terminów gramatycznych online
imię osobowe
Język: polski
- Czy Sławianin Sławianie, czy Słowianin Słowianie należy pisać?: Oż/1883
- Część II. O Imieniu: Mucz/1825
- Część II. O częściach mowy w ogólności: Jak/1823
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1879
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
- Словопроизведенiе [Źródłosłów]: Grub/1891
Cytaty
Imiona [...] Osobowé np. Michał
Osobowé Imiona, ich przypadki 26, 27.
Imiona ludzkie zowiemy już osobowe, np. Jan, Piotr.
Imiona ludzkie zowiemy już osobowe, np. Jan, Piotr; już urzędowe, np. Kanclerz, Hetman, Wojewoda; już rodowe, np. Zamojski, Żółkiewski, Czarniecki; już narodowe, np. Polska, Czechy Szwecja.
[...] Imiona osobowe rodzajują się następującym sposobem: 1) Od imion rodzaju męskiego, godność jaką lub urząd znaczących, formuje się rodzaj żeński przez dodanie do rodzaju męskiego zakończenia owa […], a na wyrażenie rodzaju żeńskiego w linii zstępnéj dodaje się wna [...]. 2) Imiona własne cudzoziemskie czasem przybierają zakończenie owa, a częściej jednakże nie odmieniają się [...]. 3) Zakończone na ec wyrażają rodzaj męski w niższym stopniu lub w linii zstępnéj przez przybranie zakończenia czyk [...]. 4) Zakończone na samogłoski lub spółgłoski miękkie lub niby miękkie, formują rodzaj żeński na ina lub yna, a w linii, a w linii zstępnéj na anka [...]. 5) Zakończone na arz mają rka, a w linii zstępnéj rczy, rczanka [...]. 6) Zakończone na nik mają czka w linii zstępnéj czek, czanka [...].
[...] W imionach osobowych można piérwszego przypadku użyć za piąty, jeżeli przy nich nie kładziemy wyrazu panie np. Michał za Michale, Stanisław za Stanisławie.
[…] Do dziś dnia zatrzymała tylko mała liczba imion osobowych końcówkę owie, która, jako mniéj używana, wyszczególnienie lub zaszczyt oznacza […].
Jednakże znajdujemy w tych rzeczownikach także końcówkę e zamiast y przez analogję z końcówką e w rzeczownikach zakończonych na ic (np. dziedzice, rodzice) i z końcówką rzeczową e w rzeczownikach nieżywotnych, zakończonych na ec (palec, palce, piec, piece), nareszcie ze starą końcówką e w 4 p., którą wszystkie imiona (nie tylko rzeczowe, ale także osobowe) po miękkiej spółgłosce przybierały [...].
Przy zakończeniu a pozostają nieodmiennie i bez wyjątku:
wszystkie ludzkie i w ogóle osobowe imiona; więc nazwiska rodowe, np. Giełgut, Giełguta — imiona chrzestne, np. Jan Jana, Jakób Jakóba — nazwy zawodu i stanu, np. króla, księdza, żołnierza.
Ale to się odnosi do samych tylko imion nieosobowych: pozostaje zatem jeszcze pytanie, jaka to inna końcówka zastąpiła dawne i w zakresie imion osobowych?
Dowodem niezbitym na poparcie tej prawdy, pozostały jimiona osobowe i nazwy miast, wszędzie spotykamy od sława sław, a nigdzie od słowa słow nie znajdujemy. Np. Broni-sław, broni-sława [...].
Имена, которыми мы называемъ людей, именуются личными, osobowemi напр. brat, siostra, Aleksander, Maryja, półkownik, mąjster и проч.