terminów gramatycznych online
accentus gravis diakryt
Język: łaciński
- Historyczny rozwój Grafiki polskiéj na podstawie alfabetu łacińskiego; wyszczególnienie i rozbiór abecadeł polskich; gramatyczne abecadło wszechsłowiańskie: Malin/1869
- O Ortografii: Kon/1759
- O nauce dobrego pisania i czytania: Lub/1778
- O ortografii polskiej: Mal/1700
- Ortografia: SzyPocz/1770
- Rozdział I. O wymawianiu łaciny na wzór polszczyzny: Kop/1778
- Szczególniejsze prawidła wymawiania: SkorM/1828
- Słownik, tom VI. i ostatni (U-Z): L/1807–1814
Cytaty
Z jest trojákié [...]. Nád tákim [...] jákié jest w terminách [...] ożęnić żywić [...] pisze sie, álbo punkt, to jest kropká ták, ż, álbo ákcęnt, który łácinnicy zowią gravis to jest ciężki [...].
Wiele iest akcentów? Trzy: Accentus acutus, accentus gravis, accentus circumflexus.
Znaki przydawać się zwykłe są: najprzod akcent dwojaki, jeden od prawej ręki do lewej, od Łacinnikow nazwany acutus, ostry, jako: (ń). Drugi od lewej do prawej, gravis, ciężki, jako: (ò).
[...] w Księgach Cerkiewnych, że się te znaki zachowują [...] Trzeci Akcent nazywa się Варíа. Accentus gravis `. Ma miejsce nad Głośną zamykającą Dykcyę. Na przykład: Божєствò, Вєселю̀. na znak także tam pauzy, albo pociągnienia dchem tej syllaby.
` Accentus gravis, np. serò
ZNAMIĘ, -ienia, n. [...]. – Grammat. Znamię, tym powszechnym wyrazem zowiemy wszystkie znaki pisarskie, notas orthographicas, a każde znamię ma w szczególności swoje nazwisko. Kpcz. Gr. 1, p. 7 [...]. Znamię prawe acutus, znamię lewe gravis. ib. 1, prz. 38.
Colebrooke mianuje pierwsze znamie tonowe znakiem Acutus, drugie znakiem Gravis, a ostatnie Circumflex, [...].
Co do samogłosek to nadmienić náleży, że Kochanowski s początku obydwa a tak otwarte jak i ściśnione kréskować radził; piérwsze kréską od prawéj ku lewéj (accentus acutus), drugie od lewéj ku prawéj (accentus gravis) […].