Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przypadek pierwszy fleksja, = mianownik

Hasło w cytatach: 1-szy przypadek, 1. P., 1. przyp., 1. przypadek, 1^(szy) przypadek, 1szy przyp., 1szy przypadek, 1wszy przyp., 1wszy przypadek, I przyp., I przypadek, I wszy przyp., I-szy przypadek, I. p., I. przyp., I. przypadek, p. I., pierwszy, piérwszy, piérwszy przyp., pierwszy przypadek, pierwszy przypádek, piérwszy przypadek, przyp. 1, przyp. 1., przyp. 1wszy, przyp. I, przyp. I-szy, przyp. I., przyp. Iszy, przyp. pierwszy, przypadek, przypadek 1, przypadek 1-szy, przypadek 1-y, przypadek 1., przypadek 1szy, przypadek 1y, przypadek I, przypadek I-szy, przypadek I-y, przypadek I., przypadek Iwszy, przypadek lszy, Przypadek pierwszy, przypádek piérwszy, przypádek piér­wszy
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)
EJO 1999, s. 397 Definicja współczesna

Przypadek gramatyczny, który prymarnie występuje w funkcji podmiotu, sekundarnie także w innych funkcjach (orzecznika, apozycji)

Cytaty

Słowo (Verbum) zgadza się z Przypadkiem pierwszym lub piątym, czy wyráźnym czy domyślnym, w Osobie i Liczbié (in persona & numěro) a w Polszczyźnie i w Rodzáju.

LICZ. POJED. PRZYPADEK I

Przypádek piérwszy, odpowiadający na pytanié kto? co? wystáwiá, rzecz w stanie bytności, np. jest miasto, est urbs.

[...] poniewáż łatwo się domyślić możná po przypádku piérwszym, rodzaju żéńskiégo, liczby pojedynczéj, osoby trzeciéj, Rzeczownika rzecz, lub sprawa, i Słowa jest [...].

Nominativus przypadek pierwszy

Deklinacya II. Do tey Deklinacyi należą Imiona ze trzech Rodzaiów, przyjmuiące w Mnogiey Liczbie w Przypadku Pierwszym, Drugim, Czwartym, Piątym, głoskę e, w Trzecim y Szóstym głoskę n [...].

Przypádkują się Rzeczowniki nie przez odmianę przypadków zakończenia, ale przez odmianę przyimków: oto wzór przypádkowania. Przypádek 1. The King Król 2. of the King Króla 3. To the King Królowi 4. The King Króla 5. O! King O! Królu 6. From the King od Króla

Toż samo ma sie rozumieć, kiedy jest pytanié, i w ten czas przypadék piérwszy powinien się kłaśdź wraz po posiłkowym np. do I love czyż kocham, jeśli będzie wraz przéczenie, po nim się wraz kłaśdź powinien np. do not I love czyż nie kocham, U wiérszopisów kładnie się i przed przeczeniem.

Przypadek piérwszy bądź Imienny, bądź Zaimkowy kładzie się przed słowem.Peter wrires, Piotr pisze. [...] Kiedy przypadek piérwszy jest zbiorowy, słowo czasem się kładzie w liczbie pojedyńczéh a czasem mnogiéj The publick was advertised albo were advertised. Powszechność była ostrzeżona. W pytaniu, przypadek piérwszy kładzie się po posiłkowém, albo po samém słowie jeśli posiłkowego nie masz. np. where are they, gdzie są oni.

Przypadków 5: I. na pytanie: kto? co? II. na pytanie: czyy? czyja? kiedy? III. na pytanie: komu? czemu? kim? czem? IV. na pytanie: kogo? co? V. wzywaiąc z wykrzykiem o!

Nominativus, Przypadek pierwszy.

PRZYPADEK, -dku, m., [...]. – c) Gramm. Przypadek, przypadkowna odmiana zakończenia imion, casus, spadek [...]. Pierwszy przypadek [...] Nominativus [...].

