeniowe. Zdania określeniowe: przydawkowe, przedmiotowe i okolicznikowe. Zdania okolicznikowe: miejsca, czasu, sposobu, stopnia, celu, przyczyny, skutku, warunku i przyzwolenia. Zdania podrzędne: niepołączone, spójnikowe i względne.
Zdania podrzędne: 1) podmiotowe [...]. 2) orzecznikowe [...]. 3) określeniowe zastępuje a ) przydawkę [...] b) przedmiot [...]
[Zdanie złożone]. [...] Pod względem formalnym rozróżniamy zdania: spójnikowe: Żniwo boże szło, ale kąkol rósł [...] i niepołączone: Nil przybiera: będzie dużo chleba [...]. Zdania główne: Wyruszyliśmy w drogę, nadrzędne (względem pobocznego), poboczne: gdy słońce wschodziło, podrzędne (względem głównego).
Zdanie, zależne od innego zdania, nazywa się zdaniem podrzędnem.
Zdanie nadrzędne, którego przeciwstawieniem jest zdanie podrzędne. [...] Nazwy "zdanie nadrzędne" i "podrzędne" określają wzajemny stosunek dwóch zdań, łączących się w zdaniu złożonem podrzędnie w jedną grupę.
Zdania podrzędne, ze względu na swe znaczenie, dzielą się na zdania: 1) podmiotowe, 2) orzecznikowe i 3) określające. Wśród nich rozróżniamy zdania 1) przedmiotowe, 2) przydawkowe i 3) okolicznikowe.
Zdanie może być: 1) Główne (principal) [...].
2) Współrzędne (coordinada) [...].
3) Zdanie podrzędne czyli poboczne (subordinada), które samo przez się nie wypowiada myśli jasnej i zrozumiałej: zależy przeto od innego zdania, z którym się łączy za pomocą przyimka, spójnika, przysłówka i zaimka, n. p. fazei aos outros aquillo que desejaes que vós façam (czyńcie drugim to, co chcecie, aby wam czyniono).
Stosunek części zdania złożonego: a) podrzędny (zdanie nadrzędne i podrzędne), formalnie niepołączony, np. nie wiem, kiedy powrócę do domu; spójnikowy, np. wiem, że jutro odjadę i względny, np. znam człowieka, który umie pracować za wielu.
Składni poświęcona była książeczka S. Gruszczyńskiego.
Terminologia. Propositio simplex — zdanie pierwotne, gołe [...], appositio — przydatnia, apozycyja; propositio componens — zdanie spółrzędne, spółrzędnik, principalis — główne, nadrzędne, głównik, subordinata — poboczne, podrzędne, pobocznik, subiectiva — podmiotowe, obiectiva — przedmiotowe, attributiva — przydatkowe.
Podobną popularność, jaką za czasów Oświecenia zyskał podręcznik Kopczyńskiego, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku osiągnęła gramatyka A. Małeckiego [...].
Propositio simplex — zdanie gołe, complexa — rozwinięte [...], attributum adiectivum — przydawka przymiotna; appositio — dopowiedzenie, genetivus — dopełniacz, propositio componens — zdanie współrzędne, copulativa — zwyczajne, adversativa — przeciwstawne, subordinata — poboczne, podrzędne, subiectiva — opisowe, obiectiva — zależne, przedmiotowe (1879) [...].
Obfitą terminologię z zakresu składni zawiera jej właśnie poświęcona a wydana już po ukazaniu się rozprawy Riesa książka A. Krasnowolskiego.
Terminologia. Propositio indicativa — zdanie oznajmujące [...]; appositio — dopowiedzenie, genetivus — dopełniacz, propositio componens — zdanie współrzędne, copulativa — łączne, adversativa — przeciwstawne, principalis — główne, nadrzędne, subordinata — podrzędne, poboczne [...].
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Składnia: [...], okolicznik, przydawka, dopełniacz, dopowiedzenie, związek współrzędny, podrzędny, zdanie złożone współrzędnie, podrzędnie, współrzędne, łączne, przeciwstawne, główne, poboczne, nadrzędne, podrzędne, podmiotowe, orzecznikowe, określeniowe, przedmiotowe [...].
Powiązane terminy
- pobocznik
- zdanie poboczne
- zdanie przydane
- Nebensatz
- oração subordinada
- protasis
- subordinirte Sätze
- подчинительное предложение
- придаточное предложение
- porównanie
- pytanie zależne
- pytanie zawisłe
- zdanie celowe
- zdanie czasowe
- zdanie czasownikowe
- zdanie dodatkowe
- zdanie dopełniające
- zdanie łączne
- zdanie łączności bezpośredniej
- zdanie niezależne
- zdanie określne
- zdanie opisowe
- zdanie poboczne drugiego rzędu
- zdanie poboczne pierwszego rzędu
- zdanie podrzędne celowe
- zdanie podrzędne dopełniające
- zdanie podrzędne drugiego rzędu
- zdanie podrzędne drugiego stopnia
- zdanie podrzędne niepołączone
- zdanie podrzędne okolicznikowe
- zdanie podrzędne okoliczności ograniczającej
- zdanie podrzędne okolicznościowe
- zdanie podrzędne okolicznościowe czasu
- zdanie podrzędne okolicznościowe miejsca
- zdanie podrzędne określające
- zdanie podrzędne określające cel
- zdanie podrzędne określające czas
- zdanie podrzędne określające miejsce
- zdanie podrzędne określające przyczynę
- zdanie podrzędne określające sposób
- zdanie podrzędne określające stopień
- zdanie podrzędne określające warunek
- zdanie podrzędne określające zastrzeżenie
- zdanie podrzędne określeniowe
- zdanie podrzędne orzecznikowe
- zdanie podrzędne pierwszego rzędu
- zdanie podrzędne pierwszego stopnia
- zdanie podrzędne podmiotowe
- zdanie podrzędne przedmiotowe
- zdanie podrzędne przydawkowe
- zdanie podrzędne rzeczownikowe
- zdanie podrzędne spójnikowe
- zdanie podrzędne względne
- zdanie podrzędne zupełne
- zdanie porównawcze
- zdanie przeciwstronne
- zdanie przedmiotowe
- zdanie przyczynowe
- zdanie przyzwalające
- zdanie rządzone
- zdanie rzeczowne
- zdanie skrócone
- zdanie skutkowe
- zdanie spójnikowe
- zdanie uboczne
- zdanie warunkowe
- zdanie wnioskujące
- zdanie wstawione
- zdanie wyrażające skutek
- zdanie względne
- zdanie zależne