terminów gramatycznych online
mowa ojczysta
Język: polski
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Przedmowa: Klecz/1767, Rozp/1830, Oż/1883
- Przedmowa do Gramatyki: Malin/1869
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Rozdział I. O znaczeniu głosu: Kop/1785
- Wiadomości wstępne: Gaert/1927
- Wstęp: Mał/1863, Mał/1879
- Wstęp (+ Tabella): SkorM/1816
- Zdanie dziewiąte: Klecz/1767
Cytaty
Arabski język, niegdy w słowa obfitujący, i w samym sobie arcy dobrze był ułożony: usilnie bowiem starano się wprzod, o wykształtowanie Ojczystej mowy, potym o pomnożenie nauk.
Zdanie to jednak było, o wykształtowaniu mowy Ojczystej, a nie o przysposabianiu słow obcych.
Do téj źrzódłosłowowéj zasady należy wiadomość cudzoziémskich języków, w których częstokroć źrzodłosłowu szukać przychodzi, gdy go w ojczystéj mowie znaleźć nié możná [...].
[...] uczy się nierównie więcéj i mowy tak ojczystéj, jak i cudzoziemskiéj, i rzeczy w téj mowie zamkniętych.
Jak gdy w odległej świata przestrzeni podróżnik, lub wojennemi przygody w dalekie i odmienno-języczne krainy rzucony rycerz, z zachwycającém zdziwieniem podobne do rodowitej mowy usłyszy tony, a nawet odrębne, toż samo co w jego ojczystéj mowie znaczące wyrazy, pada na łono nieznajomego, który je wymawia lub śpiewa [...].
„Ustalenie zasad i z nich wyprowadzenie jednostajnych prawideł pisowni polskiéj [...] chlubném jest staraniem i godném Towarzystwa królewskiego Przyjaciół nauk w celu szczególniéj doskonalenia mowy ojczystéj zawiązanego".
Mowa nie jest jedna i dla wszystkich powszechna, ale są przeróżne języki i narzecza czyli dyalekty; każdy bowiem naród ma swój odrębny język, którego jako swojej ojczystej mowy używa, i który stanowi jednę z najważniejszych jego narodowych właściwości.
Nadeszła wreszcie ta upragniona chwila, że zaszczycony zaufaniem nájgłębszego ze wszystkich badáczów mowy ojczystéj, [...] mogę wyczekującym Szanownym Rodákom w dobę, kiedy Polska święci trzechwiekową rocznicę Zjednoczenia Lechiji, Rusi i Litwy, złożyć do rąk prácę, którá nie omieszká rozszerzyć zawartych ongi ślubów [...].
Jeżeli bowiem za przykładem obcéj mowy przyjmujemy do języka naszego wyrazy, zwroty, wyrażenia i konstrukcye z duchem jego nie licujące, całemu organizmowi jego przeciwne: to niewątpliwie szpecimy, psujemy mowę ojczystą i pożałowania godne w niéj tylko sprawiamy zamieszanie.
Grono tak znakomitych mężów w rozprawach nad pisownią polską, rozwinęło obszerne poglądy swoje, wszyscy dobrze rozprawiali, w odpowiednym przedmiocie po szczególe wziętym; ale Mroziński Józef generał, poglądem bystrzejszym na całość mowy polskiej, przewyższył wszystkich w rozumowaniu i udowodnił; że dopóty pisownia polska nie będzie prawidłową, dopóki podstawy mowy polskiej, to jest abecadło nie będzie odpowiednie uregulowane i prawidła wysnute tylko z własnej ojczystej mowy, a nie opierające się na obcych wzorach.
Oczywiście i nauczanie mowy ojczystej w licznych wypadkach korzysta z pomocy fonetyki.
Przystępując do naukowego poznawania mowy ojczystej, trzeba sobie przede wszystkiem zdać jasno sprawę, że język ludzki nie istnieje samodzielnie poza nami, lecz jest zjawiskiem, złożonem z czynników fizjologicznych (czynności narządów mowy), fizykalnych (drgający ruch powietrza) i psychicznych (wyobrażenia słuchowe i motoryczne oraz skojarzone z niemi znaczenia).