Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

quantitas

Hasło w cytatach: quantita[s], quantitas syllabarum, quantitates
Język: łaciński
Dział: Morfologia (współcześnie)

Cytaty

Et quanquam Latini in produccione et correpcione vocalium in scribendo nullam aut paucam faciant differenciam, pro eo, quia de quantitate — produccione et breviacione vocalium — sufficientes habent regulas in libris grammaticorum.

[Łacinnicy w zakresie długości i krótkości samogłosek w piśmie nie stosują żadnej różnicy albo tylko niewielką, ponieważ co do iloczasu, tj. wzdłużania i skracania samogłosek, mają wystarczające reguły w pismach gramatyków (Kucała 1985, s. 91).]

Necesse autem habemus quantitatem vocalium in scribendo geminando et simplando exprimere, quia, ut premissum est, hoc pretermisso magna occurreret in distinguendis significatis dicciorum difficultas.

[Uważamy jednak za konieczne iloczas samogłosek wyrażać w piśmie przez pisanie ich podwójnie lub pojedynczo, ponieważ, jak już wspomniano, pominięcie tego nastręczałoby znaczne trudności w odróżnianiu znaczeń wyrazów (Kucała 1985, s. 92)]

Et quamquam ipsi latini acutarum vocalium et gravium in scribendo nullam faciant differentiam pro eo, quia de earum quantitate sufficientes atque diffusas habent regulas, quas sciendas per latinos presupponunt.

[Co prawda, łacinnicy nie czynią tam żadnej różnicy samogłosek wysokich i niskich, dlatego że o ich iloczasie mają dostatecznie obszerne reguły, które - jak przypuszczają - łacinnicy umieć powinni, s. 103.]

Quantitas. RN (wykl. przednia).

ILOŚĆ ilość, wielko, mało quantitas S. 128. Zob. JAKOŚĆ, TAKOŚĆ, WIELKOŚĆ.

Quantitas, Ilkość.

Quantitas exorbitans in Latinis et Graecis vocibus. Suspicio, pi longa, melos, e longa. E Adverbium a Secunda breve. Supernè, clarè, et O, Serò, crebrò [...].

Penultimam syllabam in vocibus suis (exceptis semilatinis in a & um desinentibus, cuiusmodi sunt orácya, audytoryum & c. in quibus Latinum accentum seu quantitatem servamus) producunt Poloni.

Pisz tákże Carus, miły: a nie Charus, ponieważ per tropum od Carus drogi, pochodzi, á nie od χάρισ [cháris], z ktorem się áni in Forma, áni in Quantitate, nie zgadza.

W składach słow, ma bydź zachowana ilkość (Quantitas) to jest przyzwoite syllab przeciągnienie, albo skrocenie: ktore znaczy zniżenie głosu, albo podniesienie. Georg: Cnap. Thesauri Polon. Lat. Graeci V. Natężenie. Powiada, że tylko w poprzedzającej, ostatnią syllabę Polacy głos natężają. Trudno jednak przeczyć, żeby (jako w inszych mowach) w Polskim języku, słowa mieć nie miały, ukrytych miar, przeciągania, i skrocenia.

P. Co jest ilkość sylab po Łacinie quantitas? O. Jest wymiar czasu na dłuższe lub krótsze wymawianie syllab, ktore tedy z przeciągiem wymawiają się, długiemi; krotkiemi, ktore prędko zbiegają się, ktore zaś obiema sposobami wymawiać się mogą, albo przynajmniej w wierszu zażywać, spolnemi nazywamy.

Ilkość Sylab po Łacinie zwana quantitas jest wymiar czasu na dłuższe lub krotsze wymawianie sylab; ktore tedy z przeciągiem wymawiają się, długiemi; krotkiemi, ktore prędko zbiegają się; ktore zaś obiema sposobami w wierszu brać się mogą, spólnymi nazywamy.

Wreszcie poimienione przytonki czyli jotowki, bynajmniej nie były stosowane do iloczasu złog w słowach Greckich i Łacińskich, na oznaczenie złogi długiej, krotkiej, wątpawej, bo to w Szkołach umiano wskazywać Uczniom przez osobne znaki: –, ᴗ, ○, zwane iloczasowkami (quantitates).

Quantita[s]. Iloczas.

Pod względem iloczasu (quantitas) nie ma w obecnym stanie języka żadnéj różnicy pomiędzy samogłoskami; wszystkie nasze samogłoski wymawiają się równo, t. j. krótko.

O jiloczasie (quantitas syllabarum) w ogóle, a w szczególności w językach polskim i starosloioiańskim. Tym wyrazem, utworu Kopczyńskiego, oznaczámy trwanie samogłoski saméj, lub okrytéj spółgłoskam i, np. a, na, nad i przez to samo trwanie zgłoski [...].

Obecnie (od początku już XVI w. począwszy) tej różnicy co do długości i krótkości samogłosek - iloczas (quantitas) - nie czujemy już w polszczyźnie: wszystkie nasze samogłoski, czy otwarte czy pochylone, wymawiają się co do miary czasowej zupełnie jednako, t. j. krótko.