Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

język ruski wschodniosłowiańskie, ukraiński

Hasło w cytatach: ruski
Język: polski
Dział: Etymologia (współcześnie)
  • Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
  • Opis fizyjologiczny i rodowód samogłosek: Malin/1869
  • Przedmowa: Czep/1871–1872
  • Wstęp do Głosowni. - Język słowiański i jego narzecza. - Abecadło wszechsłowiańskie. - Podział mowy odnośnie do Głosowni.: Malin/1869

Cytaty

Nárzecze wielkoruskie, ze wszystkich nájpóźniéj piśmiennie naukowo rozwinięte na podstawie ruskiéj i według wzoru starosłowiańskiego, nazwiemy językiem rosyjskim czyli moskiewskim [...]; nárzecze zaś małoruskie, które niegdyś było językiem dworu panującéj w Polsce dynastyji Jagiellońskiéj, nazywać będziemy po prostu językiem ruskim.

[…] Z wyjątkiem języków starosłowiańskiego i polskiego wszystkie iinne języki słowiańskie poprzemieniały nosowe samogłoski w ustne; i tak serbski język przemienił starosłowiańskie ą w u; tak samo ruski i czeski […].

Stosownie do programatu, ułożonego przez Władze dla szkół Królestwa Polskiego, język polski i ruski mają być w nich wykładach według metody gienetycznéj, to jest nauka gramatyki ma się zaczynać od zdania, a od części zdania przechodzi się do części mowy [...].

Potem carz, car (niewątpliwie po części zapożyczenie z ruskiego) || césarz.

Prócz zastępstwa w ruskiem, czeskiem itd. por. jeszcze okoliczność, zaznaczoną w § 52.

Silny wpływ wywierała w przeszłości czeszczyzna, zapewne jeszcze większy (miasta i osadnictwo!) język niemiecki, dalej [język] ruski.