Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

verbum transitivum

Hasło w cytatach: transitiva, transitiva verba, transitivum, verba transitiva
Język: łaciński
Dział: Fleksja, Składnia (współcześnie)

Cytaty

Quid est verbum transitivum? Quod in aliquem casum fertur, diversum ab eo, qui ipsum praecessit, ut amo Deum.

[Co to jest czasownik przechodni? To taki, który łączy się z jakimś przypadkiem (dosł. "jest niesiony w jakimś przypadku"), różnym od tego, który go poprzedza, jak "amo Deum" ("kocham Boga").]

Transitiva Syntaxis, aut Verba, apud Grammaticos Priscian. μεταβατικά [metabatiká]. quae post se casum habent cuiuscunque sint generis. Regiminis syntaxis vel verba etiam dicuntur: ijs opposita sunt Intransitiva & Absoluta dicta, vel Concordantiae. ἀμετάβατα [ametábata].

Verbum jest, przed ktorym Kłáść możemy; Ja, ty, on (álbo ono) My, wy, oni (one.). A jest przednie czworákie: [...] Prawdziwe Activum, zowiemy też Transitivum, á zaś Neutrum zowiemy Intransitivum.

Linde [...] nazywa także pewien gatunek słów: transitiva, co właśnie to samo znaczy, co czynne.

Ze względu na znaczenie dzielą się czasowniki na: 1. Przedmiotowe, które wyrażają działanie podmiotu przechodzące na przedmiot w 4ym lub 2im p. będący, dlatego nazywamy je także przechodniemi (transitiva), np.. Bóg nagradza cnoty, a karze występki [...].

Słowa przechodnie (verba transitiva) odpowiadają obydwom pierwszym rodzajom czynności gramatycznéj. To jest:

a) W tych trybach, czasach i imiesłowach swoich, które razem stanowią w koniugacyi słowa, jego tak zwaną Stronę czynną (Activum), wyrażają [...] czynność, która przechodzi z podmiotu na jakiś drugi przedmiot, położony na pytanie kogo? co? np. zabić, stworzyć, czynić.

[…] Jeżeli czynność jistoty przechodzi wprost na jaki przedmiot oznaczony w polskim języku biernikiem lub dopełniáczem, wtedy słowo wyrażające takową czynność nazywámy słowem przechodnym (transitivum) […].

SŁOWA PRZECHODNIE (verba transitiva) odpowiadają obydwom pierwszym rodzajom czynności gramatycznéj. To jest:

a) W tych trybach, czasach i imiesłowach swoich, które razem stanowią w koniugacyi słowa, jego tak zwaną STRONĘ CZYNNĄ (Activum), wyrażają [...] czynność, która przechodzi z podmiotu na jakiś drugi przedmiot, położony na pytanie kogo? co? np. zabić, stworzyć, czynić.

Podział ze względu na właściwości składniowe: 1) ★przechodnie (transitiva), 2) ★nieprzechodnie (intransitiva), 3) zwrotne (reflexiva).

Transitiva, p. czasowniki I C.