terminów gramatycznych online
wyraz bezokoliczny
Język: polski
- Czasowanie. Zaimek osobisty. Osobowanie. Liczbowanie. Rodzajowanie. Trybowanie: Czep/1871–1872
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863
- O Słowie: Malin/1869
- Odmienne części mowy: Lerc/1877
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Źródłosłowy rzeczowne i przymiotne: Trz/1865
Cytaty
Przede wszystkiém spotykamy słowo w koniugacyi w postaci rzeczownika, zatrzymującego zresztą swoję czasownikową właściwość; np. widzieć, czynić, stać. Nazywamy formy takie bezokolicznym wyrazem słowa (infinitivus), a w pewnych razach także Supinum.
§. 352. Wyraz bezokoliczny pleść powstał z plot-ć. Spółgłoska t dla następującego ć zamienia się na ś (§. 89, 7), więc plość. Podobnie ma bod — bość; id — iść, itd. — Na mocy zaś §. 70, t j. w skutek zasady zwątlania się brzmienia samogłoski, powraca o (w plość), jako położone przed spółgłoską miękką, do brzmienia e; zatem pleść.
Przyrostek -as tworzy w pokrewnych językach nie tylko takie imiona jak w polskim, ale służy także w sanskr. i łać. do tworzenia wyrazu bezokolicznego.
Przyrostek -ti, właściwie -ti, w postaci staropolskiéj ci = tsi (według zasad głoskowni polskiéj pośredniczy s między t a i), w dzisiejszéj ć = tsj tworzy rzeczowniki słowne, zwykle wyrazem bezokolicznym zwane.
Nasz wyraz bezokoliczny jest właściwie trzecim albo siódmym przypadkiem rzeczownika słownego przyrostkiem -ti (ci, ć) urobionego, gdyż przypadki te mają funkcyję wyrazu bezokolicznego.
[...] Wyrazy hortatus, napomɳáł, napoⴅináł są jimiesłowami, wyrazy zaś napoⴅinać, ermahnen są rzeczownikiem słównym, który nazywámy po staremu trybem bezokolicznym, prof. Małecki wyrazem bezokolicznym. Spółgłoskę m [...], jako téż formę słówną będę nazywámy słowem posiłkowym, prócz którego posługuje się także język nasz słowem mám, jako słowem posiłkowym.
Tryb bezokoliczny w gramatyce naszéj, jako z rodu swego rzeczownik słówny, który prof. Małecki nazywá wyrazem bezokolicznym, powinienby się włáściwie nazywać jimiesłowem bezokolicznym, albowiem w saméj rzeczy tak zwane łacińskie supina, których pogłos jest jimiesłowowy, tłumaczym na nasz język trybem bezokolicznym [...]; i na odwrót tryby bezokoliczne niektórych języków tłumaczym na nasz język jimiesłowem [...].
[…] Wyraz ten wyprawić dopełnia myśl, a więc jest dopełnieniem; on wyraża czynność, ale ma postać istotnika (prawie zawsze się kończy na ć) i równie jak istotnik jest w zdaniu dopełnieniem; on wyraża samo tylko znaczenie i niejako treść słowa, bez oznaczenia okoliczności czasu, osoby, liczby, rodzaju, i stąd nazywa się bezokolicznym trybem albo wyrazem słowa.
Bezokoliczny wyraz słowa ma postać rzeczownika, kończy się zwykle na ć, i w zdaniu jest dopełnieniem; wyraża samo tylko znaczenie i niejako treść słowa, bez oznaczenia okoliczności czasu, osoby, liczby i rodzaju […].
Rzeczowną postacią słowa jest wyraz bezokoliczny, np. bić, pić, uczyć się, kochać, chwalić.
Wyraz bezokoliczny czasownika kończy się na ć np. spać, chwalić, pisać, grać, czytać, śpiewać itp.
W tych formach słowa nie możemy odróżnić ani osoby, ani czasu, ani trybu: widzimy tylko pojęcia czynności; forma taka nie wyraża żadnéj okoliczności i nazywa się dla tego wyrazem bezokolicznym, albo krócej: bezokolicznikiem.
Na koniec pisać należy é we wszystkich tych razach, gdzieby dwuznaczność powstać mogła, a zatém: [...], pléć (wyraz bezokoliczny od pielę) — pleć (tryb rozkazujący od pleść).
Bezokoliczny niewyrażający żadnej okoliczności: Wyraz (tryb) B.
Formować, uje, ował [...] 3. gram. wyprowadzać ś., pochodzić: czas ten formuje się od wyrazu bezokolicznego.