Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przyswojenie, przyswajanie

Hasło w cytatach: przyswajanie, przyswojenia, przyswojenie
Język: polski
Dział: Leksykologia (współcześnie)

Cytaty

Dodatek ten nie wchodzi bynajmniej w kolizyą z zasadą prawidła 2., według którego pisać należy: Goethe, Schiller, gdyż „Gete" lub „Szyler" nie byłoby już transkrypcyą brzmienia oryginalnego, ale zmianą samego brzmienia, przyswojeniem imienia własnego (jak Tycyan lub Kondeusz), którego język w praktyce sobie bynajmniej nie przyswoił.

W każdym razie jest takich nazwisk bardzo niewiele, z samowolnem zaś przyswajaniem należy być bardzo ostrożnym, gdyż każdy fakt przyswojenia ma zawsze głębsze przyczyny i osobną historyą.

W tej epoce [...] słowozbiór pomnożył się przyswojeniem pewnej części wyrazów łacińskich i utworzeniem nowych rodzimych.

Wszelkie zapożyczenia i przyswojenia elementów wymawianiowo-słuchowych przez własne myślenie językowe i jego uzewnętrznianie upodabniają się (asymilują się) do własnych wyobrażeń i przyzwyczajeń fonetycznych. Zapożyczenia i przyswojenia elementów semazjologicznych asymilują się do własnych wyobrażeń semazjologicznych i ich połączeń. Zapożyczenia i przyswojenia elementów morfologicznych asymilują się do własnych wyobrażeń morfologicznych i ich połączeń.