Ten, ta, to, ma przyp. 1. l. m. w rodz. m. ci.

Rzeczowniki męzkie przypadkują się podług 7 następujących wzorów, a to dla rozmaitego zakończenia przypadku pierwszego liczby mnogiej.

Wzór drugi.

Dla tych imion, które się twardo pojedyńczo kończą; mają one przypadek Iwszy liczby mnogiej na y, np. chleb, chleby.

Wiele imion twardo pojedyńczo kończących się, łacińskiego języka pochodzących, mają przyp. 1wszy l. m. na a.

1wszy Przypadek kończy się w każdym rodzaju i w każdym wzorze inaczej, jak o tem z powyższych i niższych wzorów przekonać się można.

Ale jednakże przy używaniu tego prawidła trzeba mieć wzgląd na jaśność i dobre brzmienie: dlatego chleby ma przypadek 2gi liczby mnogiej nie chleb, lecz chlebów, aby rozróżnić do przypadku 1go liczby pojedynczej.

Niektórzy kończą przyp. I. w liczb. mn. na i, np. osi, ale lepiej jest osie.

Te imiona rodzaju nijakiego, które w drugim przyp. l. p. przyjmują syllaby nia albo cia, powinne bydź w I wszym przyp. pisane przez ę, dla różnicy od tych, które syllab nia albo cia nie przyjmują.

Poema, Dramma, Komina, systema, szema, są albo cale nieprzypadkowne, (indeclinabilia) np. to, tego, temu poema, i t. d.; albo też w 2gim przyp. syllabę tu przyjmują, np. poematu, systematu, systematowi, i t. d. 1wszy przyp. l. m. systemy albo systemata, systematów i t. d.

Tu jest Zaimek odzowny w trzech przypadkach użyty: która, którą, z której, a to dla słów: leżeć, pożyczyć i wypisać; gdy zaś Rzeczownik xiążka jest tylko w jednym 1wszym przypadku użyty.

Przy analizowaniu, np. jakich wierszy pięknych, muszą oni np. u Rzeczowników z pierwszego przypadku każ­dy inny bez porządku powiedzieć, a z każdego innego zaraz pierwszy przypadek wyprowadzić.

U w a g i nad f o r m ą p i é r w s z ą . I. Liczby pojed. l. Przypádek piérwszy.

Liczby podwójnéj przyp. piérwszy, czwárty i piąty, zawsze się kończą na e, np. dwie Polsce, wieże, panie, noce, ni­cie, osie itp.

I tak przypádek piér­wszy, zwany czynnik albo czynny, odpowiadający na pytanié kto? co? wystáwiá rzecz w stanie bytności, np. jest miasto.

Piérwszy przyp. licz. pojed., mnog. i podwójn. 13-17 [...] 44-55.

Siedm jest przypadków w odmienianiu się imion przez każdą liczbę. Jeżeli zaś dołączemy nasz przypadek piąty, czyli łacińskie vocativum, który się mało co we wszystkich trzech liczbach od pierwszego różni, będzie ich ośm.

1. Przypadek na pytanie kto, co, tudzież wołając o! czyli Nominativus i Vocativus łacińskie.

Nominativus. [Przypadek] Pierwszy.

Nie nazywámy tych przypadków po łacinie: nominativus, genetivus, dativus, accusativus, vocativus, ablativus, ani przełożonemi po polsku słownie: mianujący, dájący, oskárżający, wzywaiący, odbiérający, bo té nazwiska nie znaczą, co znaczyć powinny, nazwiémy jé: 1. mianownik, 2. dopełniacz, 3. célownik, 4. biérnik, 5. wołacz, 6. narzędnik, 7. miescownik, albo nazwiemy ié po imionach początkowych: piérwszy, drugi, trzeci, czwárty, piąty, szósty, siódmy.

