terminów gramatycznych online
myślnik kreseczka
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Część III. Pisownia: Mucz/1825
- O pisowni: Such/1849
- O przecinkowaniu: Rew/1845
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Pisownia cz. Ortografia: Mał/1863
- Pisownia czyli ortografia: Lerc/1877
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
- Wspólne z sobą odmiany: Malecz/1882
- Znaki pisarskie: Kon/1920, ZwO/1924
Cytaty
[…] — — — — Myślnik [...]. Jest to kilka po sobie następujących linijek, które oznaczają, iż coś jest opuszczone, czego z związku mowy czytelnik domyślać się powinien.
[...] Myślnik kładzie się po zaczętéj a przerwanéj myśli [...].
Myślnik, czyli znak zawieszenia, należący także do znamion pisarskich, przestankowych, składa się z podłużnej kreski poziomej (—) dłuższej, niż łącznik. Oznacza przestanek wyrównywający średnikowi, oznacza myśl niedokończoną.
Myślnik (—).
Pauza, y, lm. y, ż. (z łać.) [...] 3) = w ortografji, znak taki —, ob. Myślnik.
Są to tak zwane znaki przecinkowe (Interpunctionszeichen).
Są one następujące:
1) , Przecinek czyli komat (comma) [...]
7) — Myślnik (Gedankenstrich).
Właściwém przeznaczeniem myślnika jest okazać na piśmie, że gdyby się to zdanie ustnie mówiło, nastąpiłaby w tem miejscu krótka przerwa, t. j. chwila zastanowienia, namysłu.
Myślnik wyraża krótką przerwę, chwilę namysłu lub zastanowienia. Myślnik kładzie się: 1. We wszystkich miejscach, gdzie coś wypuszczono lub czegoś niedopowiedziano, np. Jeżeliś głupi, nie chwal—mądry, nie przymawiaj. Chmury—twój wóz, twe konie—wiatry nieścignione, duchy—posłańce, słudzy—gromy zapalone. 2. Dla okazania, że mówiący z jakiejkolwiek przyczyny zatrzymuje się i waha w mówieniu, nim reszty dopowie; albo, jeżeli wcale jej niedopowiedziawszy, przechodzi do czego innego, np. Ja jedno tylko prawo uznaję i przed niem kark uchylam, to prawo jest zgubą waszą; ale — ja pragnę cię uratować — ciebie jednego. Przed stoma laty, przed dwoma wiekami, polubowna ugoda mogła jeszcze — ale teraz.
Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.
W większych okresach, między poprzednikiem a następnikiem. W przydługim okresie dodaje się do dwukropka myślnik: (: — ).
Dopowiedzenie rzeczowne często zamienia się na role z rzeczownikiem głównym, (zwykle imieniem własnym), w ten sposób, że rzeczownik główny (bez określenia przyjmuje pozór dopowiedzenia, kładzie się po rzeczowniku określającym (i odgradza się przecinkami). Do takiego pozornego dopowiedzenia można dodać wyrazy objaśniające to jest. (Zamiast przecinka przed takim dopowiedzeniem pozornym kładzie się też myślnik (—) lub dwukropek ( : ), zwłaszcza na końcu zdania).
Jeżeli współrzędne członki dodatkowe stanowią szereg wyliczenia, zwłaszcza z poprzedzającym wyrazem wszystko lub innym, obejmującym całość wyliczonych członków, to przed niemi kładzie się dwukropek; jeżeli zaś wyliczenie zamykają wyrazy: wszystko, słowem i t.p., to przed temi wyrazami kładzie się myślnik.
Myślnik (―).
§ 200. Boże! chmury — twój wóz, twe konie — wichry nieścignione, duchy — posłańcy, słudzy — gromy zapalone. [...].
Myślnik zastępuje wyrazy opuszczone; kładziemy go także przed wyrazami nieoczekiwanemi.
Znaki pisarskie
(Signaes graphicos — Pontuação) [...]
Myślnik — Travessão [...].
Myślnik m III «znak graficzny (interpunkcyjny) w kształcie poziomej kreseczki (—), którego się używa m.in.: zamiast domyślnego członu zdania; przed wyrażeniem uogólniającym to, co zostało wyszczególnione poprzednio; po bardziej rozwiniętych członach w celu nawiązania do pierwotnego toku zdania itd.; pauza»: Jeżeli w orzeczeniu wyrażonym przez liczebnik brak łącznika, to na jego miejsce kładzie się pauzę (myślnik). Np.: Pięć razy trzy — piętnaście. WIECZ. Gram. VIII, 158. Wprowadzono obowiązującą dzisiaj interpunkcję, zastępując także w licznych wypadkach przecinkami charakterystyczne dla stylu Modrzejewskiej myślniki. Pam. Teatr. 1, 1955, s. 137. Opuszczanie wyrazu, którego domyślać się należy ze zdania poprzedniego, (w zdaniu złożonym) oznaczamy zwykle myślnikiem (—). KRASN. Składnia 152. // SWil.