terminów gramatycznych online
spółgłoska litera
Język: polski
- Cz. I. O wymawianiu: Gddk/1816
- Główne przepisy: Łoś/1918
- O głoskach: Kam/1870
- O pisowni albo o nauce dobrego pisania: Gott/1794
- O pisowni czyli ortografii: Gott/1787
- Ogólne wykłady poprzedzające: Nał/1774
- Pisownia: Kurh/1852, Król/1907
- Przedmowa: Rozp/1830
- Wstęp: Malecz/1882
- Zbiór nowych słów w tej gramatyce: Gddk/1816
Litera spółgłoskowa
Cytaty
W jednej Szczegolności Litery nazywają się: Głoski (Voyelles). W drugiej Szczegolności są Litery nazwane łamogłoski albo społ-głoski (Consonnes).
O Literach Brzmiących lub o Społ.Głoskach (des Consonnes). P. Co to są Litery Brzmiące, czyli Społgłoski? O. Są w rzeczy samej Znaczki, ktoremi wyrażamy rożne Głosu łamania (articulations) dodane do Głosek.
Te wszystkie głoski są albo Vocales, czyli Samogłoski albo Consonantes czyli Spółgłoski [...].
Niemcy mają głosek wszystkich razem 25. [...] Te wszystkie głoski dzielą się na Samogłoski albo na Spółgłoski.
O wymawianiu liter nazwanych Spółgłoskami.
Litera. Głoska. Vocalis. Samogłoska. Notata. Kreskowanie. Diphtongus. Dwugłoska. Consonans. Społgłoska.
Poparł i usprawiedliwił Feliński zwyczaj co do znamion nad samogłoskami, tudzież nowości mało dotąd upowszechnione, mianowicie względem spółgłoski j, któréj Joachim Lelewel już w r. 1811 i później, w pismach przez siebie ogłaszanych, używał [...].
PISOWNIA. (ПРАВОПИСАНIЕ.) Pisownia wskazuje użycie w piśmie liter i znaków przestankowych. [...] Litery w piśmie polskiém używane są następne: a, ą [...] z, ź, ż. Każda z nich ma dwojaką postać: większą (большія или прописныя буквы) A , B, C, Cz, i t. d. i mniejszą (малыя или строчныя буквы) a, b, c, cz, i t. d. Litery dzielą się na samogłoski (гласныя буквы) i spółgłoski (согласныя буквы)
Samogłoska jest to litera, która się wymawia samym tylko głosem, więc wydaje brzmienie pojedyncze. [...] Spółgłoska jest to litera, do wymówienia któréj potrzeba użyć nie tylko głosu, ale jeszcze i narzędzi mownych, jakiemi są: wargi, podniebienie, język, gardło, i dlatego wydają one brzmienie złożone.
Głoski polskie dzielą się głównie na samogłoski i spółgłoski.[...] P. Co to jest spółgłoska? O. Spółgłoska jest to znowu głoska, która wydaje dźwięk zespolony, jakby złączony z inną literą, np. b (be), f (ef) [...].
Literę x zastępuje się spółgłoskami ks, gz: Meksyk, egzamin itd.
W wyrazach obcych (głównie zapożyczonych z jęz. greckiego, łacińskiego lub romańskich) pisze się j po spółgłosce w zgłoskach niepoczątkowych.
Powiązane terminy
- głoska spółbrzmiąca
- litery brzmiące
- łamogłoski
- półgłoska
- consonans
- consonne (spółgłoska a. litera spółgł.)
- буква согласная