Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

imię pierwotne

Hasło w cytatach: imie pierwotne, imié pierwotné, imiona pierwotné, piérwotné imiona
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)

Cytaty

Imiona są wielorakie. Nomen substantivum: Imie istotne, krocej: Istotnik, albo Rzeczownik. [...] Nomen peregrinum: Imie obce, cudzoziemskie. Nomen primitivum, sive radicale: Imie pierwotne, pierwiastkowe. Nomen derivativum: Imie pochodne, czyli pochodzące. Nomen simplex: Imie nie złożone. Nomen compositum: Imie złożone. Nomen numerale: Imie liczebne, rachunkowe. Nomen diminutivum: Imie drobno-czynne, albo zdrobniałe etc.

Rzeczowniki (Substantiva), przez wzgląd na ich znaczenie, dzielą się na 11 . następujących gatunków, które się tak nazywają:

1) Imiona właściwe (Nomina propria), które tylko jednym osobom, albo rzeczom służę, np. Zamoyski, Polska, Francja, Ameryka, Jowisz, Poznań, Berlin, i t. d. [...]

10) [Imiona] Pierwotne (primitiva), np. Król.

Imiona [...] Pierwotné, to jest od żádnych inszych niepochodzącé, np. chód.

Imiona [...] Włáściwé czyli piérwotné, są wie­loznaczné, wzięté w tém znaczéniu, któ­re miały nájpiérwszé: wzięté zaś w inném znaczéniu, są przenośné czyli po­życzoné, np. głowa.

Właściwé czyli piérwotné wieloznaczne Imiona 6: właśc. znaczénié wyrazów, 104.

Imię pierwotne, a zowiemy tak każde imię bezpośrednio utworzone z √, nic więcéj w składzie swoim nie obejmuje, jak właśnie tylko końcówkę i odnośny pierwiastek (z przybranką albo i bez przybranki, co tutaj na istotę rzeczy wcale nie wpływa).