terminów gramatycznych online
litera początkowa
Język: polski
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Główne przepisy: Łoś/1918
- O Ortografii: Kon/1759
- O większych początkowych literach (J. Mroziński): Rozp/1830
- Ortografia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Pisownia: Kurh/1852
- Spis rzeczy i wyrazów: Rozp/1830
- Szczególniejsze prawidła wymawiania: SkorM/1828
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, tom II. część II. (P): L/1807–1814
Cytaty
Gdzie się pryncypálnie pisać zwykły litery większe? I. W imionach nazwanych: Nomina propria y tych, ktore od nich pochodzą, początkowe litery większe pospolicie pisać się zwykły.
P. Czy nie trafia się kiedy słowo składane umyślnie w pisaniu rozdzielać? O. [...] i w obu początkowe litery piszą się wielkie, ale przecie kreską się spajają, tak nap: Vice-Rej, Arcy-Biskup, Feld-Marszałek.
Przestroga I. gdy jednemu słowu, osobliwie dostojność jaką znaczącemu przydaje się drugie, albo podwyższające, albo poniżające, osobno oba z wielkiemi początkowemi literami pisują się, jednakże kreską złączać się zwykły, tak np. Vice-Rej, Arcy-Biskup, Feld-Marszałek.
POCZĄTKOWY, POCZĄTECZNY, *POCZĄTNY, -a, -e, [...]. Początkowa, wersalna litera.
Na końcu wyrazów to znamie zastępuje miejsce spółgłoski म ma, i tak się też wymawia, lecz może także, ze zmianą swego wymawiania, nawet i tam być zachowane, gdzie podług prawidła o dobrém brzmieniu, wargowo-nosowe म ma, w takową postać zamienione być powinno, która dźwiękowi początkowéj litery następnego wyrazu odpowiada.
[...] azatém tylko początkowa litera, właściwie użyta, może odróżnić nazwisko ludzkie od nazwiska miejsca, np. poseł lelowski, poseł Lelowski; ksiądz gostyński, ksiądz Gostyński.
LITERY początkowe. Obacz Większe początkowe łitery.
Pisze się przeto początkowa litera większa.
Początkowy, (prze. Początny, Począteczny), a, e, p. 1) stojący na początku, zaczynający co, piérwszy. Litera początkowa.
Małą literą początkową pisze się: a) nazwy dni i miesięcy: środa, listopad.
Początkową literę wielką piszemy też we wszelkich wyrazach pospolitych, oznaczających osobę, do której piśmiennie wprost się zwracamy, także w przymiotnikach i zaimkach, ściągających się bezpośrednio do tej osoby np. proszę Ciebie, kochany Bracie.