terminów gramatycznych online
oboczność głoskowa
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Głosownia: Gaert/1927, PolTerm/1921, Król/1922
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
- Oboczności czyli alternacje: BdC/1915
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, tom V (Nie-Ó): Dor/1958–1969
Zob. alternacja
Cytaty
Alternacja, i, lm. e 1. zmiana, odmiana: Alternacje atmosfery. Sienk. 2. jęz. p. Oboczność <Łć. alternatio>
R litera oznaczająca spółgłoskę zębową, dźwięczną (słabą); kontynuuje historycznie dawną twardą, a z odpowiadającej jej dawnej miękkiej rz powstało historycznie, także mamy dziś oboczność (albo alternację) r - rz.
Oboczność, i, blm. rz. od Oboczny: O. zjawiska językowego, in. alternacja = równoległe istnienie dwóch a. więcej postaci tego samego wyrazu
Terminem tym zastępujemy błędną naukę o «przejściach głosek w głoski», np. o przejściu «głoski» [k] formy piekę w «głoskę» [č] (cz) form piecze, pieczesz... Przyjmowanie tego rodzaju «przejść» i «zmian» sprzeciwia się istotnemu stanowi rzeczy. [...] Mamy tu jedynie koegzystencję, współistnienie, oboczność: jedno istnieje obok drugiego, a nie jedno powstało z drugiego. Mamy dwa główne rodzaje alternacji czyli oboczności [...].
Zmiany głoskowe. Zmiany żywe i historyczne. Wymiany głoskowe (oboczności). Głoski oboczne. Głoska podstawowa i oboczna. Upodobnienie głoskowe (do przedniej głoski czyli wsteczne, do następnej głoski czyli postępowe, pod względem artykulacji krtani, pod względem miejsca artykulacji w jamie ustnej, pod względem stopnia rozwarcia narządów mowy). Stosunek chronologiczny zmian głoskowych. Wzdłużenie (samogłoski podstawowej). Stwardnienie i zmiękczenie spółgłosek. Iloczas. Samogłoski długie i krótkie. Dwugłoski. Półsamogłoski (mocne i słabe). Samogłoska e ruchome. Przestawka głosek.
Zmiany głoskowe [...] Niektóre głoski jednak ulegają zmianom żywym n. p. matka, matce, matczyn. W tym wypadku k względem c, cz, jest głoską podstawową, c i cz to oboczności. Zatem: Głoski podstawowe: e (pierwotne) np. w wyrazie "nieść", e (z jat') wieje, g(noga). Oboczności: niosę, wionął wiatr, nodze, nóżka.
[...] nawet w dialektach znających ‘y trafiają się oboczności [...].
Obraz rozwoju fonetycznego polskiego — to znaczy zdanie sobie sprawy z zasadniczych właściwości dzisiejszego stanu fonetycznego, akcentuacji, przyzwyczajeń fonetycznych, zasobu i jakości głosek, stosunków iloczasowych, grup fonetycznych i oboczności, śledząc rozwój tak daleko w tył, jak daleko wogóle da się rozróżnić odrębną falę życia językowego polskiego.
Cały rozwój fonetyczny jako zjawisko przedstawia się w obocznościach czyli alternacjach, chronologicznych i współczesnych, tradycyjnych i żywych, wyraźnych i zarodkowych. Tych ostatnich nie uwzględniamy w fonetyce historycznej; oboczności współczesne międzydialektyczne tylko, o ile dla całości obrazu są potrzebne, jak o tem już była mowa.
Cały rozwój fonetyczny jako zjawisko przedstawia się w obocznościach czyli alternacjach, chronologicznych i współczesnych, tradycyjnych i żywych, wyraźnych i zarodkowych. Tych ostatnich nie uwzględniamy w fonetyce historycznej; oboczności współczesne międzydialektyczne tylko, o ile dla całości obrazu są potrzebne, jak o tem już była mowa.
