Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

imiesłów osobliwy

Hasło w cytatach: imiesłowy osobliwe, imiésłowy osobliwé, imiésłów osobliwy, imięsłów osobliwy, osobliwy imiésłów
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Z Polskich Imiesłowów osobliwych jeden kończy się na ąc, drugi na szy, np. będąc, bywszy: dając, dawszy. Osobliwość na tym zachodzi, że takie Imiesłowy nie odmieniają się przez Rodzaje, ani Liczby, ani Przypadki, ani Czasy, np. Dając ojciec, Dając matka [...]. Dawszy ja, ty [...]

Są u nas Imiésłowy osobliwé, na ąc i szy zakończoné, któré się nié odmiéniają ani przez Rodzaje, ani przez Liczby, ani przez Przypádki, i są na ksztáłt Łacińskiégo Gerundium zakończonégo na di, do, dum, tudziéż Supinum na um, u.

Kiedy Słowo iest w Czasie Złożonym, a do tego w tymże Kommacie iest Tryb Bezokoliczny, albo Imiesłów osobliwy czyli Gerundium, natenczas Tryb Bezokoliczny albo Gerundium, albo samo Słowo na końcu położyć się może, np. Er hat nicht wollen schreiben, albo Er hat nicht schreiben wollen niechciał pisać.

Tempus, czas. præsens, terażnieyszy. præteritum imperfectum, przeszły niedokonany. præteritum perfectum, przeszły dokonany. præteritum plusquamperfectum, zaprzeszły. futurum, przyszły. supinum, imiesłów. gerundia, imiesłów osobliwy.

Są dwa osobliwé imiésłowy bezi­mienné: z tych jedén kończy się na ąc, drugi na szy, np. będąc, żywszy.

Imiésłowy osobliwé z uwágą i przestrogą 90, 91.

Mamy dwa imiesłowy wyrażające wprawdzie czas, ale które żadnéj prócz tego nie mają odmiany; przeto je nieodmiennemi czyli [imiesłowami] osobliwemi zwać będziemy: np. dając, dawszy. Pierwszy na ąc, mają tylko same słowa niedokonane, p. kochając, widząc. Zamyka on w sobie skutek lub sprawę taką, która się w jednym czasie dzieje z drugą zawartą w słowie, któremu zawsze towarzyszy, np. chodząc po pokoju czytam, czytałem, czytać będę. Drugi imiesłów nieodmienny, na szy zakończony, mają same słowa dokonane, np. dawszy, bywszy. Wyraża on podobnież jak tamten skutek lub sprawę jaką; ale się tém różni, że ta dziać się razem nie może z drugą w słowie zawartą, lecz ją zawsze poprzedza, np. zwyciężywszy nieprzyjaciół poległ.

[...] Podobnie zamiast zaimka względnego i czasu przeszłego słowa posiłkowego być, używamy przymiotnika słownego […] były, była, byłe, albo wyrazów przeszły, dawny itp., np. byłemu ministrowi, zamiast który był ministrem. Źle byś powiedział, gdybyś zamiast byłemu, położył bywszemu, z odmianą przez przypadki; gdyż wyraz bywszy, nie odmienia się, podobnie jak wszelkie inne imiesłowy osobliwe, na szy zakończone [...].

[...] Imiesłowy osobliwe na ąc i szy […] ściągają się zawsze do podmiotu, i wtedy tylko stać mogą, kiedy są dwa zdania, z których jedno główném czyli przedniém, drugie zaś poboczném się nazywa […].

TRYB BEZOKOLICZNY. [...]

Imiesłów czasu teraźniejszego:

Będąc budam’s. [...]

[Imiesłów] Osobliwy:

Będący, a, e, buwansys.

Imięsłowy osobliwe, czyli nieodmienne albo przysłówkowe zowią się te, które we wszystkich względach i stósunkach jedno tylko zachowują zakończenie nie przyjmując żadnéj odmiany: dlatego téż nazywam je imięsłowami przysłówkowemi np. szukając ojciec, szukając matka, szukając dzieci grosza zgubionego nie znaleźli go.

Imięsłowów osobliwych nieodmiennych po dziś dzień w języku polskim używanych jest razem wszystkich: ośm, cztéry niedokonane, cztéry dokonane, które porządkiem czasów następują. 1. Imięsłów teraźniejszy czynny niedokonany [...] 2. Imięsłów przeszły niedokonany i 3. dokonany czynny [...]. 4. Imięsłów przeszły nieosobisty bierny niedokonany i 5. dokonany [...]. 6. Imięsłów przyszły niedokonany i 7. dokonany czynny [...]. 8. Imięsłów przyszły niedokonany i 9. dokonany bierny.

Tryby wyrabiają się w stanach, a są następujące: (…). 3. Tryb dosprawiony, który nazwiéjmy przysprawiec (imiesłów osobliwy) stawia sprawomian w pomoc drugiemu, główną sprawę wyrażającemu, na wydanie okoliczności towarzyszącéj sprawie, np.: kropiąc, jadłem. Rozchodzi się na dwa poddziały: a, Przysprawiec dokonany [...] b, Niedokonany [...].

Imiesłów osobliwy otrzymał w grammatykach nieosobliwe nazwanie, nie objawiające pojęcia, jakie wyraz przedstawić ma w brzmieniu swojem do pierwotnego wyrazu zbliżonem. Przysprawiec ma przy-najmniej z tej strony nad tamtym wyższość.

Imiesłowy dzielą się na osobliwe (w których to osobliwością zowiemy, że są częścią mowy odmienną, a odmieniać się nie dadzą).

Imiesłowy osobliwe dwojakie mają zakończenie: na ąc lub na szy. Imiesłowy na ąc pochodzą od słów niedokonanych i wyrażają czynność trwającą [...] Imiesłowy na szy pochodzą od słów dokonanych, i wyrażają czynność odbytą już w czasie przeszłym.

Imiesłów osobliwy jest to wyraz urobiony ze słowa, wyrażający podobnie jak słowo czynność, stan, byt w pewnym czasie, lecz nie odmieniający się. W zdaniu wyraża okoliczność.

Imiesłowy osobliwe są różne według znaczenia słów: Imiesłów osobliwy czynny czasu teraź. na ąc […]. Imiesłów osobliwy czynny czasu przeszłego na szy […]. Imiesłów osobliwy czynny czasu przyszłego […]. Imiesłów osobliwy bierny czasu teraźn. [...]. Imiesłów osobliwy bierny czasu przeszł. [...]. Imiesłów osobliwy bierny czasu przyszłego [...].

Imiesłowy nieodmienne czyli osobliwe. Słuchając, usłuchawszy.

Andraszek Edm. Kdz [Edmund] powiada. "Przy takiej obfitości języka polskiego, a niedostatku łacińskiego, udano się do jimiesłowów, które gdy nie mają przy sobie przypadku drugiego, kładą się w rodzaju nijakim, jak rzeczowniki i nabywają się jimiesłowami osobliwemi (gerundia); gdy zaś mają przy sobie przypadek drugi, są jimiesłowami zwyczajnemi (participia)".

W memoryale p. Kryńskiego czytamy: [...] "W gramatykach, począwszy od Kopczyńskiego, uznano, że imiesłów „osobliwy" na szy tworzy się „od 3-ej osoby liczby pojed. rodz. męskiego, czasu przeszł., trybu oznajm. na ł z poprzedzającą spółgłoską, przyjmując do tego samego zakończenia: szy, n. p. rzekłszy". [...]"