Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przymiot orzecznik

Język: polski

Cytaty

P. Jak się to nazywa o czym twierdzemy co; i to, co twierdzemy o czym? O. Pierwsze nazywa się Jestota lub Podjestota lub Wiestota (le sujet.) Drugie nazywa się Przymiot (l'attribut) ktory o Jestocie twierdzemy. Jestoty wyrażamy przez Jestotne Imiona. Przymioty przez Dodane Imiona. Zaimkami także Jestoty wyrażamy. Mianujący Spadek najpierwej do tego wyrażania służy. Wszystkie zaś słowa wyrażające Jestotę, i jej przymioty nazywają się Fraza, albo, tłomacząc to niepolskie słowo Propozycja, Założenie, albo Układ. (la proposition, la phrase.)

Przymiot (attribut) ktory Czynosłowo łączy z Rzeczą czyli z Jestotą (sujet.)

Être [...] służy tylko do związania podjestoty z jej Jakością albo Przymiotem.

Imiesłowy są to imiona pochodzące od słów, to jest okoliczność czynienia lub skutku w słowie zawartą wyrażające. Jako imiona mogące wydać przymiot zdania, mają odmiany przez liczby, przypadki i rodzaje; i w tym względzie uważane, ze wszystkiém się z przymiotnikami zgadzają i podobnież odmieniają się, tylko że się stopniować nie mogą. Jako część słowa, odmieniają się przez czasy, i tém się różnią od przymiotników, np. kochający, kochany, mający kochać: skutek bowiem lub czynienie, które wyrażają imiesłowy, dziać się muszą w pewnym czasie.

Każde zdanie zamyka w sobie trzy części: naprzód rzecz, po wtóre przymiot rzeczy, po trzecie sądzenie nasze, jak ów przymiot przystoi rzeczy.

Zdanie przeto zawiera w sobie przedmiot (подлежащее) czyli rzecz, o któréj się mówi; własność (качество) czyli przymiot, upatrywany w tym przedmiocie; i łącznik (связка) przyznający tę własność przedmiotowi. Np. Bóg jest wszechmocny. Tu Bóg jest przedmiotem mowy, wszechmocny jego własnością, a jest łącznikiem.

Otóż wedle téj szkoły są niezbędnemi do całości zdania: Subjectum (na wyrazy polskie nie ma zgody) attributum i copula, a więc najmniéj trzy wyrazy, — które przecież godzi się w imaginacji tworzyć dla załatania braku rzeczywistego, — czyli inném słowem godzi się urojeniem fałszować mowę. W zdaniu np. człowiek jest śmiertelny, wyraz człowiek jest subiektem (podmiotem), wyraz śmiertelny attrybutem (przymiotem), a wyraz jest, znaczy kopulę inaczej łącznik.

Głównych części w zdaniu jest trzy: piérwsza część jest to: o czem mówimy, czyli podmiot; druga jest to własność podmiotowi przyznana, czyli przymiot zdania; trzecia jest to słowo, które łączy piérwsze wyobrażenie z drugiem, czyli jest to: łącznik .

Podmiot, przymiot i łącznik nazywamy częściami głównemi, bo czy wyraźne czy domyślne, w każdem zdaniu znajdować się muszą i łatwo między innemi odróżnione być mogą.

Uczęstowanie przyjaciół nigdy nie jest milszem, jak gdy im stawiasz owoc własnej swojej pracy. K. B. [...] W 1-em wyrazy główne: Uczęstowanie, podmiot; nie jest, łącznik, milszem, przymiot zdania. [...] W 2-em wyrazy główne: podmiot domyślny: ty; stawiasz opowiednik jednowyrazowy; owoc przedmiot zdania.