Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

imię chrzestne

Hasło w cytatach: imie chrzestne, imiona chrzestne, jimię chrzestne
Język: polski
Dział: Onomastyka (współcześnie)

Cytaty

imiona chrzestne po słówkach Don, Signor, Sir, Miss, 487

Lew inaczej Leon, imię chrzestne.

Żaden atoli Rzeczownik nie da się ugiąć do wszystkich zmian i ich odcieni. Nie ma zaś Rzeczownika wcale niezmiennego; najczęściéj zwykliśmy Rzeczowniki zmniejszać i zgrubiać, a imiona chrzestne zdrabniać.

[…] Do 1. formy należą: […] a). Imiona chrzestne z przymiotników złożone, np. Bogumiła, Ludmiła.

Na koniec imiona chrzestne na i, y; np. Antoni, Marceli, Ignacy, Xawery, Jerzy itp.

[...] Pogłos s łączy się bezpośrednio z uciętemi na końcu jimionami chrzestnemi ku urábianiu w serdecznéj i poufałéj rozmowie jimion pieszczotliwych. Jeżeli pozostałá część kończy się na samogłoskę, wtedy pogłos s łączy się bezpośrednio s pozostałą częścią, jeżeli zaś pozostałá część kończy się na spółgłoskę, wtedy pogłos s łączy się s piérwotnikiem za pośrednictwem spójki u, przed którą zmiękczoná spółgłoska przemieniá się w twardą, i to prawidłowo służy tak dlá jimion męzkich jak i żeńskich [...].

[…] Za pośrednictwem pogłosu ć urábiają się z jimion chrzestnych, na końcu uciętych, jimiona pieszczotliwe męzkie na ćo, żeńskie na ća […].

Także imiona chrzestne zdrobniałe na o, np. Tadzio, Stefcio, Józio; toż inne zdrobniałe, jak wujcio, ojcunio, których liczba zresztą jest bardzo szczupła.

Na koniec imiona chrzestne na i, y; np. Antoni, Marceli, Ignacy, Xawery, Jerzy, itp.

Takiemi są: np. złoty, luty, służący, bliźni, budowniczy, podstoli, koniuszy, itp.; królowa, księżna, bratowa, — Biała, Czarna, Mokra (wieś); Wesoła (ulica), Krakowska; — szkolne, mostowe, strawne; Głębokie, Długie (sioła); nazwiska osób na ski, cki, ska, cka, owa, jak: Krasicki, Kochanowski, Krasińska, Potocka, Badeniowa, Antoniowa; tudzież nazwiska cudzoziemskie, na: e, i, y, jak: Gothe, Bandtkie, Linde, Lamennais (Lamene), Paganini, Wirgili, Batory, Motty; na koniec imiona chrzestne na: i, y, np. Antoni, Marceli, Ignacy, Ksawery, Jerzy, itp.