Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

język łaciński

Hasło w cytatach: jezyk łáciński, łaciński, łáciński, łaciński język
Język: polski
Dział: Teoria języka (współcześnie)

Cytaty

Kto sie znajdzie táki, ktoryby sobie nie życzył umieć języki Grecki, Żydowski, Łáciński, Słowiáński, Niemiecki, Turecki.

Kto pozna dobrzé swój język, pozna łatwiej i obce. Przy rozwáżániu więc Polskiego języka, uczyć się będziemy Łácińskiego.

ŁACINSZCZYZNA, -i, ż., łacina, język łaciński, [...]. Alwar całej łacinszczyzny źrzódło i fundament. Mon. 73, 129.

W łacińskim języku jest wprawdzie tylko 25 następujących głosek: a b c d e f g h i k l m n o p q r s t u v w x y z; ale Polacy mają 38 głosek, ponieważ oni niektóre łacińskie, stosownie do ilości głosów języka swego przeinaczyli, i przeto liczbę powiększyli.

Wziąłem ja w mojej Grammatyce prawidła samego polskiego języka, bez łacińskiego; nie podzieliłem je na trzy tomiki i klassy, lecz jednym zawarłem.

Rzecz oczywista, że Język Łaciński ubogi za Romulusa i Numy, bogatszym się zstał za Scypijonow, jeszcze bogatszym za Augusta, za Marka Aurelijusza jeszcze bogatszym, jeszcze bogatszym za Waleryjana, i jeszcze bogatszym za Teodozego, i jeszcze bogatszym za samego Augustula.

Francuzi, Włochy, Hiszpanie nie potrzebują w tych względach wyszukiwać zakończek, bo je już mają z małą odmianą gotowe, wzięte z Łacińskiego Języka, z ktorego ich Języki powstały.

Przypuszcza się jeszcze wyraz łapa w stylu baraszkowym za rękę Człowieka gwałtownego lub przedajnego. W pierszem znaczeniu jest moje przysłowie z Łacińskiego: An nescis longas regibus esse manus? Czyliż nie wiesz, że Satrapy mają bardzo długie łapy? w drugiem, branie nienależytych zyskow, nazywa się modnie: łapowem.

Każdy prawie z tych narodów miał w mowie swojej brzmienia, które w języku łacińskim nie były znane.

Łaciński, a, e, p. od łaciny. Język łaciński. Kościół, obrządek łaciński, t. j. rzymski. Tłumaczyć na łacińskie.

[…] Tak np. w języku polskim wiele jest wyrazów łacińskich, ponieważ dawniéj w Polsce, podobnie jak w innych krajach, dzieła były pisane w języku łacińskim, używano téż tego języka w sądach, w wykładzie nauk w zakładach naukowych; nie mało téż przyjęliśmy z francuzkiego (co do strojów), z niemieckiego (co do rzemiosł), a nawet trochę i tatarskich wyrazów [...].

Latynizm, u, 1. lm. y zwrot mowy, właściwy językowi łacińskiemu, zwrot łaciński [...]

  1. Łacina, y, blm. 1. język łaciński: Ł. klasyczna, średniowieczna.

Łaciński 1. odnoszący się do mowy Rzymian starożytnych: Język, słownik Ł. Słownik łacińsko-polski. Tekst Ł. Gramatyka łacińska. Przełożyć na język Ł. Pismo w języku łacińskim.

Język portugalski należy do języków romańskich. Języki te powstały z języka łacińskiego, używanego w starożytnem państwie rzymskiem.

Łaciński -scy «dotyczący łaciny, odnoszący się do łaciny, związany z łaciną»: [...] ∆ Język łaciński p. łacina w zn. 1. [...] // L.