terminów gramatycznych online
wyrażenie przysłówkowe
Język: polski
- Części mowy: ZwO/1924
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część II. O Imieniu: Mucz/1825
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- O Partykułach: Malin/1869
- O Składni: Rew/1845
- Przysłówek: Kam/1870
- Składnia: Kr/1917
- Skłanianie rzeczowników: Malin/1869
Cytaty
[…] Sposoby mówienia: iść za mąż, postępować sobie brat za brat, siadać na koń, iść na zwierz, są wyrażeniami przysłówkowemi.
Wyrażenia przysłówkowe, zachowują jeszcze ślady liczby podwójnéj, używanéj w imionach téj formy np. dwie lecie za dwa lata, mądréj głowie, dość dwie słowie […].
Wyrażenia przysłówkowe są te; a) w których przyimki swój rząd tracą np. chłop w chłop, koń w koń; bo właściwie bydź powinno: chłop w chłopa, koń w konia [...].
Złożone Przysłówki są albo spojone w jedno słowo; np. ni-gdy, ni-gdzie, na-z-zbyt, po-jutrze, po-za-wczoraj [...] albo niespojone, czyli wyrażenie przysłówkowe; np. co godzina, co roku, co w saméj rzeczy, ani słychu, ani wątpić, chybił trafił.
[...] Ślady postaci nieokreślonéj dochowały się do dziś dnia: 1. W tych przymiotnikach i zaimkach, które się kończą w rodz. męskim na spółgłoskę, a w rodz. nij. na o, jako to: rad-a-o, wart-a-o […]. 2. Przymiotników: winien, powinien używamy jako określników w rodz. nij. w postaci określonej (na e), ale jako orzeczniki (z wyraźną lub domyślną złączką jest) zachowały postać nieokreśloną (na o), osobliwie w wyrażeniu trzecio-osobowém, np. Gdy winne dziecię błąd swój uznaje, przebaczyć mu należy [...]. 3. W rodzaju męskim używamy niektórych przymiotników w postaci określonéj (na y), gdy są określnikami rzeczownika; w postaci zaś nieokreślonémi, gdy są orzecznikami, jako to: winny i winien [...]. 4. Następujące przymiotniki ze zmianą zakończenia zmieniają znaczenie: mocny jestem (mam siłę), mocen jestem (mam władzę) [...]. 5. W męskim rodzaju dochowały końcówkę nieokreśloną przymiotniki utworzone z imion na: ów, in, yn, np. Janów, Janowa [...]. 6. Nareszcie dochowały się odmiany rzeczownikowe: a). W 2im. p. liczebników złożonych z pół, np na rodzaj męski i nijaki: półtora (zamiast. półwtora) funta [...]. b). W wyrażeniach przysłówkowych, np. z polska [...]. c). W przysłówkach przymiotnych na o i e zakończonych, w których o jest rzeczownikową końcówką 4go p.; e zaś końcówką 7go p., np. daleko, pięknie.
Wyrażeniami przysłówkowymi są: 1. Przymiotniki z przyimkami w staréj (nieokreślonéj) odmianie użyte […]. 2). Rzeczowniki po największéj części nieużywane we wszystkich przypadkach (ułomne) […].
Adverbia Numeralia. Na pytanie ilekroć? ile razy? odpowiadamy także opisowo: raz, dwa razy, trzy razy [...] albo: dwa kroć, trzy kroć [...]. Są to przysłówkowe wyrażenia, przeto deklinacyi także nie mają.
W wyrażeniu przysłówkowym dotyɦzás, forma zás nie jest mianownikiem liczby pojedyńczéj, lecz starosłowiańskim dopełniáczem liczby mnogiéj i dlá tego a pochylać się powinno.
[...] Jakoż nie mámy przysłówków pojedyńczych od przymiotników oznaczających materyją lub masę, s któréj rzecz jaká jest zrobioná, jako to: [...] złoty, stálovy, srebrny [...] itd., jako téż przymiotniki oznaczające náleżenie do czegoś, czyli jednym słowem wszelkie przymiotniki dzierżáwcze, jako to: ojcóv, panóv, królóv [...] itd. Jednakże przymiotników dzierżáwczych, tak jak i zajimków dzierżáwczych celowniki liczby pojedyńczéj w rodzaju nijakim wchodzą, jakośmy to powyżéj widzieli, s przyjimkiem po w skłád wyrażeń przysłówkowych, np. po paɳsku, po królevsku [...] itd. Nakoniec przymiotniki dzierżáwcze s przyjimkiem z i dopełniáczem bezpojimkowym składają wyrażeniá przysłówkowe, jako to: s paɳska, s ɦłopska [...].
Przysłówki służą do określenia okoliczności słowa, i stosownie do tego, jakie względy wyrażają przy niem, dzielą się na przysłówki wyrażające okoliczności: [...] 10. Sposobu, np. milczkiem ukąsić, ukradkiem spoglądać. [...] Właściwie nazywają się wyrażeniami przysłówkowemi, bo są to rzeczowniki, które w 6-ym przypadku wzięte pokażą nam sposób jakim coś się stało.
UWAGA. O przysłówkowych wyrażeniach jest bliższe objaśnienie, zamieszczone w składni rządu.
Adverbia Numeralia. Na pytanie ilekroć? ile razy? odpowiadamy także opisowo: raz, dwa razy, trzy razy [...] albo: dwa kroć, trzy kroć.
Są to przysłówkowe wyrażenia, przeto deklinacyi także nie mają.
Jaką częścią mowy był dodatek nieskończenie w zdaniu poprzedniem? (przysłówkiem); a jaką częścią mowy jest dodatek z serca w zdaniu powyższem? (jest także wyrażeniem przysłówkowém, ponieważ odpowiada na przysłówkowe pytanie: skąd?).
Forma staropolska narzędnika im zachowała się tylko w wyrażeniu przysłówkowym: im - tym; np. im prędzej, tym lepiej; im dalej w las, tym więcej drzew itp.
Orzeczeniem właściwym w zdaniu bezpodmiotowym bywa najczęściej:
1) imiesłów przeszły bierny w formie nieosobowej (właściwie w formie mianownika liczby pojedyńczej rodzaju nijakiego): Zwolniono konie, puszczono na paszę, odjęto hełmy [...].
2) druga osoba liczby pojedyńczej, użyta w wyrażeniach ogólnych: Cierpliwością i pracą dobijesz się celu. [...].
3) trzecia osoba liczby pojedyńczej, użyta nieosobowo (w czasie przeszłym rodzaj nijaki): Na płacz mi się zbiera. Błyska się [...].
4) bezokolicznik: Słychać wesołe pląsy i śpiewanie. Brodziński.
5) łącznik jest (najczęściej opuszczany), było, będzie — z przysłówkiem lub wyrażeniem przysłówkowym: Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.
Oprócz tych istnieją jeszcze wyrażenia przysłówkowe, n. p.: ás cegas (ślepo), a cavallo (konno), á força (siłą) sem duvida (bez wątpienia) [...].