terminów gramatycznych online
znamię znak pisarski
Język: polski
znak interpunkcyjny
Cytaty
Do znamion dechów przydać należy dwa inne znamiona pisarskie szczególne Grekom, a w polskiem piśmie nieużywane, to jest odcinek i rozdzielnik.
Co przestankami w mówieniu, to w piśmie znamionami różnémi wyrażać zwykliśmy.
Pismo jest nie tylko tłumaczem, ale i przewodnikiem mowy: musi jéj tedy skazywać i wiernie i zupełnie wszystkie spólne własności: czego by wykonać nie można, gdyby nie było na to odpowiadających not, czyli znamion.
O pisaniu znamion po wyrazach. Znamy już postaci znamion piszących się po wyrazach, i ich własności, któreśmy w §. 6. IV. wyłożyli.
Do samogłosek dołączają pospolicie jeszcze dwa znamiona, to jest Anuswâra i Wisarga zwane: pierwsze znamie składa się z punktu (˙) i kładzie się na wierzchu, przy końcu wyrazu zamiast (m), tudzież euphonicznych zmian téj spółgłoski, w środku zaś wyrazu, zamiast wszelkich tonów nosowych (ं); [...].
Znamię (-) nazwane przez Kopczyńskiego łącznikiem (custos), wyraża wszędzie połączenie, nie zaś rozłączenie, oderwanie głoski, jakiego nam tu potrzeba.
Słuchając mówiących, czujemy wyraźnie: kropkę, znak zapytania, cudzysłów, i znaki innéj osoby mówiącéj, te więc znamiona zdają się być najpotrzebniejsze: Czytając pismo, dostrzegamy potrzebę: przecinka, średnika, dwukropku, nawiasu [...].
Powiązane terminy
- nota (znamię)
- przestanki pisowne
- punktowanie
- znak pisarski
- znak pisarski (diakryt lub znak przestankowy)
- znamię pisarskie
- znamiona pisowne
- nota orthographica
- obelus
- ponctuation
- apostrof
- cudzysłów
- część okresu (dwukropek)
- dwukropek
- kropka (znak interp.)
- laseczka (dywiz, pauza)
- łącznik (dywiz, pauza)
- nawias
- nawias (zdanie nawiasowe)
- odsyłacz
- okrzyknienie (znak interp.)
- przecinek
- punkt (diakryt)
- średnik
- wykrzyknienie
- znak ortograficzny
- znak zapytania
- znamię lewe
- znamię odpoczynku
- znamię zapytania
- znamiona ortograficzne