Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

półsamogłoska

Hasło w cytatach: półsamogłoski
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
EJP 1991, 262 Definicja współczesna

Półsamogłoski są dźwiękami o charakterze samogłoskowym, nie występującymi jednak w funkcji ośrodka sylaby [...].

Cytaty

Z pomięszanych postaci, pierwsze cztery i dwie ostatnie są półsamogłoskami (semi-vowels) [...].

Szereg 6. Półsamogłoskija, र ra, ल la, व wa.

[…] Głoska r wyrabia się nie przez pojedyncze odbicie języka od podniebienia, lecz przez drganie jego pod podniebieniem, a właśnie to drganie może trwać czas dłuższy, i tę spółgłoskę czyni łatwiejszą czyli półsamogłoską.

[...] Przestawianie spółgłosek. [...] Spółgłoski płynne ł, n, r, mają własność półsamogłosek, w staro-słowiańskim zastępowały one samogłoski, jak dotąd w czeskim [...]; w polskim zaś ta własność ich w tém się pokazuje, że samogłoska przed niemi lub po nich stać może, i że brzmienie téj samogłoski jest zmienne, np. marznąć, mróz; śmierdzić, smród [...].

W wyrazach jest następnych, półsamogłoską złączoną z drugą samogłoską dla pomocy cieńszego wyrażenia się w mowie jakoto: N-ie.

Zmiany głoskowe. Zmiany żywe i historyczne. Wymiany głoskowe (oboczności). Głoski oboczne. Głoska podstawowa i oboczna. Upodobnienie głoskowe (do przedniej głoski czyli wsteczne, do następnej głoski czyli postępowe, pod względem artykulacji krtani, pod względem miejsca artykulacji w jamie ustnej, pod względem stopnia rozwarcia narządów mowy). Stosunek chronologiczny zmian głoskowych. Wzdłużenie (samogłoski podstawowej). Stwardnienie i zmiękczenie spółgłosek. Iloczas. Samogłoski długie i krótkie. Dwugłoski. Półsamogłoski (mocne i słabe). Samogłoska e ruchome. Przestawka głosek.

Półsamogłoski. W języku prasłowiańskim istniały tak zwane jery ь i ъ mocne i słabe. Mocne w środku wyrazów np. mъchъ, dьnь przeszły w naszym języku w e, słabe zaś te, które zamykały wyrazy, zamilkły zupełnie.

Głoski, najmniejsze elementy wymawianiowo-słuchowe. Dzielą się ogólnie na: [...] c) otwarte samogłoski (pełnogłoski), półsamogłoski, spółgłoski.

Półsamogłoski, (półgłoski, jery): a) ъ twarde (jor), b) ь miękkie (jer); ъ̥ , ь̥ , półgłoski mocne (zgłoskotwórcze), ь̯ , ъ̯ słabe (niezgłoskotwórcze).

Językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej stanowiący pierwszy wyraz jej unifikacji od czasów Kopczyńskiego [...].

Terminologia. Głosownia: głoska (bez)dźwięczna, samogłoska przednia, środkowa, tylna, wysoka, średnia, niska, szeroka, wąska, czysta, jasna, pochylona, (nie)zgłoskotwórcza, ruchoma, dwugłoska, półsamogłoska mocna, słaba [...].