Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

odcinek

Hasło w cytatach: odcinék
Język: polski
Dział: Ortografia (współcześnie)

Cytaty

' Apostrŏphus, (Odcinek), np. Viden', zamiast vidense?

Apostrophus, obacz Odcinék.

Rzeczowniki liczby mnogiéj nie kończącé się na S, częstokroć w przypadkach wyrażonych dobiérają ie bez odcinka np. the womens favorite. Faworyt niewiast; kończącé się zaś na y w liczbie mnogiéj albo dobierają 'S z odcinkiem, albo y zamieniają na ies np. his Majesties albo his Majesty's revenues dochody J.K. Mci.

Do znamion dechów przydać należy dwa inne znamiona pisarskie szczególne Grekom, a w polskiem piśmie nieużywane, to jest odcinek i rozdzielnik.

Odcinek piszący się jak znamię dechu rzadkiego (᾿) znaczy odcięcie głoski od ostatniey lub od pierwszey zgłoski wyrazu.

APOSTROF, u. m. znak pisarski, odcinek, odrzutnik, wyrzutnik, [...].

Znak ’ nazywa się Odcinek. Oznacza on odcięcie jakiej głoski albo syllaby. W polskim języku nie używa się, ale powinien by w podobnych przypadkach bydź używanym; trzeba by pisać będziem’, bo tu jest y wypuszczone, 'ona, bo tu jest syllaba wypuszczona, bo tu jest e wypuszczone.

Prócz zwyczajnych wszystkim językom znaków pisarskich, ma język Francuzki niektóre osobliwsze. Apostrof czyli odcinek pisze się tak (’) i znaczy opuszczoną [...] literę [...] napr. l'âme dusza.

Że pomieniony apostrof, czyli odcinek, wyrzutnik, tam tylko użytym być może, gdzie się trafia dwojakie znaczenie i wymawianie wyrazu, gdzie go samo odstąpienie przedimka nie czyni zbytecznym, i gdzie wreszcie ten przedimek, chociaż połączony z wyrazem, niedość czytelnika ostrzega.

Można jednak po niektórych położyć s z odcinkiem James's book, książka Jakuba.

Gdyby téż koniecznie wypadało nam używać odcinka, tobyśmy musieli kłaść go przy zaimkowéj głosce: ń, ale nie przy przyimkowéj; bo w takim razie nie przyimek traci samogłoskę, ale zaimek, np. o'ń, zamiast: o niego.

Odcinek, nka, lm. nki, m. [...] 5) = gram. znamię pisarskie, pokazujące odcięcie jakiéj głoski na końcu słowa; apostrofa [...].

Apostrof, u, lm. y, Odcinek znak pisarski w kształcie przecinka nad wierszem a) w miejscu samogłoski zanikłej w pewnych językach: L'ami (Fr. = le ami); b) dla oddzielenia końcówki od wyrazu, np. Nm. Sprachen Euuropa's; w Pol. Laplace'a c) † skrócenie = e, ie: Tob' (= tobie), każd'go (= każdego). <Fr. aspostrophe, z Gr).