terminów gramatycznych online
wyrażać
Język: polski
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
- Deklamatoryka: Szum/1809
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- O okresie pod względem logicznym czyli pod względem związku myśli: Gr/1861
- O słowie: Bor/1830
- Pisownia: Kurh/1852
- Syntaxis: Cell/1725
- Traktat I. O ortografij francuskiej: Dąb/1759
- Wstępek do ortografii: Jan/1594
- Zdanie siódme: Klecz/1767
Cytaty
Ztądże potym poszło, że języki krześciáńskié [...] jeno je częścią zwyczaj źiemie, częścią grubszè álbo subtèlniejszé wyráżenia słów dźieli: ták téż zátym máją pewnè litery swoje, álbo znáki, którèmi wyrażáją onę własność przyrodzoną języká swojégo.
Pronomina Reciproca, powinny się ściągáć do Nominativum, ktory przed Verbum Personale, wtemże sáme[m], lub w poprzedzájącem commate, idzie: przeciwnem sposobem: jego, was, onej, bywają przez Genitivum od Ille, is etc. wyráżone.
Drugie (è) męskie zowią ouvert, to jest otwarte, dlatego że ná niego usta lepiej otwierają, które brzmi tak właśnie, ják Polskie nieakcentowane; á takie wyrażać trzeba wszędzie, ktore jest zaznaczone akcentem ciężkim [...].
Teraz lepiej nazwano Kolaską, tak albowiem i starodawne utrzymało się imie Kolasa od koł i kołysanie wyraża; i rożni się od Kolebki, lub kołyski dziecinnej.
A. Prawdziwych słów biernych, żeby jednym wyrazem, jak w łacińskim języku, czynność w bierném znaczeniu wyrażały, nie ma w polskim języku.
Jeśli zostajemy przy zdaniu, używamy głosu mocnego i silnego, to, co wyraża zdanie, mówi się emfatycznie, i pierwszym palcem prawej ręki często się na jedno skazuje miejsce.
Słowo nijakie: bieleć, stygnąć, wyraża czynność nie rozciągającą się za przedmiot działają
Przysłówek nie, gdy wyraża przeczenie, pisze się oddzielnie.
Kto z przyrodzenia odebrał dar zdrowego rozsądku; ten o rzeczach, które zna dokładnie, będzie właściwie sądził i mówił, jeżeli zarazem włada dobrze językiem, którym się wyraża.
Nazwa osoby lub rzeczy, wypowiedziana lub napisana, to jest: wyrażona, stanowi wyraz.
Gdybyśmy się wyrazili tak [...].
Bulla z r. 1136 pisze stale č (cz) na końcu i w środku wyrazów przez che [...], gdzie zatem che jest tylko manierą pisowni dla wyrażenia cz.