terminów gramatycznych online
określenie rzeczownika
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Składnia: Kr/1917
Cytaty
Określenia rzeczownika. […] Każdy objaśniający dodatek, dodany do rzeczownika, nazywamy jego określeniem. Określenie rzeczownika (attributum) odpowiada na pytania: jaki? który? czyj? ile? Określenie rzeczownika może być: 1) przymiotne, 2) rzeczowne.
[…] Przyimek — z (z 2. przyp.) oznacza oprócz tego: […] 3) Określenie rzeczownika [...], a zwłaszcza przy stopniu najwyższym, przy liczebnikach i zaimkach […].
Określenia, które tworzą całość z rzeczownikami, nazywamy określeniami rzeczowników. Określenia rzeczowników wyrażają przymiot, rodzaj, własność lub ilość określanego rzeczownika, np. język ojczysty, nowa książka, dobry brat, liście zielone, mój ojciec, nasza ziemia, dom sąsiada, pięciu braci, kilka domów itp. i odpowiadają na pytania: jaki? który? czyj? ile?.
§ 87. Przymiotniki na -in różnią się tem od innych, że w N. sg. dotychczas zachowują wyłącznie formę niezłożoną; tworzą się od rzeczowników na -a, dawniej tworzono je też od tematów na -i oraz spółgłoskowych, z czego powstało p. macierzyn Fl. (dziś już macierzyński) [...]. Mają one znaczenie dzierżawcze, i jako takie były w użyciu także dla oznaczenia miejscowości, zwykle rodzaju męskiego lub nijakiego w funkcji określenia rzeczownika który uległ elipsie (dwór, gród, siedlisko, pole).