Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

dodatnia dodanie głosek, przyrostków

Hasło w cytatach: dodatniá, dodatnie
Język: polski
Dział: Fleksja, Fonetyka (współcześnie)
  • Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział VI. O imieniu: Kop/1817
  • Cz. II. O wnętrzności języka polskiego. Rozdział II. O rodzeniu się słów, czyli słoworodzie: Kop/1817
  • Czasowanie: Bor/1830
  • Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
  • Dodatek trzeci: Szum/1809
  • Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
  • Głosownia: Morz/1857
  • O postaciach gramatycznych: Malin/1869
  • O postaciach grammatycznych: Kop/1780
  • O przenośniach: Rew/1845
  • O składni w ogólności: DwBg/1813
  • Oddział III. Wyjątek z gramatyki samskrytu: SkorM/1816
  • Prawidła samogłoskowe: Malin/1869
  • Rozdział I. Rozbiór wyrazów w ogólności: Szt/1854
  • Rozdział III. O stopniowaniu przymiotników polskich i łacińskich: tudzież o postaciach gramatycznych: Kop/1785
  • Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
  • Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
  • Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813

Cytaty

Dodatnia, jest dodanie' głoski do jakiégo wyrazu, albo wyrazu jakiégo do mowy.

[...] naukę więc o nich krótko tu dziecióm zbierámy, licząc cztéry tylko powszechné Postaci, Dodatnią, Wyrzutnią, Zamiennią i Cudzoziemczyznę.

Postaci grammatycznych jest w polskim języku pięć:

1wsza: Wyrzutnia, gdzie się syllaba albo głoska jaka wyrzuca, [...].

2ga: Dodatnia, gdzie się syllaba jaka albo głoska dodaje, np. pojdźże, zamiast: pojdź; poranek, zamiast: ranek.

Dodatnia postać, na k. 39.

Dodatniá, jest dodanié głoski do jakiégo wyrazu, albo wyrazu jakiégo jednégo lub więcéj do mowy.

Dodatniá jest mowná i słowná, dobrá i złá, 112, 113.

Co się zaś przypadkowania imion dotyczy, odmiana ta w przypadkowaniu, przez odrzucanie dodatnich czyli przyrostkowych postaci, za których pomocą samo imie ze źródłosłowa uformowaném zostało, odbywa się.

Postaci, są pewne ksztåłty odstępujące od zwyczajnych form. Widzieliśmy już wyrzutnią w wyrazach uczon, wzięt etc. które w zwyczajnéj formie są uczony, wzięty etc. Widzieliśmy zamiénnią głosek ł na l, a na e etc. w wyrazach biały bielszy etc. Dodájmy jescze dwie, Dodatnią i cudzoziemszczyznę, które niżej obaczymy i wyłusczymy.

I. DODATNIA. We wszystkich trzech odmianach przez dodanié głosek i zgłosek.

Stósownie więc zrobione bydź się zdają: Pisowniá, dodatniá, wyrzutniá.

Dodatnia. Jest-to dodawanie pewnych głosek w wyrazach. Dodaje się e, je, iej, jako: we wsi, zamiast w wsi, okien, od okno; trudniej, od trudno.

Dodatnia w Słowach. 1e. Daje się końcowe y dla skrócenia lub harmonii, np. uczymy, nauczymy, zamiast uczym, nauczym. 2e W niektórych słowach z przyimków złożonych, wtrąca się e dla łatwiejszego i dźwięczniejszego wymawiania, np. odegnać, nadebrać zamiast odgnać, nadbrać.

Dodatni, wyrzutni, zamienni, cudzoziemczyzny głoskowej, używamy dla złagodzenia lub obostrzenia brzmień w wyrazach, lub dla nadania zakończeń według swojej mowy wyrazom przyswojonym z obcej; jak to widzieliśmy na wyrazach: dramma, poema z greckiego wziętych. Cztery te postaci, że mają na celu zewnętrzną formę, czyli głoski; ztąd pod tym względem nazywają się grammatycznemi czyli głoskowemi.

Dodatnia jest wtedy, kiedy się jedna lub więcéj głosek na początku, w środku lub przy końcu jakiemu wyrazowi przydaje, np. Jadam, Jewa, studzień, tugodnia, rozumiem zamiast: Adam, Ewa, studni, tydnia, rozumię.

Dodatnia wykonywa się za pośrednictwem samogłoski e, (którą nazwaliśmy posiłkową), kładąc ją między dwie twarde spółgłoski, jakie obciążyłyby wymowę przy prawidłowéj odmianie wyrazu; i tak zamiast: matka, matk, córka, córk (…).

Dodatnia, ni, lm. nie, ż. [...] 2) = gram. dodanie głoski do jakiego wyrazu, albo wyrazu jakiego do mowy, np. niemowlę, zam. niemowię; gardło, zam. garło; widziałem oczyma, zam. widziałem

[...] Głoskę dodaną do wyrazu, którá nie jest ani nágłosem, ani pogłosem, ani końcówką, nazywámy jednym słowem dodatnią; przydają się takowe głoski przybyszowo do piérwiástków lub wyrazów złożonych i pojedyńczych na początku wyrazu, w środku, lub na końcu wyrazów [...].

[...] Dodatniá w násłowiu, t. j. na początku wyrazu, cieniuje niekiedy treść pojęciá, jak to zobáczym na przykładach; w ogóle jednakże nie zmieniá ona wcale piérwotnego pojęciá piérwiastku, równie jak dodatniá w środosłowiu, czyli w środku wyrazu, i posłowiu, t. j. na końcu wyrazu nie zmieniá pojęciá wyrazu [...].

Dodatnia jest trojaká: 1) w násłowiu nazywá się po grecku Prosthesis, albo prothesis; nazwiéjmy ją dlá zgody w terminologiji z nájnowszą gramatyką czeską [...] przedsuwką lub násuwką; 2) w środosłowiu Epenthesis - wsuwką; 3) w posłowiu Paragoge albo Epithesis - zásuwką.

X Dodatnia, i, lm. e 1. gram. dodanie brzmienia do wyrazu albo wyrazu do zdania.