terminów gramatycznych online
nominativus
Język: polski, łaciński
- Chapitre I. Des noms / Rozdział I. De nominibus: Fook/1768
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Etymologia (Słoworód): Mał/1879
- Głosownia: Mał/1879
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Składnia: Mał/1863
Cytaty
Il faut prendre bien garde à ne pas les confondre avec les genitifs pluriers entiers Dardanidum, Achaemenidum, dont les Nominatifs, et genitifs singuliers sont Dardanis, Dardani[d]is, Achaemenis Achaemenidis.
Trzeba uważać, żeby te Genitywy nie brać za Genitiwow pluralis numeri Dardanidum i Achaemenidum pochodzących od Nominatywow i Genitywow singularis Dardanis Dardanidis, Achaemenis Achaemenidis.
Odmiany jednego i tego samego imienia ojciec nazywają się w gramatyce przypadkami (casus); przypadków mamy zaś w języku naszym w każdéj liczbie siedm. Nazywamy je albo liczebnie, albo z łacińska, jako to:
Przypadek pierwszy - nominativus, na pytanie kto? co?
W łacinie rządzą rzeczone słowa podwójnym accusatiwem i podwójnym nominatiwem (na mocy zasad prostej składni zgody).
Wszystkie pierwotniki tych zdrobniałych kończą się bez wyjątku tak w nominatiwie jak i temacie swoim na miękką spółgłoskę?
Podobne odmiany jednego i tego samego imienia ojciec nazywają się w gramatyce PRZYPADKAMI albo skłonnikami (casus); przypadków mamy zaś w języku naszym w każdéj liczbie siedm. Nazywamy je albo liczebnie, albo z łacińska, jako to:
Przyp. I. - nominativus, na pytanie kto? co?
W obrębie nieżywotnych rzeczowników zastąpiło tę końcówkę i zakończenie IVgo przypadka, który tu wszedł jako forma rzeczowa nominatiwu w taki sam sposób, jak w wzorcu pierwszym, i w zakresie imion nieosobowych do szczętu wyparł z używania prawdziwy nominat.
Jednakże sam już dodawany tu zaimek albo przymiotnik ci ludzie, ci dobrzy pisarze itd. (a nie te dobre pisarze) wskazuje, że to są osobowe a nie rzeczowe formy, że to są prawe i rzeczywiste nominatiwy, i że zatem powód i początek końcówki e w tych wyrazach musi być zupełnie inny.
Tylko męski nomin. mój, twój, swój — i moi, twoi, swoi nie ściągają się.
Natura téj deklinacyi jest więc właściwie także podwójno-liczebna, t. j. urobiona na podobieństwo liczebnika dwa; ale tu ze wszystkich zakończeń (poza nominatiwem) ostało się liczebnikowi samo tylko zakończenie przyp. IIgo.
Takich nominatiwów pełno jest w naszych pomnikach, np. "Boże, ty obróciw się, ożywisz nas" w Psałt. Flor.
Tak np. w matka poczytujemy to a za znamię nominatiwu.
Że te "role i banie" są właściwie IVtym przyp., nominativus tutaj tylko z potrzeby zastępującym: t nam ukazuje jęz. starosł., w którym te formy brzmią jeszcze rolę, banię.
A-tematową pluralną w rodzaju nijakim końcówką jest w schemacie naszym ā: to długie a udzieliło się zatém tutaj i nominatiwom tamtych wyrazów.
Jako nomin. zaimka IIIciéj osoby, wszedł w używanie A □ ta; a ponieważ osoba trzecia, jako omawiana zaocznie, musi być co do gramatycznego rodzaju różniczkowana, więc rozwinął się ten temat w znany nam nominatiwus wskazującego zaimka tas — tā(s) — tam (tat?), dziś ten, ta, to — z dalszą deklinacyą już nam wiadomą.
Zakończenie i — e w nom. pl. w rzeczownikach żeńskich (dekl. IV. z nakrawędną tematową miękką).
Imiesłowów przeszłego czynnego i biernego używa się tu bez różnicy; powszechną formę nom. sg. neut. może zastępować tylko nom. sg. masc., o ile w tej liczbie i rodzaju jest przedmiot.
W zgłosce końcowej, to znaczy głównie w całej masie nominatywów, nastąpiła w lechickim regulacja fonetyczna zacierająca wszelkie dawne różnice, a mianowicie zostały wzdłużone wszystkie pełnogłoski jednakowo przed spółgłoskami (etymologicznie) dźwięcznemi a) zwartemi, b) spirantami. c) j l r, d) nosowemi (w tym wypadku w polszczyźnie drugorzędnie usunięte, ale w st. języku i narzeczach pán trzém (PP trʒeem) ‘atrium’ d. pl. synóm wám itd.
Przytoczone argumenty przeciw rodzimej terminologii nie na wiele się jednak zdały. Znaleźć ją można i w gramatyce łaciny F. Fookowitza [...].
Flexio — nachylanie, infleksyja, declinatio — deklinacyja [...], casus nominativus — spadek, kazus mianujący, nominatyw (s. 10), genetivus — rodzący, genityw (s. 10), dativus — dający, datyw (s. 188), accusativus — oskarżający, akkuzatyw (s. 200), vocativus — wzywający.