I. Jeżeli złożony wyraz piérwszą má część przypádkowną, a nieprzypádkowną drugą, pierwszá się tylko przypádkuje, np. tén-li, on-że, jam-to, Pán-że-to [...], Arcy-biskup, Odro-wąs [...]. II. Jeżeli przypádkowne wyrazy, złożoné są z mianowników, czyli dwu pierwszych przypádków: natenczas oba się wyrazy przypádkują, np. Wiel-kanoc, Wielkiéj-nocy [...]. III. Jeżeli z wyrazów składájących się jedén jest z mianownika, drugi w innym przypádku położony; pierwszy się tylko przypádkuje, np. sztuka mięsa, sztuki-mięsa, sztuce-mięsa, etc. Bogu-mił, czarno-las, Bogu-miła, czarno-lasu.

W odmianach Rzeczowników Polskich liczymy siedm przypadków

1szy na pytanie kto? co? Król słońce,

2gi - czyj? czego? Król-a słońc-a

3ci - komu? czemu? Krol-owi słońc-u,

4ty - kogo? co? Król-a słońce,

5ty - [kogo? co?] Król-u słońce,

6ty - kim? czém? Król-em słóńc-em,

7ym - w kim? w czém? w Król-u w słońc-u.

Rzeczowniki rodzaju nijakiego mają 4ty przypadek tak jak 1szy.

Pierwszy przypadek Rzeczowników męzkich ma dwojakie zakończenie: jedno dłuższe, drugie krótsze. Zakończenie dłuższe jest owie; dołącza się zwykłym sposobem do głoski przybierającej. Opiekunowie Król-owie, Filozof-owie, Bohatyr-owie, Wojewod-owie. [...] Zakończenie krótsze formuje się podług następujących prawideł: Twarda przybierająca głoska miękczy się i przybiera zakończenie i, Opiekun-i, Hetman-i, Filozof-i, Anglic-y, Prusac-y i t. p.

Przymiotniki formują 1szy przypadek liczby mnogiej rodzaju męzkiego, przez zmiękczenie przybierającej głoski.

słaby słabi mały mali [...].

Rodz: męzki Rodz: żeński Rodz: nijaki.

forma dołącz: forma poprzyimkowa forma poprzyimkowa forma dołącz: forma poprzyimkowa

1. P. on – – on-a – on-o – –

  1. P. j-ego go ni-ego j-ej ni-ej -j-ego go ni-ego

  2. P. j-emu mu ni-emu j-ej ni-ej j-emu mu ni-emu

  3. P. j-ego go ni-ego j-ą ni-ę j-ego go ni-ego

  4. P. – – – – – – – –

  5. P. ( – n-im ( ni-ą (* – ni-ém

  6. P. – – w n-im – w ni-ej – – w ni-ém

() Brakuąjcy 6ty przypadek zastępuje się przez tenże przypadek formy poprzyimkowej: nim nią*.

Maluje rzecz bez żadnego względu na inną jaką, przeto nie jest przypadkiem. Umiesczamy jednakże każde imie, nazwisko tylko rzeczy, bez żadnego względu, wyrażające, w rzędzie przypadków, i nazywamy 1szym, że jest początkiem prawdziwych przypadków. Nazwijmy go Mianującym. Odpowiadamy nim na pytanie Kto? Co? jaki?.

Piérwszy przypadek stoi 1) na pytanie: kto? co? o rzeczownikach: jaki? jaka? jakie? o przymiotnikach [...].

Wszak bóg, anioł i ludzie ((męzczyzni), są w liczbie pojedynczéj rodzaju męzkiego; w mnnogiéj, prócz piérwszego przypadku, ulegają rodzajowi obojętnemu.

Dla rozeznania np. rodzaju rzeczowników KrólEM, polEM, trzeba przywoływać na myśl 1wszy przypadek, król, pole.

Przypadek pierwszy wystawia mi, iż rzecz, a z nią złączony przymiot; objawia się, jest, działa, doznaje uczucia np. mój kochany ojciec (jest, pisze, cierpi).

