Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo posiłkujące

Hasło w cytatach: posiłkujące słowa, słowa posiłkujące
Język: polski
Definicja współczesna

Czasownik posiłkowy

Cytaty

Niżeli sie przystąpi do kóniugowánia regularnégo, trzebá wprzód wiedzieć, iż Francuzi záżywáją dwu słów posiłkujących, álbo podpiérájących insze. jedno takié jest avoir mieć, któré zowią auxiliaire actif, to jest posiłkującé czyniącé, bo nim posiłkują wszystkié słowá rodzaju czyniącégo. Drugié jest Être bydź, názwané Auxiliaire passif, to jest posiłkującé ciérpiącé.

Czas przeszły składa się z Uczestnictwa obecnego słowa posiłkującego, i z Supinu słowa własnego tak: ayant commandé roskazawszy.

P. Ktore są rodzaje albo gatunki werbow? O. Te pięć: Słowo czyniące. Słowo cierpiące. Słowo oddzielne. Słowo ściągające. Słowo posiłkujące. [...] P. Co jest słowo posiłkujące? O. Ktore jest pomocą drugim w wyrażaniu ich znaczenia, jako jestem, mam.

P. Co się rozumie przez czas przeszły więcej niż doskonały? O. To, co się nie tylko zupełnie stało, ale już dawno mineło, à w ten czas w Polskim języku do werbow dodaje się czas przeszły słowa posiłkującego jestem, nap: przyszedłem był.

Słowa posiłkujące zowią się, które są pomocą drugim w wyrażaniu ich znaczenia, jako: jestem, mam.

Przyszły niedoskonały, staje się z nieskończonego pierwszego, i posiłkuiących słów (verba аuxiliaria) буду będę, стану zacznę, na przykł: буду писать będę pisał.

Czasowania [...] słów Posiłkujących.