terminów gramatycznych online
odsyłacz
Język: polski
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część I. O znamionach: Jak/1823
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- O pisowni: DwBg/1813, Such/1849
- O przecinkowaniu: Rew/1845
- Pisownia: Kurh/1852, Desz/1846, Br/1848, Morz/1857
- Pisownia prawidłowa poprawna: Oż/1883
- Wspólne z sobą odmiany: Malecz/1882
Cytaty
10ty Znak, nazywa się Odsyłacz. Pisze się tak: 1,2, albo a. b., albo *. Którykolwiek z tych trzech znaków kładzie się w ten czas, gdy coś do jasności i dokładności rzeczy jest potrzebne, ale zaraz dla rozwlekłości nie może bydź umieszczonem, lecz pisze się albo na dole karty, albo w przypisach, i tam się Czytelnika odsyła, gdzie też podobny znak bydź powinien.
9) Cudzysłów ( ,, ) i 10 ) odsyłacz (1) lub (a) lub (*) nie wydáją się wmówieniu. Cudzysłów pisze się na początku i na czele każdego wiérsza i na końcu cudzych słów do mowy jakiéj włożonych: odsyłacz zaś, gdy kto chce przestrzéc czytelnika o tém, co w ciąg pisma nie weszło, a co się pod takimże znakiém na boku lub na dole kładzie.
Odesłacz [...] się wyraża laseczką wzdłuż położoną (–), i jest znakiem łączenia niedokończonego na jednym wiérszu wyrazu.
[…] (1) Odsełacz ten sam znak na dole pod linią, co i w samym tekście, czyli ciągu pisma położony, albo imie Pisarza, albo miejsce, skąd co wzięte, albo objaśnienie potrzebne pokazuje.
Cudzymów, łącznik i odséłacz, nie do wymawiania wyrazów, ale do ostrzeżenia tylko należą.
Znamiona łączące. Łącznik (-); albo ( = ) znak łączący zgłoski, np. Cno-ty i na-u-ki. Nawias ( ); są-to dwa łuczki zamykające w sobie jaki znak lub wyrazy. Cudzysłów („); są dwie kreski obok siebie u początku i u końcu cudzych słów, gdy się je przytacza. Mędrzec Chilon mówi ,,Znaj siebie samego.” Odsyłacz (*), (a), (I), znak w pismie odsyłający czytelnika do takiegoż znaku.
Inne znaki: Odsyłacz, Nawias, Cudzysłów, Znak opuszczonych zdań lub wyrazów, ostrzegające; tudzież, wykrzyknik i znak zapytania, czuciowe; pomijam dla skrócenia nauki, tudzież, że ich każdy z samego doświadczenia łatwo używa.
Odsyłacz jest znakiem ważnéj myśli z główną łączącéj się, niemogącéj się obok wszakże umieścić, i jest w takiéj lub podobnéj postaci: (*) (1.) (a) itd.
Odsyłacz wskazuje u spodu stronicy, lub na końcu książki objaśnienia, przytoczenia, przykłady, które przerywałyby zbytecznie samo pismo […].
Odsyłacz (*, lub: a), lub: 1) lub inny znak jaki kładzie się po słowie, do którego należy przypisek, u dołu stronicy lub na końcu dzieła umieszczony.
Używają się jeszcze w piśmie znaki, któreby można nazwać ostrzegającemi. Do tych należą: cudzysłów (кавычки или вносный знакъ), nawias (скобки или знакъ вмѣстительный), odsyłacz (выноски), i łącznik (знакъ единитный).
Odséłacze, ( ? albo F i inne różne znaki) używają się nie w drukach, ale w ręcznych pismach; dają się zaś po wyrazach, którym należą się jakie uboczne objaśnienia, albo dla wciągnięcia w mowie wyrazów pobocznie przy takimże odséłaczu wypisanych, które opuszczonemi zostały w szeregach wierszy.
Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.
Odsyłacz* albo liczby od 1, coraz dalej, jeżeli się odsyła do przypisku u spodu.