I. Przypadek.

Trzy są główniejsze powody, dla których się kładzie.

  1. Rzeczowniki kładą się w przypadku 1ym, na pytanie: kto? co? przymiotniki, na pytanie: jaki? a, e, np. kto to był? odp. człowiek; jaki? odp. biały i t. p.

W tych dwóch wiérszach z pieśni IV sztuki Rymotwórczéj Dmochowskiego nie tak pięknie i pełno by się wydał 1szy jak 6sty przyp.

1szy przypadek nazywa się: Mianownik, a kładzie się na pytanie: kto? co?.

Gramatycy angielscy wykazują trzy przypadki w swoim języku: przypadek piérwszy éé (the nominative case), który mianuje osobę lub rzecz istniejącą albo działającą na siebie samą lub na inną.

Zdanie przydane wtedy się zmienia na imiesłów, gdy przymiotnik „który" wyraża przedmiot zdania (przyp. 1). albo też przedmiot bierny, czyli doznający działania (przyp. 4ty, niekiedy 2gi).

Słowa zaimkowe, formę bierną zastępujące, mając przy sobie 1szy przyp. przymiotnika „który", mogą się zmieniać na imiesłów bierny. Np. Owad czerwcem zwany (zam. który się zowie czerwcem) znajduje się na korzonkach rozmaitych drobnych roślin.

PRZYPADEK PIÉRWSZY, NAZYWAJĄCY. (именительный падежъ.)

Imiona zakończone w przypadku I, liczby pojedynczéj, na wszelkie spółgłoski, jako téż samogłoski: i, y, mające przypadek II, liczby pojedynczéj na: a, ia, iu, u, ego, wszystkie są rodzaju męskiego.

Przypadek 1 liczby pojedynczéj rodzaju męskiego, deklinacyj I.

Piérwszy przypadek istotnika, odpowiedni jemu samemu, to jest istotnikowi, jako naczelnéj części mowy, objaśnia pytanie: kto? co? — można by go nazwać mianownikiem, albo przypadkiem mianującym, ale najwłaściwiéj będzie tak ten przypadek, jako i następne naznaczyć mianem, w którego brzmieniu odbije się pytanie, na które ma odpowiadać, — a tak będzie ten piérwszy ktocomienny, (nominativus), np. człowiek.

W wieloskazie przypadek lszy w istotnikach żywotnych ludzkich przybiera zwykłą końcówkę owie.

Przypatrując się rozwojowi odmian tego oddziału dosprawianów odmiennych, dojrzeć można w większéj części, bo wiele jest ułomnych, trzy przypadki połączone, jak u istotników, piąty, zawsze ze stosunnikiem. Piérwszy [przypadek] odpowiada przypadkowi mianującemu istotników; jest ten, w którym utworzony zostaje sprawomian piérwotnie na użytek mowie, jest to przypadek dany albo postanowiony (positivus), np.: wysoko, niemiecko.

Przypadek piérwszy ktocomienny .... Przypadek piérwszy deklinacji, (nominativus).

Ktocomienny, ego, lm. e, m. gram. piérwszy przypadek ( Morz.).

1. przypadek odpowiada na pytanie: kto, co?

Odmiany jednego i tego samego imienia ojciec nazywają się w gramatyce przypadkami (casus); przypadków mamy zaś w języku naszym w każdéj liczbie siedm. Nazywamy je albo liczebnie, albo z łacińska, jako to:

Przypadek pierwszy - nominativus, na pytanie kto? co?

Gdyby chodziło o osobną techniczną nazwę przyp. Iszego, to jedynym odpowiednim jego znaczeniu wyrazem byłby Niezależnik. Nazwa Mianownik nic nie wypowiada. Jest to tylko czczy przekład czczéj łacińskiéj nazwy Nominativus.

