terminów gramatycznych online
wtrącenie spółgłoski
Język: polski
- Głosownia: Mał/1863, Mał/1879
- Słowniczek: Gaert/1927
Zob. epenteza
Cytaty
Są na koniec zetknięcia się ze sobą spółgłosek, w których dwa brzmienia szczególniéj się nie znoszą wzajemnie; zachodząca przeto w takich razach trudność pomiędzy niemi kończy się albo na tem , że [...] się od siebie odgradzają czémś trzeciém (wtrącenie). [...]
§. 92. Wtrącenie spółgłoski, nienależącéj do właściwego składu wyrazu. [...] Tu głównie należy d, które mamy wtrącone, np. w wyrazie zazdrość (zamiast zazrość, od zaźrzeć).
Są na koniec oprócz tego i inne jeszcze takie zetknięcia się ze sobą spółgłosek, w których dwa brzmienia szczególniej się nie znoszą wzajemnie; [...], albo się od siebie odgradzają czémś trzeciém (wtrącenie).
§. 90. Wtrącenie spółgłoski, nienależącej do właściwego składu wyrazu: [...] — Tu, głównie należy d, które mamy wtrącone np. w wyrazie zazdrość (zamiast zazrość, od zaźrzeć); zdjąć (z-jąć) obok używanego także lecz w inném znaczeniu zjąć; zdradzić (z-radzić), zdrajca.
Zmiany głoskowe (historyczne) [...]. A. Ilościowe (kwantytatywne) [...]; e) wtrącenie spółgłoski (epenteza), np. zdrada < zrada.
Powiązane terminy
- aspiracja
- haplologia
- kontrakcja
- labializacja
- ł organiczne
- prejotacja
- prelabializacja
- przestawienie spółgłoski
- przydech
- skrócenie (dotyczy długości)
- skrócenie wyrazu
- ściągnięcie samogłosek
- uproszczenie grupy spółgłoskowej
- uwargowienie
- wzdłużenie zastępcze
- zanik samogłoski
- zanik spółgłoski
- zbicie się w jedno spółgłosek