terminów gramatycznych online
nagłośnia
Język: polski
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Głosownia: PolTerm/1921, Król/1922
- Nauka o głosce: Kl/1939
- Nauka o głoskach: Szob/1923
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
Cytaty
Nadgłośnia, ni, lm. nie, ż. (epiglottis) daszek chrząstkowy, który pokrywa krtań.
Panewka, i, lm. i [...] b) † P. krztaniowa p. Nagłośnia.
Nagłośnia, i, lm. e, X Nadgłośnia anat. (epiglottis) chrząstka nakrywająca krtań, tuż przy nasadzie języka położona, † chrząstka głosowa, † czopek, † krtaniokrywka, X nakrywadełko, nakrywka krtaniowa, † panewka krztaniowa, † pastka, † pokrywka, † krtani błonka <Na+Głośnia>
Pastka, i, lm. i [...] p. Nagłośnia.
Chrząstka, i, lm. i 1. a. Chrzęść X Chrząstek, † Chrzęstka, † Chrzęstłka, † Chrzęsłka, † Chrzęstek anat. (cartilago) tkanka twarda, sprężysta i giętka, powszechna w ustroju, szczeg. w stawach: C. głosowa, p. Nagłośnia [...]
Krtaniowy (laryngeus) przym. od Krtań; X Krztoniowy: Nerw K. Tętnica krtaniowa. † Krtaniowe jabłko = nagłośnia. Wziernik K. = zwierzciadełko do badania krtani, in. laryngoskop, X krtaniowid.
Narządy mowne. Tchawica. Krtań. Wiązadła głosowe. Szpara głosowa. Chrząstka tarczowa, chrząstka obrączkowa, chrząstki nalewkowe. Nagłośnia. Nasada: jama ustna, jama gardłowa, jama nosowa. Podniebienie miękkie, języczek. Podniebienie twarde. Dziąsła (wypukłość nad zębami). Zęby. Szczęki. Język. Wargi.
[...] narządy mowne: Należą tu: 1) tchawica, przez którą wydostaje się z płuc prąd powietrza, zwany wydechem, 2) krtań, czyli główna część tchawicy, w której umieszczone są 3) wiązadła głosowe, sprężyste błony, zdolne do drgania i wydawania przez to brzmienia, czyli dźwięku. Między strunami znajduje się 4) szpara głosowa, przez którą przepływa powietrze bezdźwięcznie (np. przy wydychaniu). W krtani znajduje się oprócz tego nagłośnia, zamykająca tchawicę.
W górnej części krtani znajduje się ruchoma chrząstka, t. zw. nagłośnia [...], która otwiera i zamyka przejście, łączące krtań z sąsiadującą z nią od góry jamą gardłową.
Podczas oddychania i mówienia nagłośnia jest wzniesiona ku górze; podczas przyjmowania pokarmów jest opuszczona, a otwór, łączący krtań z jamą gardłową, jest zamknięty, wskutek czego pokarmy kierują się ku właściwemu sobie celowi, t. j. do przełyku, łączącego jamę gardłową z żołądkiem.
Tchawica kończy się ku górze krtanią; składającą się z szeregu chrząstek, z których jedna, zwana nagłośnią, tworzy rodzaj pokrywki i za pomocą odpowiedniej muskulatury może zamykać zupełnie wstęp do tchawicy. Ma to zawsze miejsce podczas połykania, gdy pokarm przechodzi z ust i gardła do przełyku: podczas oddychania i mówienia nagłośnia oczywiście musi być wzniesiona.
★Narządy mowne: ★płuca, ★tchawica i jej górna część, t.j. ★krtań, utworzona z ★chrząstki tarczowej (cartilago thyroidea) od przodu, ★obrączkowej (pierścieniowej, cartil. cricoidea) od tyłu, na której umieszczone są ★chrząstki nalewkowe (cart. arytaenoideae) ruchome, przytrzymujące ★wiązadła (struny) głosowe. Te tworzą ★szparę głosową, (głośnię, glottis). ★Nagłośnia (epiglottis) zamyka od góry tchawicę.
Nagłośnia, p. narządy mowne.
Na przejściu od krtani do jamy gardłowej znajduje się ruchoma chrząstka, tzw. nagłośnia, która zamykając podczas jedzenia połączenie jamy gardłowej z krtanią umożliwia przedostanie się pokarmu do przełyku.
Nagłośnia ż I, Im D, -i anat. «ruchoma chrząstka zamykająca wejście do krtani w czasie połykania»: Powyżej wiązadeł głosowych znajduje się przy wyjściu z tchawicy, nad chrząstką tarczową krtani, nagłośnia, która jest czymś w rodzaju klapy. WIECZ. Gram. VIII, 10. Podczas oddychania i mówienia nagłośnia jest wzniesiona ku górze; podczas przyjmowania pokarmów jest opuszczona. SZOBER Gram. 3. // SW.