Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

kontrakcja

Hasło w cytatach: kontrakcja samogłosek, kontrakcya
Język: polski
Geneza: łac. contractio 'ściągnięcie'
Dział: Fonetyka (współcześnie)
EJO 1999, 314 Definicja współczesna

Kontrakcja. Ściągnięcie dwu sąsiadujących samogłosek w pojedynczą samogłoskę lub w dyftong [...].

Cytaty

[…] I tak dwójki oja, aje, eja kontrahują się w á pochylone, przy czym uwáżać należy, że dlá uskutecznieniá kontrakcyji pośredniczące j wyrzucić się musi […].

[...] I w saméj rzeczy, każdá samogłoska ze swéj przyrody długá niczym jinnym nie jest, jak tylko kontrakcyją dwu samogłosek krótkich jednego i tego samego brzmieniá w jednę zgłoskę […].

§. 145. Przyp. VI liczby poj. w dzisiejszych swoich formach kością, dłonią, grabieżą itd. ukazuje już uskutecznioną kontrakcyą, a to z kościją, dłoniją, grabieżyją, które to formy w starosł. były tylko właśnie w téj używane postaci.

Kontrakcja, czyli ściągnięcie dwóch samogłosek.

Natomiast rozwinęły się w wygłosie [zgłoski] nowe długie nowoakutowe, a raczej warunki do ich powstania, bo głównym ich zakresem są kontrakcje, które się dokonały już na gruncie odrębnych języków słowiańskich, p. niżej §§ 20 nstt. i 27.

Co do wygłosowych to można powiedzieć, że i tu lechickie utrzymało długość tylko przy nowoakutowej intonacji, to jest jeżeli długość rozwinęła się przedewszystkiem drugorzędnie przez zanik następujących jerów, kontrakcję itd. [...].

Obok tego drugi rodzaj rozwoju, polegający na zaniku elementu wokalicznego przed j, a za to wzdłużeniu następującej po j pełnogłoski, zatem rodzaju kontrakcji ze zmianą intonacji.

§ 87. Kontrakcja samogłosek, rozdzielonych przez j.

Kontrakcja, p. zmiany głoskowe A.

Zmiany głoskowe (historyczne), wskutek przyczyn głosowych i analogicznych (np. niosę > niesę, analogicznie do niesiesz, niesie). A. Ilościowe (kwantytatywne): a) w ★iloczasie głoski: skrócenie lub ★wzdłużenie (zastępcze, np. prasł. bogъ > starop. bōg lub wskutek ściągnięcia, kontrakcji, np. witaje > witā.