Co się tyczy trybu rozkazującego, stoi ona w tym samym stosunku do czasownika, co przypadek V. do imienia; a jak przypadek V. niczém inném właściwie nie jest, jak tylko wykrzyknikiem imiennym (zob. przedmowę), tak samo jest tryb rozkazujący tylko wykrzyknikiem czasownym; nie różni się więc od tak zwanego trybu oznajmującego niczém inném, jak tylko inną postacią końcówki osobowéj, która w trybie oznajmującym jako przypadek I., w trybie rozkazującym jako przypadek V. występuje.

Przyrostek -ła zam. pierwotnego -ra dodany do drugiego źródłosłowu czasowników tworzy imiesłowy czasu przeszłego strony czynnéj; w przyp. I. rodzaju męsk. odpada -a, w nij. schodzi na o (§. 70).

Oprócz przyp. I. przybierają te imiona w liczb. poj. przyrostek -ja, który najprzód na ì a potém na j zeszedł: przyp. II. zna-mien-ia = zna-mien-j-a, przyp. VI. zna-mien-i-em, przyp. VII. zna-mien-i-u.

W starosłow. ma tylko przyp. I. l. poj. rodz. męs. i nij. samo -ant, które według zasad głoskowni starosłow. przed j tak wyraźném jak i wirtualném na ę, po innych spółgłoskach na y zeszło; reszta form ma ant+ja po starosłowieński ąszt, ęszt; w przyp. I. l. poj. rodz. żeń. przechodzi ant + na ąszti, ęszti: chwal-ę (chwalący) chwal-ęszti (chwaląca), przyp. II. l.p. rodz. męs. i nij. chwalę-ęszt-a, p. III. chwal-ęszt-u i t. d. źródł. chwal-ja-; pek-y (piekący) pek-ąszti (piekąca) p. I. l. mn. rodz. męs. i nij. pek-ąszt-e, p. II. pek-ąszt-ì i t. d. źródł. peka-.

[...] Według tego łacińskiego porządku nazwáł kś. Kopczyński w swéj Gramatyce dla Szkół Národowych, wydanéj po ráz piérwszy w Warszawie roku 1785, Mianownik piérwszym przypádkiem, Dopełniácz drugim, Celownik trzecim, Biernik czwártym, Wołácz piątym, Nárzędnik szóstym, Miejscownik siódmym. Prof. Fr. Bopp w swojéj gramatyce sanskrytu, w którym jest 8 skłonników, nie bez słusznego powodu zestáwiá te skłonniki w następującym porządku, jako to: 1. Mianownik, 2. Biernik, 3. Nárzędnik. 4. Celownik, 5. Odbierácz, 6. Dopełniácz, 7. Miejscownik, 8. Wołácz.

[…] Ale i o wszelkich przysłówkach pochodnych to samo powiedziéć możná, a jednakże przeto nie ulegá wątpliwości, że piérwotnie były one formą przymiotnika użytego w 1ym, 4ym albo 7ym przypádku liczby pojedyńczéj rodzaju nijakiego.

Przypadek 1-szy mianuje bezwzględnie osobę lub rzecz, i odpowiada na pytanie kto? co?.

Przypadek pierwszy odpowiada na pytanie: kto? co? Istotą pierwszego przypadka jest bezwarunkowa niezależność od innych wyrazów. Pierwszym przypadkiem wyrażamy podmiot zdania, np. Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje. Człowiek sądzi, a Bóg rządzi. Uczniowie chodzą do szkoły, aby się czegoś pożytecznego nauczyli.

Podobne odmiany jednego i tego samego imienia ojciec nazywają się w gramatyce PRZYPADKAMI albo skłonnikami (casus); przypadków mamy zaś w języku naszym w każdéj liczbie siedm. Nazywamy je albo liczebnie, albo z łacińska, jako to:

Przyp. I. - nominativus, na pytanie kto? co?

Zakończenia w przypadku I-ym wszystkich trzech rodzai rzeczowników żywotnych, t. j. ludzkich i zwierzęcych, oraz rzeczowników nieżywotnych.

