terminów gramatycznych online
stopień wyższy
- Etymologia (Słoworód): Mał/1863
- Nauka o wyrazach. Nauka o znaczeniu wyrazów: Król/1922
- O Słowie: Malin/1869
- O tworzeniu się w języku naszym przymiotnika: Malin/1869
Stopniowanie. [...] Stopień wyższy sygnalizuje większe od neutralnego natężenie cechy: milszy, silniejszy, bardziej zielony.
Cytaty
Te różne postaci danego przymiotnika nazywamy: stopień równy (positivus), np. długi; — stopień wyższy (comparativus), np. dłuższy; — i stopień najwyższy (superlativus), np. najdłuższy.
§. 481. Przez stopień wyższy wyrażamy, że własność jaka w jednéj rzeczy jest w pełniejszéj mierze i w większéj siłe, aniżeli w jakim drugim przedmiocie. Słońce jest większe, niż ziemia. Jakób jest starszy od Pawła.
Porównywámy częstokroć osoby i rzeczy ze sobą pod względem przyznawanych jim przymiotów, których stopień może być większy w jednéj rzeczy od stopnia tego samego przymiotu w drugiéj rzeczy. Dlá tego gramatycy słusznie pod tym względem dzielą przymiotniki na trzy stopnie, które nazywają: równym (positivus), wyższym (comparativus) i najwyższym (superlativus) [...].
[…] Jimiesłów od słowa zetrę jest starsi, który w swojim brzmieniu nie różni się od stopnia wyższego starsi, przymiotnika stary […].
Przymiotniki ulegają stopniowaniu (lecz nie wszystkie): stopień równy: czysty, stopień wyższy: czystszy, stop. najwyższy: najczystszy. Jest to stopniowanie proste.