1) bo wyraźnego wzdłużania w nowoakutową długą nie było; można co najwyżej mówić może o podobnej tendencji wobec oboczności czes. nesti || nésti; może też zmieniła się intonacja na nową krótką.
Ta oboczność, dzisiaj jeszcze dosyć częsta z powodu bardzo znacznej ilości odziedziczonych konkretnych wypadków, ale kontynuowana od dawna czysto tradycyjnie, t. j. nie podtrzymywana dzisiejszą tendencją artykulacyjną, uległa z biegiem czasu podobnie jak rozszczepienie prasł. ě licznym wyrównaniom itd. i w ogóle da się o niej to samo powiedzieć co o tamtej.
Szczególnie zwracam uwagę na oboczności dłuż. dłūg tłŭsty itp., którym odpowiada dial. oboczność dłuż. dług tołsty albo dłūg ale dełgi (^= dołgi) itp.
Również prastarą jest oboczność postaci cień sień ścień...., gozd gwozd.... (§ 80), wykraczające daleko poza granice polszczyzny.
Zazwyczaj morfem rdzenny (rdzeń, pierwiastek) występuje dość wyraźnie; gdy porównywamy z sobą wyrazy pokrewne, np. biorę, bierzesz, brać, obiór, wybór, narzuca się tu samo przez się naszej świadomości, że główna część tych wyrazów, nadająca im w pewnym stopnia wspólne znaczenie, obejmuje szereg dźwięków od spółgłoski b (b') do r (rz), i tę właśnie część nazywamy rdzeniem czyli pierwiastkiem, gdyż wiemy, że oboczności b || b', e || o, o || ó, r || ř (rz) są tylko wymianami fonetycznemi, które na podstawie norm historyczno-fonetycznych sprowadzają się do prasł. formy ber.
W typach takich, jak młócę, nie zaszła wymiana na *młóczę, gdyż tylko dwie osoby (1 sg. i 3 pl.) mają c, inne zaś ć, niezwykła w polszczyźnie oboczność (č || ć) wystąpiłaby tu więc — pisze K. Nitsch — w ciaśniejszym niż tam obrębie form czasu teraźniejszego [...].
Wiadomości z tego działu przyczyniają się do zrozumienia fonetycznych oboczności pierwiastków, tematów i przyrostków w morfologji.
Oboczność, p. wymiany głoskowe.
★Wymiany głoskowe (oboczności, alternacje), np. k:c w wyrazie ręka:ręce.
Oboczność ż V 1. jęz. «współistnienie w języku wymieniających się elementów fonetycznych lub morfologicznych tego samego wyrazu, morfemu»: Cała morfologia polska zarówno w dziedzinie fleksji, jak w dziedzinie słowotwórstwa oparta jest na zasadzie oboczności form. DOR. Gram. I, 33. W wyrazie płodny pochodnym od płód jest formant -ny oraz oboczność głoskowa o : ó. Gram. hist. 170. [...] // SW.
Językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej stanowiący pierwszy wyraz jej unifikacji od czasów Kopczyńskiego [...].
Terminologia. Głosownia: [...], oboczność, głoska podstawowa, oboczna, zmiana głoskowa żywa, historyczna; wzdłużenie, stwardnienie, zmiękczenie, przestawka, upodobnienie wsteczne, postępowe, zgłoska otwarta, zamknięta [...].
Powiązane terminy
- oboczność chronologiczna
- oboczność dialektalna
- oboczność fonetyczna
- oboczność gwarowa
- oboczność kaszubsko-słowińska
- oboczność międzydialektyczna
- oboczność nieproduktywna
- oboczność odziedziczona
- oboczność ogólna
- oboczność pierwotna
- oboczność praindoeuropejska
- oboczność pralechicka
- oboczność prasłowiańska
- oboczność przedlechicka
- oboczność przyciskowa
- oboczność stała (głoskowa)
- oboczność stara
- oboczność sztuczna
- oboczność współczesna
- oboczność wyraźna
- oboczność względna
- oboczność zarodkowa
- oboczność żywa