Uwaga 2-ga. Rzeczowniki rodzaju nijakiego, mają w przyp. 1-ym liczby pojedyńczéj: e, jeżeli w następnych przypadkach nie przybiérają więcéj zgłosek nad dwie, np. pole, ziele, zielem i t. d.

W języku polskim jest 7 przypadków, podług siedmiu pytań, które są jednakowe na każdy rodzaj i na każdą liczbę. Przypadek 1. Mianujący: Kto? co? 2. Posiadający: do, od kogo? czego? czyj? 3. Dający: Komu? czemu? 4. Ulegający: Kogo? co? 5. Wołacz albo Wołający! 6. Narzędziowy: Kim? czém? z kim? z czém? 7. Przyimkowy: w, na, o, przy, po, Kim? czém?

P. Na co się kończy przymiotnik każdego rodzaju? O. Przymiotnik w przypadku pierwszym rodzaju męzkiego ma y, i.

Zaimki te, nie mają liczby mnogiéj: nadto zaimek zwrotny nie ma pierwszego i piątego przypadka.

Różnica, poznaje się prawideł, z przypadków trzech głównych! t. j. pierwszego i siódmego liczby pojedyńczej i pierwszego liczby mnogiej, inne zaś przypadki są podrzędnemi, uważać pilnie na to trzeba.

Wszystkie się kończą jednakowo w liczbie pojedynczej i mnogiej pierwszy przypadek na sci, ci.

W ogóle można w pierwszym przypadku pisać, jeżeli nie używa się wcale w zdaniach słowa posiłkowego Np. Dobry pan, dobra pani, dobry sługa [...].

Przypadki Casus. Najstosowniéj oznaczać je liczbami: pierwszy, drugi i t. d. [pp. 1, pp. 2 i t. d.]. Ablativus wypada nazywać ósmym [pp. 8]. szósty zaś oznaczałby Instrumentalis. (Nazywanie przypadków imionami obrazowymi nigdy dość trafnym być nie może, bo w naszym języku na przykład każdy przypadek niejednę służbę znaczeniową pełni. Najpomyślniéj jest, gdy w terminologii w ogóle można coś liczbami wyrażać: wówczas nikną wszelkie nieporozumienia, a do tego, co najważniejsza, odróżnianie przypadków liczbami ma u nas za sobą tradycyją i zwyczaj ogólny. Przecież wszystkie języki nazywają osoby w czasowaniu numerami dla czegoż byśmy mieli usuwać ten system z przypadkowania, skoro jest już utartym?) (s. 110).

[Przypis pod tekstem A. A. Kryńskiego (s. 110-111)]: „Co do oznaczania przypadków liczbami jestem zdania innego, aniżeli szanowny projektodawca. Wobec zmienionego w dziełach lingwistów po- (s. 110)//rządku dawnego przypadków na inny, nie odpowiadający używanemu i w naszych gramatykach, oznaczanie przypadków liczbami byłoby mniéj dogodnym i nieraz dawać by mogło powody do nieporozumień. Dosyć tu przypomniéć porządek przypadków np. u Miklosicha, gdzie przyp. 1 = nom., 2 = voc., 3 = acc., 4 = gen., 5. = dat., 6 = instr., 7 = loc.; widoczna więc niezgodność z systemem dawnym, od przyp. 2-go do 5 włącznie. Niesłusznie téż byłoby oznaczać liczbą 8 łaciński ablativus, skoro przypadek ten (w łacinie) miejsca 8-go z rzędu nie zajmuje. Nazwy specyalne przypadków: mianownik, dopełniacz, celownik,… odpowiadające łacińskim: nominativus, genetivus, dativus, … pod każdym względem od nich nie gorsze, zabezpieczają od niedokładności w oznaczaniu i od wszelkiego zamieszania, tym bardziéj, że u nas w nauczaniu szkolnym od paru dziesiątków lat przyjęte, żadnéj niedogodności w praktyce nie przedstawiają. (Obszerniéj o tym w Bibl. warsz. 1880 III, w Rozbiorze gram. Małeckiego str. 17 i 18). – Z oznaczaniem osób w czasowaniu liczbami (1, 2, 3) rzecz inna: pod tym względem jesteśmy i pozostajemy w zgodzie z odwiecznym systemem wszystkich języków” (s. 111)

