terminów gramatycznych online
litera początkowa
Język: polski
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Główne przepisy: Łoś/1918
- O większych początkowych literach (J. Mroziński): Rozp/1830
- Ortografia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Pisownia: Kurh/1852
- Spis rzeczy i wyrazów: Rozp/1830
- Szczególniejsze prawidła wymawiania: SkorM/1828
Cytaty
P. Czy nie trafia się kiedy słowo składane umyślnie w pisaniu rozdzielać? O. [...] i w obu początkowe litery piszą się wielkie, ale przecie kreską się spajają, tak nap: Vice-Rej, Arcy-Biskup, Feld-Marszałek.
Przestroga I. gdy jednemu słowu, osobliwie dostojność jaką znaczącemu przydaje się drugie, albo podwyższające, albo poniżające, osobno oba z wielkiemi początkowemi literami pisują się, jednakże kreską złączać się zwykły, tak np. Vice-Rej, Arcy-Biskup, Feld-Marszałek.
Na końcu wyrazów to znamie zastępuje miejsce spółgłoski म ma, i tak się też wymawia, lecz może także, ze zmianą swego wymawiania, nawet i tam być zachowane, gdzie podług prawidła o dobrém brzmieniu, wargowo-nosowe म ma, w takową postać zamienione być powinno, która dźwiękowi początkowéj litery następnego wyrazu odpowiada.
[...] azatém tylko początkowa litera, właściwie użyta, może odróżnić nazwisko ludzkie od nazwiska miejsca, np. poseł lelowski, poseł Lelowski; ksiądz gostyński, ksiądz Gostyński.
LITERY początkowe. Obacz Większe początkowe łitery.
Pisze się przeto początkowa litera większa.
Małą literą początkową pisze się: a) nazwy dni i miesięcy: środa, listopad.
Początkową literę wielką piszemy też we wszelkich wyrazach pospolitych, oznaczających osobę, do której piśmiennie wprost się zwracamy, także w przymiotnikach i zaimkach, ściągających się bezpośrednio do tej osoby np. proszę Ciebie, kochany Bracie.