terminów gramatycznych online
oboczność głoskowa
Język: polski
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Głosownia: Gaert/1927, PolTerm/1921, Król/1922
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Słowniczek: Gaert/1927
Zob. alternacja
Cytaty
Zmiany głoskowe. Zmiany żywe i historyczne. Wymiany głoskowe (oboczności). Głoski oboczne. Głoska podstawowa i oboczna. Upodobnienie głoskowe (do przedniej głoski czyli wsteczne, do następnej głoski czyli postępowe, pod względem artykulacji krtani, pod względem miejsca artykulacji w jamie ustnej, pod względem stopnia rozwarcia narządów mowy). Stosunek chronologiczny zmian głoskowych. Wzdłużenie (samogłoski podstawowej). Stwardnienie i zmiękczenie spółgłosek. Iloczas. Samogłoski długie i krótkie. Dwugłoski. Półsamogłoski (mocne i słabe). Samogłoska e ruchome. Przestawka głosek.
Zmiany głoskowe [...] Niektóre głoski jednak ulegają zmianom żywym n. p. matka, matce, matczyn. W tym wypadku k względem c, cz, jest głoską podstawową, c i cz to oboczności. Zatem: Głoski podstawowe: e (pierwotne) np. w wyrazie "nieść", e (z jat') wieje, g(noga). Oboczności: niosę, wionął wiatr, nodze, nóżka.
[...] nawet w dialektach znających ‘y trafiają się oboczności [...].
Obraz rozwoju fonetycznego polskiego — to znaczy zdanie sobie sprawy z zasadniczych właściwości dzisiejszego stanu fonetycznego, akcentuacji, przyzwyczajeń fonetycznych, zasobu i jakości głosek, stosunków iloczasowych, grup fonetycznych i oboczności, śledząc rozwój tak daleko w tył, jak daleko wogóle da się rozróżnić odrębną falę życia językowego polskiego.
Cały rozwój fonetyczny jako zjawisko przedstawia się w obocznościach czyli alternacjach, chronologicznych i współczesnych, tradycyjnych i żywych, wyraźnych i zarodkowych. Tych ostatnich nie uwzględniamy w fonetyce historycznej; oboczności współczesne międzydialektyczne tylko, o ile dla całości obrazu są potrzebne, jak o tem już była mowa.
Cały rozwój fonetyczny jako zjawisko przedstawia się w obocznościach czyli alternacjach, chronologicznych i współczesnych, tradycyjnych i żywych, wyraźnych i zarodkowych. Tych ostatnich nie uwzględniamy w fonetyce historycznej; oboczności współczesne międzydialektyczne tylko, o ile dla całości obrazu są potrzebne, jak o tem już była mowa.
1) bo wyraźnego wzdłużania w nowoakutową długą nie było; można co najwyżej mówić może o podobnej tendencji wobec oboczności czes. nesti || nésti; może też zmieniła się intonacja na nową krótką.
Ta oboczność, dzisiaj jeszcze dosyć częsta z powodu bardzo znacznej ilości odziedziczonych konkretnych wypadków, ale kontynuowana od dawna czysto tradycyjnie, t. j. nie podtrzymywana dzisiejszą tendencją artykulacyjną, uległa z biegiem czasu podobnie jak rozszczepienie prasł. ě licznym wyrównaniom itd. i w ogóle da się o niej to samo powiedzieć co o tamtej.
Szczególnie zwracam uwagę na oboczności dłuż. dłūg tłŭsty itp., którym odpowiada dial. oboczność dłuż. dług tołsty albo dłūg ale dełgi (^= dołgi) itp.
Również prastarą jest oboczność postaci cień sień ścień...., gozd gwozd.... (§ 80), wykraczające daleko poza granice polszczyzny.
Wiadomości z tego działu przyczyniają się do zrozumienia fonetycznych oboczności pierwiastków, tematów i przyrostków w morfologji.
Oboczność, p. wymiany głoskowe.
★Wymiany głoskowe (oboczności, alternacje), np. k:c w wyrazie ręka:ręce.
Językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej stanowiący pierwszy wyraz jej unifikacji od czasów Kopczyńskiego [...].
Terminologia. Głosownia: [...], oboczność, głoska podstawowa, oboczna, zmiana głoskowa żywa, historyczna; wzdłużenie, stwardnienie, zmiękczenie, przestawka, upodobnienie wsteczne, postępowe, zgłoska otwarta, zamknięta [...].
Powiązane terminy
- oboczność chronologiczna
- oboczność dialektalna
- oboczność fonetyczna
- oboczność gwarowa
- oboczność kaszubsko-słowińska
- oboczność międzydialektyczna
- oboczność nieproduktywna
- oboczność odziedziczona
- oboczność ogólna
- oboczność pierwotna
- oboczność praindoeuropejska
- oboczność pralechicka
- oboczność prasłowiańska
- oboczność przedlechicka
- oboczność przyciskowa
- oboczność stała (głoskowa)
- oboczność stara
- oboczność sztuczna
- oboczność współczesna
- oboczność wyraźna
- oboczność względna
- oboczność zarodkowa
- oboczność żywa