Całkowita deklinacya rzeczownika ojciec tak się nam przedstawi:

W liczbie pojedyńczéj:

Przypadek 1: (kto?) ojciec

„ 2: (czyj) ojca

„ 3: (komu) ojcu [...].

I-szy |Przypadek nazywa się: | Mianownik

Tak więc źródłosłów stanowi zarazem pierwszy przypadek rzeczowników téj odmiany.

We wzorcu 2-gim kończy się Biernik już to na: -ę w rzeczownikach na: a, jak: (kani-a) — kani-ę (cieśl-a) — cieślę; już to na: -ą w rzeczownikach zakończonych w I-szym przypadku na: i.

Rzeczownik złożony z przymiotnika stojącego w I-szym przypadku i z rzeczownika, odmienia się w obu częściach składowych wedle właściwych im prawideł; np. I i IV przyp. Krasnystaw (miasto w Lubelskiem), ma: II p. Krasnego|stawu, III p. Krasnemu|stawowi, V p. Krasny|stawie! VI p. Krasnym|stawem, VII p. w Krasnym|stawie.

Przypadek I-szy obu liczb zastępuje się tu formami zaimka wskazującego.

Nawet formy nieosobowe: chciano, mówiono, zabito, nie są czém inném, jak starodawnym przypadkiem I-ym na rodzaj nijaki, od dawnego imiesłowu: chcian, mówion, zabił.

Zakończenie ay. I. a) Przyswojone rzeczow. z łacińskiego i greckiego, tam nijakie a u nas męskie, mają w 1. przyp. l. m. — a (na 1. miejscu) obok — y.

Podmiot gramatyczny odpowiada na pytanie kto? co? i kładzie się w 1-ym przyp. […].

! Ktocomienny, ego, lm. e przypadek pierwszy, mianownik. <Kto + Co + J(M)>

(Rzecz, r. ż. na ość mają w I., IV. i V, p. l. m. i, tudzież pewna grupa rzecz. jak: brwi, chęci, części, gęsi [...]).

y w zakończeniach rzecz. r. m. l. m. przyp. I. (forma rzeczowa): katy, chłopy, żydy [...].

Przed zakończeniem na i (y) w I. przyp. l. m. rzeczowników osobowych męskich z osnową na „r”, np. amatorzy [...] chorzy itp.

Przypadek 1-szy przyimków niema; na prz.: João Jan, Christo Chrystus, a casa dom, as casas domy.

Takie postaci rzeczowników, jak ojciec, książka, pole i t. p. w liczbie pojedyńczej, a: ojcowie, książki, pola i t. p. w liczbie mnogiej — to pierwszy przypadek, zwany mianownikiem.

§ 27. Przypadków mamy w języku polskim siedm, jako to:

Przypadek I na pytanie kto? co?

[Przypadek] II [na pytanie] kogo ? c z y j? -a? -e? czego?

§ 36. W I-ym przypadku licz. mnogiej mówimy: ci aniołowie lub anieli; owi chłopi, tamci panowie, sami goście, ci kupcy, chłopcy; te konie, owe chłopy, owe Włochy, tamte pany, same doktory.

Obie postaci, 1. przypadku i dalszych, wpływały wzajemnie na siebie, mianowicie pierwszy utrzymywał wyraźną artykulację głoski ś w dalszych, zaś dalsze, zmieniwszy się wcześnie wskutek dysymilacji na tścia itd., wywołały pierwszy w postaci teść.

Przypadki 1-y, 4-y i 5-y nie mają przyimków, n. p. Deus (Bóg), ó Deus (o Boże).