terminów gramatycznych online
wyraz określający
Język: polski
Cytaty
Przy głównych częściach zdania, mogą się znajdować wyrazy okréślające (опредѣлительныя слова) i dopełniające (дополнительныя). Wyrazy te tworzą części zdania podrzędne (второстепенныя части).
Umieszczone w zdaniu przydaném przymiotniki dzierżawcze czyli posiadalne mój, twój, nasz, wasz, oraz 2gie przyp. jego, ich [...], gdy z powodu wyrzutni stają się wyrazami okréślającemi, znaczącemi przyswojenie czego przedmiotowi zdania, zamieniają się na przymiotnik swój.
Sq jednak zdarzenia, że pomiędzy wyrazem określającym i głównym, mogą się znajdować inne.
Wyraz określający. Jest to przymiotnik, zaimek, imiesłów zwyczajny, liczebnik, który odpowiadając na pytanie: jaki? który? czyj? określa nam rzeczownik i w ogólności imię, a także i przysłówek określający przymiot słowa na pytanie jak? gdzie? kiedy? czy?
Wyraz w zdaniu, ściągający się do innego, na pytanie jaki? przez który jednę istotę odróżniamy od podobnych jéj, nazywa się określeniem, wyrazem określającym. Do oznaczenia określenia służy imię przymiotne, czyli przymiotnik.
Wszystkie te wyrazy dodatkowe nazywają się pobocznemi częściami zdania i one albo określają bliżej wyrazy główne (stróż jaki? nocny) albo dopełniają myśl naszę (ludzie żegnają kogo? co? dzionek) i dlatego nazywają się wyrazami dopełniającemi i określającemi.
Второстепенныя части составляют слова: дополнительныя, dopełniające; определительныя, określające, и обстоятельственныя okolicznościowe.
Jeżeli orzeczenie myśli wyrażone jest orzeczeniem zdania, złożonym z kilku wyrazów, to ze względu gramatycznego (składniowego) najważniejszy z tych wyrazów uważamy za orzeczenie właściwe, a resztę wyrazów orzeczenia nazywamy wyrazami określającymi lub dopełniającymi orzeczenie właściwe.
Oprócz dopełnień przy podmiocie zdania rozwiniętego mogą się znajdować wyrazy określające podmiot właściwy, np. w zdaniu: Wielką jest zaletą śmiało i zawsze mówić prawdę. Podmiot śmiało i zawsze mówić prawdę zawiera: 1) podmiot właściwy: mówić, 2) dopełnienie bliższe: prawdę, 3) wyrazy określające podmiot właściwy: śmiało (jak mówić?); zawsze (kiedy mówić?).
Wyrazy nazywające i określające. Z zestawienia różnic znaczeniowych, jakie zachodzą między przymiotnikami i czasownikami a rzeczownikami, oznaczającemi cechy oderwane zjawiska, czyli czynności i stany oderwane, uwidoczniają się wartości funkcjonalne tych części mowy. [...] 1) Rzeczowniki nazywają przedmioty, 2) przymiotniki określają właściwości przedmiotów, 3) czasowniki określają czynności i stany przedmiotów, 4) przysłówki określają właściwości cech, czynności i stanów.