Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo przymiotne

Hasło w cytatach: przymiotné, słowa przymiotne, słowo przymiotné
Język: polski
Dział: Morfologia (współcześnie)

Cytaty

Słowo [...] względęm exystęncyéj jest istotné i Przymiótné.

Przymiotné po Fr. Adjectif zowie sie ztąd, że nie ma własnéj istoty, ále sie do istotnégo lubo nieznácznie przyrzucá, á tákié są wszytkié okróm słowá bydź.

Ściśle mówiąc jédno tylko słowo znaczy bycie samo, wszystkie zaś insze Słowá znaczą bycie tákie lub tákie: przéto támo zowié się Rzéczowne (Substantivum) te zaś zowią się Przymiotne (Adjectiva), żé do znaczenia bycia dodają jákość bycia i zámykają w sobié niéznaczną Wyrzutnią, (Elipsim) jákiego Przymiotnika, np. wiem, scio jednoż jést co wiádomy jéstem, sciens sum.

Słowo jedno tylko jestém, zna­czącé bycie samo, zowié się rzeczowné; wszystkié zaś insze słowa, znaczącé bycié takié lub takié, zowią się przymiotné, że do znaczéniá byciá dodają jakość byciá i zamykają w sobie nieznaczną wyrzutnią jakiégo przymiotnika, np. wiém, jednoż jest, co wiadomy jestém.

Słowo przymiotné znaczy przymiot dodany do słowa Rzeczownégo. Oprócz być wszystkie inne słowa są Przymiotnémi: bo znaczą i sąd bytności, i przymiot tej bytności: a każdé rozebrać się może na dwa osobné wyrazy, np. myślę, mówię etc. jedno znaczą, co jestém myślący, jestém mówiący.

Słowo być nazywa się też rzeczowném, gdyż znaczy sąd o saméj bytności rzeczy jakiéj, uważané, bez żadnego przymiotu np. ojciec jest. Wszystkie zaś inne słowa nazywają się przymiotne, bo znaczą sąd bytności, i przymiot téj bytności, a każde rozebrać się może na dwa osobne wyrazy np. ojciec kocha, mówi, jedno znaczy, co ojciec jest kochający, jest mówiący.

I dlatego człowiek daléj zaczął rozważać stosunek przedmiotów, działanie jednych na drugie, przymioty w ruchu np. zaćmiło się słońce, piorun uderzył w drzewo, rzeka płynie, to jest: słońce było zaćmione, piorun był uderzający w drzewo, rzeka jest płynąca itp., i to utworzyło wyrazy znane w grammatyce pod nazwiskiem słów przymiotnych.

Słowa przymiotne utworzyły się ze zbicia w jedno przymiotników (imiesłowów przymiotnych) i słowa być np. cierpię t. j. cierpiący jestem, stoję t. j. stojący jestem, cierpiałem t. j. cierpiały jestem i t. p.

„W sanskrycie i w językach z nim spokrewnionych są dwa szeregi piérwiástków; jeden z nich, bez porównaniá liczniejszy, obejmuje piérwiástki, s których rozwijają się słowa i jimiona (tak rzeczowne, jak i przymiotne), zostające ze słowami w braterskim i niezawisłym od siebie stosunku; pod względem pochodzeniá drugie nie rodzą się s piérwszych, lecz razem z niemi wynurzają się s tego samego łona [...]."

Gdy zaś powiem: ja jestem w domu, on pisze, kwiateczek zwiądł, tu: jestem maulje bytność moją, pisze czynność jego, a zwiądł stan kwiatka; więc słowa te same przez się wydają sąd i są malującemi czyli przymiotnemi.

Słowa czynno-bierne czyli przymiotne oznaczają stan podmiotu przymiotny, czyli powolne mimowiedne przybieranie jakiego przymiotu; mają przeto poniekąd znaczenie bierne, ale się odmieniają jak nijakie, lub czynne. Urabiają się od przymiotników albo od rzeczowników [...].

Słowo w języku polskim jest siedmiorakie: czynne, zwrotne, wzajemnie-zwrotne, nijakie, posiłkowe, bierne, i czynno-bierne albo przymiotne.